پست وبلاگ

آفت مگس باغ های شهرستان طارم را تهدید می کند

به گزارش اکوتو ، علیرضا عماری با اشاره به سطح باغات زیتون طارم اظهار داشت: سطح باغات بارده زیتون و سطح نهال زیتون طارم به ترتیب ۱۱ هزار و ۸۸۶ و ۷ هزار و ۱۷۰ هکتار است.

وی با بیان اینکه سطح آلوده به آفت مگس زیتون تا کنون صفر بوده است، تصریح کرد: آفت مگس زیتون ۵ هزار هکتار از باغات روستاهای مرتفع و باغات قدیمی شهرستان طارم را تهدید می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی طارم مدیریت تلفیقی را موثرترین روش کنترل آفت مگس زیتون عنوان کرد و گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی در سطح روستاهای شهرستان طارم به تعداد ۸۰۰ نفر روز، به کارگیری ۱۲ کارشناس بخش خصوصی به منظور ارائه مشاوره فنی و کارشناسی به منظور توجه اساسی باغداران به بحث اصلاح و احیا باغات زیتون نظیر هرس، تغذیه، مدیریت کف باغ و مبارزه با علف‌های هرز در باغات به بهره‌برداران از جمله اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی در راستای مقابله با آفت مگس زیتون بوده است.

وی ابراز کرد: جوانسازی باغات قدیمی زیتون با توجه به عدم امکان اجرای عملیات کنترل مگس زیتون در باغات قدیمی به تعداد بیش از ۱۱ هزا اصله و فرهنگ سازی بین باغداران در راستای جلب مشارکت در کنترل آفت و حرکت به سوی عملیات خودکنترلی آفت توسط باغداران از دیگر اقدامات مسئولان ذیربط در طارم بوده است.

عماری خاطرنشان کرد: تهیه و توزیع نهاده‌های یارانه دار از قبیل کارت زرد، فرمون، پروتئین هیدرولیزات، تهیه و تکثیر نشریه و پوسترهای آموزشی و نصب بنرهای ترویجی در سطح روستاها و ردیابی مگس زیتون در عمده روستاهای مستعد فعالیت این آفت بر اساس دستورالعمل‌های ارسالی از سوی سازمان حفظ نباتات کشور از جمله اقدامات انجام گرفته برای مقابله با مگس زیتون بوده است.

وی افزود: تجهیز ایستگاه‌های پیش آگاهی مگس زیتون از  بیستم بهمن ماه سال ۹۳ به تعداد ۳۵ ایستگاه و ثبت آمار مگس به صورت ۵ روزه و ارسال به سازمان حفظ نباتات و پایش مستمر آفت مگس زیتون در سطح شهرستان و آمادگی لازم برای اقدام در مواقع بحرانی بر خلاف کمبود شدید اعتبارات دولتی از دیگر اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی طارم برای مقابله با آفت مگس زیتون بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی طارم با اشاره به استقبال باغداران این شهرستان از کلاس‌های ترویجی و نهاده‌های توزیع شده گفت: استقبال مردم از نهاده‌های یارانه‌دار و کلاس‌های آموزشی برگزار شده در خور تقدیر و قابل توجه است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *