پست وبلاگ

ضعف گردشگری داخلی به دلیل ارزانی گردشگری خارجی

ضعف گردشگری داخلی به دلیل ارزانی گردشگری خارجی

زهرا احمدی‌پور در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران از جمله برخی چالش‌های حوزه گردشگری به خصوص گردشگری داخلی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین علت‌های ضعف گردشگری داخلی ما این است که هنوز ۳۱ استان ما مقصد گردشگری نشده‌اند زیرا در برخی مواقع آنقدر گردشگری خارجی ارزان است که اصلا مردم به این استان‌ها سفر نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه البته از طرفی ظرفیت تمام استان‌ها به خوبی به مردم معرفی نشده است، عنوان کرد: در بحث گردشگری داخلی به نوعی همیشه عقبگرد مردم حرکت می‌کنیم در حالی که باید تعریف بسته‌های مناسب سفر براساس ظرفیت‌های استانی و اقامتی بتوانیم استان‌های کشور را در زمینه سفرهای داخلی فعال‌تر کنیم.

احمدی‌پور ادامه داد: در تلاشیم در نوروز امسال با ارائه پیشنهادهای متنوع‌تر برای سفر به نوعی به گردشگری داخلی رونق بیشتری بدهیم که این رونق باعث حفظ همبستگی و اشتغال بیشتر خواهد شد.

* مذاکره ترک‌ها برای ساخت ۱۰ هتل در ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مشارکت کشور ترکیه در هتل‌سازی ایران عنوان کرد: آنها برنامه برای ساخت ۱۰ هتل در ایران دارند، کما اینکه بررسی تفاهمنامه این کار در حال رسیدگی است که به همراه تفاهمنامه‌ها از طرف ۲۰ هیئت از دیگر کشورها در حال پیگیری است و مسلما زمان می‌برد.

* ورود ۲۰ هیئت از کشورهای دنیا برای سرمایه‌گذاری در ایران 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره میزان سرمایه‌گذاران خارجی پس از برجام عنوان کرد: پس از برجام سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای ساخت هتل در ایران بوده است که تاکنون ۲۰ هیئت از کشورهای دنیا به ایران سفر کردند و در ۳ هفته آینده نیز یک هیئت دیگر نیز وارد ایران می‌شود و با توجه به اینکه مشکلات تبادل ارزی از طریق بانک‌ها در حال برطرف شدن است، ما با استقبال بیشتر این هیئت‌ها مواجهیم، همچنین پیشرو در این زمینه کشور فرانسه است.

* تمام قد از هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری حمایت می‌کنیم

احمدی‌پور در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی حمایت سازمان میراث فرهنگی از برگزاری هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری که در ایران برگزار می‌شود، افزود: برای این کنوانسیون دولت تسهیلاتی ایجاد کرده است و در مجموع تلاش ما این است که این کنوانسیون جهانی با بهترین کیفیت در ایران برگزار شود تا راهنمایان گردشگری دنیا با رضایت خوبی سفر خود را در ایران به سرانجام برسانند.

وی درباره برخی مشکلات راهنمایان گردشگری ۴۰ کشور دنیا که به ایران سفر کرده‌اند، افزود: معاونت مربوطه در حال بررسی و رفع این مشکلات است و تلاش ما برگزاری باکیفیت این کنوانسیون جهانی در ایران است.

* اسفند ماه دادگاه خانه پسر ناصرالدین‌شاه

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره سرنوشت عمارت مسعودیه (خانه پسر ناصرالدین‌شاه) عنوان کرد: دادگاه این عمارت تاریخی و با ارزش تهران اسفند ماه برگزار می‌شود و امیدواریم با توجه به شرایط حقوقی که داریم بتوانیم رای مناسبی برای بازپس‌گیری این عمارت بگیریم و جای نگرانی نیست.

* ۸ هزار و ۶۰۰ پرسنل و یک هزار میلیارد اعتبار

احمدی‌پور درباره تعداد پرسنل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مقدار اعتباری که به این سازمان تعلق می‌گیرد، توضیح داد: ما ۸ هزار و ۶۰۰ پرسنل داریم که برخی از آنان در حوزه‌های تخصصی خود حتی جایگاه‌های جهانی دارند و متعاقباً نیروهایی هم داریم که از تخصص پایینی برخوردار هستند که باید تحت آموزش‌های بیشتری قرار بگیرند. درباره میزان اعتباراتمان نیز حدود یک هزار میلیارد تومان است.

*  اشتغال مهمترین برنامه‌ای که به رئیس‌جمهور ارائه کرده‌ام

معاون رئیس‌جمهور درباره کلیات برنامه‌های خود و مهمترین اولویتی که به رئیس‌جمهور تعهد داده است، توضیح داد: مهمترین برنامه‌های بنده ادامه برنامه‌های دولت تدبیر و امید ولی با سرعت بیشتر در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری است ولی در بحث اقتصاد مقاومتی بیشترین تعهدی که دادم این است که در فرصتی کوتاه بتوانیم با استفاده از ظرفیت صنایع دستی و گردشگری و در ادامه میراث فرهنگی اشتغال پایدار ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: تمرکز بر بوم‌گردی برای توسعه اقتصاد خانواده‌های محلی از مهم‌ترین اهدافم است زیرا باید به سمتی پیش برویم تا مهاجرت معکوس شود چون بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در بین همین مهاجرین رخ می‌دهد.

* نامه‌نگاری به وزیر گردشگری چین 

احمدی‌پور درباره برخی مشکلات در حوزه گردشگران چینی علی‌الخصوص در زمینه اقامت آنها توضیح داد: در این رابطه نامه‌ای به وزیر گردشگری چین نوشتم و همینطور طی سفری که وی به ایران خواهد داشت با او در این باره صحبت خواهیم کرد. به هر حال ایران پس از برجام در حال معرفی بیشتر خود به جهان است و هم‌اکنون نیز دولت تلاش‌های بسیاری کرده است تا روادید با کشورهای دیگر را لغو کند و تسهیلات ویژه‌ای برای سفر گردشگران به ایران ارائه دهد زیرا گردشگری جزء اولویت‌های اصلی دولت است.

* نوروزی ۹۶ متفاوت خواهد شد 

وی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی و استفاده از تبلیغات رسانه‌ها برای معرفی بیشتر ظرفیت‌های ایران در حوزه گردشگری عنوان کرد: ما تا نتوانیم ایران را به خوبی به دنیا معرفی کنیم مسلما گردشگران ورودی خارجی نیز نخواهیم داشت بنابراین یکی از اولویت‌های ما که در دیدار با رئیس سازمان صداوسیما مطرح کردیم استفاده از ظرفیت‌های رسانه ملی برای معرفی ظرفیت‌های ایران در شبکه‌های برون‌مرزی است و به نوعی در هر برنامه‌ای بحث تبلیغات گردشگری را مطرح می‌کنیم به طوری که قرار است در پروازهای نوروز ۹۶ تبلیغات جامع و متنوعی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران ارائه شود.

احمدی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا نوروز ۹۶ متفاوتی داشته باشیم زیرا پرونده نوروز مجددا در یونسکو با افزایش کشورها ثبت جهانی شد و با توجه به اینکه سال ۲۰۱۷ نیز سال گردشگری پایدار نامگذاری شده است تمام تلاش برای برگزاری نوروز متفاوت در سال ۹۶ خواهد شد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *