پست وبلاگ

تعداد منازل خسارت دیده در روستای ابر قابل توجه است

به گزارش اکوتو ، غروب نوزدهمین روز از مردادماه جاری، بود که مرکز ژئو فیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۲ درجه در مقیاس ریشتر را در حوالی علی آباد کتول در استان گلستان ثبت کرد، زمین لرزه ای که در عمق ۱۰کیلومتری زمین آنقدر شدت داشت که برخی روستاهای شهرستان همجوار خود را بی نصیب نذاشت و در این بین خانه های خشتی روستای ابر شاهرود نیز دچار خسارات شد.

آخرین باری که مردم روستای ابر زمین لرزه های سریالی را تجربه کرده بودند، بهار سال ۶۸ بود و امروز ثبت بیش از ۱۰ زمین لرزه خرد و کلان در پنج روز گذشته،خواب را از چشمان مردم روستای ابر ربوده است.روستای گردشگری ابر در فاصله ۳۸ کیلومتری شمالشرقی شاهرود را شاید به واسطه جنگل پرمهرش باید شناخت اما متاسفانه اگر مسئولان به فکر شکاف های سقف منازل روستایی مردم نباشند آسیب فراوان به واحدهای مسکونی شاید از ابر، بمی دیگر بسازد.

وقتی وارد روستا می شوی شاید آثاری از زمین لرزه نبینی. خانه های پلکانی که حیاط یکی پشت بام دیگری است از در به شما خوشامد می گویند، اما کافی است در دالان یکی از ده ها منزل مسکونی خسارت دیده پای بگذاری، شکاف هایی به بلندای قد یک انسان و به پهنای انگشت اشاره نخستین چیزی است که به شما خوش آمد می گویند.

۵روز است در حیاط منزل می خوابیم

یکی از اهالی روستای ابر که خانه اش در پی زلزله خسارات قابل توجهی دیده است در گفتگویی، در این باره می گوید: خودتان شکاف های وارد شده در سقف و دیوار ها را ببینید و قضاوت کنید آیا این منزل مسکونی برای زندگی امن است یا خیر؟ به همین دلیل پنج روز اخیر را در حیاط خوابیده ایم.فاطمه آشوری ادامه می دهد: ابر روستایی سرد سیر است و بیرون خوابیدن های مکرر باعث شده تا سرما سینه مان را اذیت کند و از امروز سرماخوردگی نیز بر روی مشکلاتمان آمده است.

وی می افزاید: از امروز پسرم گوسفندان را به منزل برادرش برده تا بتواند آغل را برای خوابیدن ما مهیا کند.این پیرزن ابری که اهالی روستا عمه می خوانندش و فرزندش را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، در ادامه می گوید: از مسئولان چند تایی آمدند حرف هایی هم زدند و رفتند، فعلا من مانده ام و این خانه ویرانه که پسرانم می گویند باید از نو ساخته شود چرا که دیگر نمی توان درون آن زندگی کرد.حاجیه خانم آشوری تاکید دارد: اگر این منزل دیوارهای قطور قدیمی نداشت فکر نمی کنم احدی از ما زنده می ماند درست یادم هست نماز مغرب و عشا بود که ناگهان همه چیز در لحظه ای به لرزه درآمد.با لحظه ای خنده اما از روی اجبار می گوید: تا آمدیم فرار کنیم تمام شد اما وقتی هوا روشن شد و شکاف ها را در دیوارها دیدیم خنده بر لبانمان خشک شد.

1795986

نمی توانیم منازلمان را بسازیم

دیگر روستا نشین ابری با اشاره به اینکه همراه با دو خانوار دیگر در حیاط منزل دخترش چندین شب را صبح کرده است، گفت: دیگر در منازل نمی توان خوابید. امنیت ندارد هر لحظه ممکن است باز زلزله بیاید مثل همین دیروز صبح کسی هم نمی داند چه وقت تمام می شود.یوسفعلی زمانی با اشاره به سقف انبار خود، می گوید: قسمتی از سقف ریزش کرده است و برای اینکه کاملا تخریب نشود پایه ای چوبی در زیر آن قرار داده ام.

وی ادامه می دهد: حمام عمومی و مسجد جامع روستا نیز به شدت آسیب دیده اند اما نمی دانم چرا مدیر کل بنیاد مسکن در این باره گفته، فقط پنج میلیون تومان بلاعوض و ۱۵میلیون تومان وام می توانیم به شما بدهیم، مگر می شود با ۲۰میلیون تومان خانه ساخت.این دامدار اهل روستای ابر در ادامه می گوید: قیمت مصالح در شهر و روستا با هم متفاوت نیستند که مسئولان می گویند در روستا خانه ساختن ارزان تمام می شود و بدتر آنکه مسئولان بنیاد مسکن چاره کار را از ما جویا می شوند.فرزند ۲۵ساله این دامدار نیز، سخن پدر را قطع کرده و می گوید: مسئولان بیایند با این مبالغ یک سرویس حمام با دو دوش استاندارد در روستا بسازند تا ما یک منزل کامل برای زندگی بسازیم.

سعید زمانی ادامه می دهد: البته من معتقدم عمر دست خداست و شب ها نیز در منزل می خوابم اما مادر و پدرم شب را در حیاط صبح می کنند لیکن در نهایت چه؟ این وضعیت یک زمانی باید پایان پذیرد.متولی مسجد جامع ابر نیز درباره خسارات وارد آمده به این بنای سی ساله، می گوید: عمده خسارات به مسجد روستا شکافتن دیوار ها و مخصوصا کف آشپزخانه است که امروز شرایط نامناسبی دارد.محمدرضا خداوردی ادامه می دهد: کف آشپزخانه باید مجددا ساخته شود لذا با این شرایط هم خطرناک است و هم با توجه به آغاز فصل سرما در روزهای آتی و فرارسیدن محرم، قطعا مشکل ساز می شود.

تعداد منازل خسارت دیده در روستای ابر قابل توجه است

بخشدار بسطام نیز در گفتگویی ضمن اشاره به ارسال گزارش اولیه و ثانویه حادثه، گفت: غروب دوشنبه متاسفانه زلزله ای به بزرگی ۴.۲ریشتر به مرکزیت علی آباد کتول، متاسفانه در روستاهای ابر و قلعه نو خرقان شاهرود احساس می شود که در روستای قلعه نو خرقان خوشبختانه آسیبی گزارش نشده اما تعداد قابل توجهی از منازل روستا نشینان ابری دچار خسارات شده است.

مهدی استیری در توضیح خسارات وارده به این روستا، بیان داشت: طبق گزارش ارسالی از سوی دهیار ابر، ۴۰ واحد مسکونی حدود ۳۰درصد،۲۰واحد مسکونی دیگر بین ۳۰ تا۶۰ درصد و همچنین مساجد، حمام و اموال دولتی بین پنج تا ۲۰ درصد دچار تخریب و خسارات شده اند.

وی افزود: بلافاصله پس از وقوع زلزله کارشناسان، مسئولان، مدیرکل بنیاد مسکن استان و مدیر این نهاد در شاهرود و کارشناسان بخشداری به محل اعزام شده اند و از منازل بازدید صورت گرفته است لذا امیدواریم بتوانیم با مساعدت بانک ها و بنیاد مسکن همچنین ستاد مدیریت بحران بودجه مناسبی برای مردم خسارت دیده اخذ کنیم.بخشدار بسطام در ادامه گفت: ۱۵ میلیون تومان وام و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت خواهد شد.

استیری در پاسخ به این سوال که آیا این مبلغ برای تعمیرات مورد نیاز کافی است یا خیر، بیان داشت: از لحاظ قانونی، بنیاد مسکن خانه های خشتی را در زمره منازل مسکونی روستایی قرار نمی دهد تا شاید با این ترفند مردم به سوی ساخت منازل با کیفیت و با استحکام بالا بروند اما در هر حال این سقف پرداخت به مردم خسارت دیده است.وی ادامه داد: با وجود خسارت دیدن خانه های خشتی و گلی بازهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وجوهی را پرداخت می کند که امیدواریم با عنایت ویژه بانک ها بتوانیم شاهد تسهیل در پرداخت ها باشیم.بخشدار بسطام درباره آمار ۲۰۰خانوار آسیب دیده منتشر شده از سوی مردم ابر، می گوید: نمی توانیم این آمار را تا بررسی و راستی آزمایی کارشناس هایمان تایید کنیم اما تعداد منازل و حجم خسارات به واحد های مسکونی قابل توجه است.

استیری در پاسخ به سوال چه اقداماتی برای اسکان این روستا نشینان انجام شده است، افزود: هلال احمر نسبت به توزیع چادر در بین این افراد اقدام کرد اما مورد استقبال شورای اسلامی روستا قرار نگرفت و چادرها باز پس فرستاده شد چراکه این چادرها بهای قابل توجهی دارند و به اشخاص اعطا نمی شوند لذا باید شخصیتی حقوقی مانند دهیار با امضای تعهد نامه آنها را تحویل بگیرد که گویا این امر در ابر انجام نشده است.وی در پاسخ به این سوال که چند منزل مسکونی دچار تخریب شدید شده اند، افزود: متاسفانه چند منزل مسکونی در این بین شرایط اصلا خوبی برای سکونت ندارد و شکاف های موجود در سقف و دیوارها هر لحظه ممکن است خانه را ویران سازد.

۲۰۰خانه در این زلزله آسیب دیده اند

عضو شورای اسلامی بخش بسطام و عضو شورای اسلامی روستای ابر نیز درباره این واقعه گفت: متاسفانه ۲۰۰منزل مسکونی در این حادثه آسیب دیده اند که طبق بازرسی شورای اسلامی روستای ابر، از پنج تا۳۰ درصد دچار خسارت شده اند.علی اکبر آشوری درباره وضعیت اسکان روستائیان خسارت دیده، ابراز داشت: متاسفانه از روز وقوع زلزله با وجود وقوع حدود ۱۰ پس لرزه دیگر، مردم در حیاط، آغل گوسفندان یا خانه های باغی خود می خوابند یا به شاهرود و نزد آشنایانشان رفته اند.وی افزود: امیدوارم مسئولان به زودی شرایطی را فراهم آوردند که مردم ابر با وجود مشکلات فراوان به منازل خود با اطمینان بازگردند.

ابر همچنان می لرزند

در حالی که پس لرزه های زلزله دوشنبه هفته گذشته همچنان میهمان روزها و شب های ابری هاست، مردم این روستا در دل کوهستان های البرز شرقی و در دامنه دشت ابر، چشم انتظار کمک های مسئولان هستند.زلزله ۴.۲ ریشتری علی آباد کتول، حال مسئولان شاهرود را نیز تکانی داد تا فرصتی دیگر برای خدمت به مردم را غنیمت شمرند.مسئولان با توجه به این مهم که فصل سرمای استخوان سوز روستای ابر از میانه شهریور ماه آغاز و تا پایان فروردین ادامه دارد، قطعا فرصت کمی برای رفع مشکلات عدیده مردم این روستا دارند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *