پست وبلاگ

پارک های زنجان جایی بر گذراندن اوقات فراغت ندارند

به گزارش اکوتو ، زنجان مركز استان و شهری با جمعیت حدود ۴۰۰ هزار نفر، از جمله شهرهایی است كه به لحاظ بسترهای تفریحی ضعیف بوده و مردم آن طی ۳۰ سال اخیر فقط یك شهربازی روباز – همان پارك ملت با بیش از دو دهه قدمت- مجهز به وسایل بازی را تجربه كرده‌اند.

پارک ها و فضاهای سبز زنجان جایی بر گذراندن اوقات فراغت ندارند

اگر بخواهیم پارك‌ها و فضای سبز شهر زنجان را به‌عنوان یكی از فضاهای گذران اوقات فراغت زنجانی‌ها محسوب كنیم، جز چند مكان محدود كه اغلب از استانداردها و ملزومات مورد نیاز بی‌بهره‌اند، نمی‌توان به فضای جدیدی اشاره كرد.

1806420

پارك ملت در شرق زنجان دارای دو محیط بازی مجزا به نام‌های شهربازی شماره یك و دو، قدیمی‌ترین شهربازی زنجان است كه با وجود انبوه جمعیت روان به‌سوی آن، تجهیزات مناسبی ندارد.

تجهیزات شهربازی زنجان پاسخگویی نیاز مراجعه کنندگان نیست

تعداد وسایل بازی پارك ملت به انگشتان دست هم نمی‌رسد و همین محدود لوازم كه عمری طولانی دارند و رو به فرسودگی گذارده‌اند، تابستان امسال روی خوشی به شهروندان نشان ندادند، تنها چرخ و فلك و تنها سرسره آبشاری شهر، امسال به‌دلیل استاندارد نبودن از رده فعالیت خارج شدند و بار تقاضا بر دو تاب بازی، قایق‌ها، یك فضای‌ ماشین‌سواری، خانه توپ و كشتی نوح تحمیل شد. یكی‌دیگر از پارك‌های شرقی پارك ویژه بانوان است كه در ساعاتی خاص و برای بانوان مفید واقع شده است.

غرب شهر هم پارك گلستان است كه پیكری نیمه‌جان دارد و پارك ارم با چند وسیله بازی ابتدایی، برای میزبانی از مردم شمال شهر گاوازنگ است با ظرفیتی محدود كه یك فضای سرپوشیده برای بازی كودكان دارد و در نقطه‌ای دیگر از شهر واقع در میدان صدف، محل سرپوشیده‌ای بازهم مختص كودكان و در جنوب شهر فضای گردشگری زنجانرود است كه سال‌ها نیمه‌تمام خودنمایی می‌كند.

پارك‌های محلی داخل شهر هم كه شورای چهارم تاكید بر تكمیل و بهره‌برداری از آن دارد، جز سه چهار پارك كه لوازم بازی بیشتری دارد و پرطرفدارتر است، سایرین در حد فضای سبزی ناچیزند كه مردم به ناچار در آغوش آن آرام می‌گیرند. شب‌های تابستان انبوه جمعیت وارد پارك ملت – همان شهربازی معروف- می‌شود و صف‌های طولانی مقابل معدود جایگاه‌های بازی تشكیل می‌شود.

1806418

تجهیزات بازی شهربازی زنجان شاهد نگاه‌های ملتمسانه كودكان و نوجوانانی است كه مشتاقانه در پی پر كردن اوقات فراغت خود هستند.اجاقلو یكی از شهروندان زنجانی است كه همراه خانواده روانه شهربازی زنجان شده است، در صف طویل قایق سواری ایستاده و مهسا دختر ۶ ساله او بیقرار است تا سریع‌تر سوار قایق شود، قایق‌هایی رنگ پریده كه هنوز مایه ذوق كودكان هستند. او می‌گوید: متاسفانه زنجان فضای مناسبی برای تفریح ندارد و این تنها شهربازی هم امكانات ناچیزی دارد.

این شهروند زنجانی ادامه می‌دهد: به‌دلیل شلوغی و قدیمی بودن تجهیزات، رغبت نمی‌كنم به پارك ملت بیایم اما به اصرار فرزندانم ناچار هستم. ساعت یک بامداد است. رمضانی مادر هانیه كوچولو هنوز در صف ماشین‌سواری منتظر است، او كه از صف طولانی خسته شده لب به شكایت گشوده و می‌گوید: حال كه ما هزینه بازی را می‌پردازیم چرا تعداد لوازم بازی را بیشتر نمی‌كنند.

وی ادامه می‌دهد: این شهربازی از دوره كودكی من همین شكلی است و تغییری نكرده، هر نسل تفریحی مختص خود دارد و نیازهایی متنوع اما خدمات تفریحی این شهر در ۳۰ سال گذشته درجا می‌زند.مردم زنجان بیش از دو دهه به تنها شهربازی روباز دارای تجهیزات قناعت كرده‌اند تا بالاخره مسئولان شهر در سال‌جاری اخبار نویدبخشی برای رونق این شهربازی اعلام كنند.

1806413گرچه پیش‌تر سردسیر بودن جغرافیای زنجان یكی از توجیه‌های مسئولان برای نبود سرمایه‌گذار در بخش ساخت و تجهیزات شهربازی‌ها مطرح می‌شد اما اكنون با طرح چند منظوره بودن شهربازی‌ها و احداث شهربازی روباز و سرپوشیده به‌صورت توأمان، این توجیه دیگر قابل پذیرش نیست.شهردار زنجان با بیان اینكه عمده تجهیزات شهربازی زنجانی متعلق به ۲۵ سال پیش است، بر لزوم به‌روز شدن این تجهیزات تاكید كرد.

حبیب ملایی‌یگانه خاطرنشان كرد: شهربازی شماره یك برای تجهیز به سرمایه‌گذار واگذار و مقرر شده است طی هشت ماه ۱۲ وسیله بازی جدید و استاندارد توسط سرمایه‌گذار نصب شود.به گفته وی، آگهی جذب سرمایه‌گذار برای شهربازی شماره دو نیز به‌زودی منتشر می‌شود تا سال آینده از مردم با خدمات بیشتری استقبال شود.شهردار زنجان با اشاره به استاندارد نبودن بخشی از تجهیزات شهربازی و قدیمی بودن آن‌ها، یادآور شد: تعدادی از وسایل بازی شهربازی زنجان به‌دلیل استاندارد نبودن متوقف شده‌اند.

1806415

وی با بیان اینكه جذب سرمایه‌گذار برای تجهیز همه پارك‌های سطح شهر در برنامه كاری سال آتی شهرداری زنجان است، افزود: پارك‌های ارم، گرده داغ، گلستان و خانه بوران در اولویت اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار است. شهردار زنجان تصریح كرد: مقرر شده بخش خصوصی در قالب طرح بهره‌وری منابع طبیعی، پارك‌ها را در قالب پارك پرندگان، رستوران، شهربازی سرپوشیده و روباز تجهیز كند كه با تحقق آن، شهروندان شاهد تحولی مناسب در بخش تفریحی خواهند بود.

شهروندان زنجانی در حالی تابستان ۹۴ را سپری کردند که مسوولان شهری زنجان هر سال وعده بهبود وضعیت سرویس دهی و ارتقاء سطح کیفی تجهیزات موجود در تنها شهربازی استان زنجان را می دهند ولی هیچ تحولی و اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد.استهلاک تجهیزات و وسایل بازی در شهربازی شهر زنجان از یک سو  و همچنین بالا رفتن آمار مراجعه کنندگان باعث شده است شهربازی زنجان دیگر نتواند جوابگوی مراجعه کنندگان باشد و شهروندان زنجانی هر روز شاهد از رده خارج شدن و تعطیلی یکی از تجهیزات و وسایل شهربازی پارک ملت هستند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *