پست وبلاگ

چهره هاي اقتصادي شبيه “ظريف”

به گزارش اکوتو ، چندي است كه در محافل اقتصادي، اين بحث مطرح شده است كه اصلاحات اقتصادي در ايران، مردي شبيه “ظريف” مي خواهد كه با ايجاد تركيب بهينه اي از “نگاه كارشناسي، مطالبات مردم و دغدغه هاي اركان اصلي حاكميت” بتواند از مسير توسعه، مانع زدايي كند. ايده بسيار مباركي است. فارغ از اينكه اين چهره پيدا بشود يا نشود و اين اتفاق بيفتد يا نيفتد، همينكه توقع عمومي به اين سمت گرايش يابد راه حل پيدا خواهد شد.

براي يافتن چهره اقتصادي معادل “ظريف” بايد ابتدا ويژگي هاي تعيين كننده وي را فهرست كرد كه به طور خلاصه عبارتند از: ١-اشراف كامل به حوزه مسووليت خود هم از لحاظ علمي و هم از لحاظ تجربه اجرايي ٢-مديريت وزارت خارجه با ايفاي نقش سياستگذار نه مدير ساختمان يا مبصر ٣-جسارت و ريسك پذيري بالا ٤-حفظ روحيه اميد و نشاط در سخت ترين شرايط كاري ٥-گزارش دهي مستقيم و مستمر به مردم ٦-تشكيل تيم كارشناس، متين، مؤدب و باكياست ٧-اولويت دهي كامل به منافع ملي و عدم حبس خود در حصار تنگ يك جناح خاص ٨-ارتباطي فراتر از حوزه مسووليت خود با تمامي اقشار جامعه اعم از متفكران، نويسندگان، هنرمندان، ورزشكاران و غيره.

شايد بتوان از ميان چهره هاي اقتصادي مؤثر در تصميم سازي هاي فعلي كشور سه نفر را مثال زد كه ويژگي هايي مشابه “ظريف” دارند؛ البته دوستان صاحبنظر حتما اين فهرست را تكميل خواهند كرد تا ان شاءالله تصميم گيران اقتصادي كشور در حد توقع مردم و صاحبنظران ارتقا يابند. سه چهره اي كه از نظر اينجانب، توانايي هايي مشابه “ظريف” در حوزه اقتصاد دارند عبارتند از: مسعود نيلي، عباس آخوندي و محسن جلالپور. البته اگر ويژگي هاي خاص اين سه نفر در يك نفر جمع شده بود چه بسا بهتر بود!

تحليل محتواي سخنراني هاي روحاني نشان مي دهد كه وي اشراف خوبي به مسائل اقتصادي كشور پيدا كرده است و به همين دليل، مهمترين مسووليت وي براي دوره پساتحريم، بازآرايي تيم اقتصادي است. صرفنظر از برخي دستگاه ها همانند بانك مركزي كه كارنامه قابل قبولي به ويژه از نظر مقاومت در برابر فشارهاي غيركارشناسي داشته است، كارنامه برخي از دستگاهها با الزامات فعلي كشور و نيز با توقعات مردم و صاحبنظران همخوان نيست. شايد تاكنون كه اولويت اصلي كشور، مساله هسته اي بود دور شدن مسايل اقتصادي از كانون تمركز، قابل توجيه بود اما در دوره پساتحريم ضروري است از آنچه يك سيستم تصميم گيري را ناكارآمد مي كند دوري شود كه همان سپردن مسووليت هاي بزرگ به افراد كوچك و مسووليت هاي كوچك به افراد بزرگ است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *