پست وبلاگ

سطح زیرکشت محصول پسته در فسا ۵۲ برابر شد

به گزارش گروه اقتصادی اکوتو ، بختیار رحمانی در گفت‌وگویی، از ۵۲ برابر شدن سطح زیرکشت پسته در شهرستان فسا نسبت به دو سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: با استقبال خوب کشاورزان شهرستان فسا از جمله کشاورزان بخش شیبکوه در طول دو سال اخیر سطح زیر کشت این محصول از ۲ هکتار به ۱۰۵ هکتار افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: با توجه به کم‌توقعی نیاز آبی پسته و شرایط اقلیمی مناسب برای کاشت آن در شهرستان و تغییر الگوی کشت، ترویج کشت پسته توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در اولویت این نهاد قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی فسا افزود: یکی از راهکارهای علمی و کاربردی برای مقابله با بحران خشکسالی، کاشت گونه‌های باغی مقاوم به کم‌آب مزیت اقتصادی بالا دارد.

وی تصریح کرد: نیاز آبی گیاه پسته ۶۰۰۰ متر مکعب در هکتار در طول سال زراعی است که با توجه به نیاز آبی ۱۶ هزار متر مکعبی مرکبات، نیاز آن تقریبا  یک سوم مرکبات است.

رحمانی خاطرنشان کرد: محصول پسته در مقایسه با میوه مرکبات جزو میوه‌های خشک محسوب می‌شود که پس از برداشت بدون نیاز به هزینه بالای نگهداری در سردخانه (در مقایسه با مرکبات) و با مشکلات کمتری به راحتی نگهداری می‌شود  و با قیمت مناسب و اقتصادی به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه پسته جزو محصولاتی است که نیاز کودی آن به مراتب کمتر از سایر محصولات باغی و مرکبات است اظهار امید واری کرد با توجه  به محدودیت منابع آبی از لحاظ کمی و کیفی توسعه این محصول مورد توجه و استقبال کشاورزان قرار می‌گیرد و در آینده شهرستان فسا به قطب پسته‌کاری تبدیل می‌شود.

منبع:تسنیم

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *