پست وبلاگ

پرونده ۵۰ اثر تاریخی کشورمان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد

محمد حسن طالبیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه بیش از یک‌ میلیون اثر تاریخی در کشور وجود دارد اظهار داشت: تاکنون ۳۱ هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی دررحوزه‌های مختلف در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ۱۹ اثر تاریخی کشور ثبت جهانی شده است تصریح کرد: برخی از آثار یاد شده زنجیره‌ای هستند مانند باغ ایرانی که با ۹ باغ و یا ۱۳ کلیسا در قالب یک اثر ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه امسال پرونده ۲ اثر تاریخی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده افزود:  پرونده ۱۱ قنات در قالب یک پرونده تحت عنوان قنات ایرانی و بیابان و کویر لوت با ۲۰۰ هزار هکتار وسعت  برای ثبت جهانی  به یونسکو ارسال شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه اثرهای ثبت جهانی شده کشورمان  دارای ابعاد و گستردگی فراوانی است گفت: هر کدام از ۱۹ اثر ثبت جهانی شده مانند میدان امام اصفهان است که تعداد زیادی اثر در قالب یک اثر ثبت جهانی شده است.

طالبیان وقوع جنگ تحمیلی را از عمده  عوامل عقب افتادن ایران برای ثبت آثار کشور در فهرست آثار جهانی دانست و گفت: اکنون پرونده ۵۰ اثر تاریخی ایران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده که در این میان  مجموعه تاریخی سیراف استان بوشهر از آن جمله است.

وی با بیان اینکه سیراف یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران  با قدمت طولانی است افزود: در سال‌های گذشته بخشی از زمین‌‎های محدوده مجموعه اثرهای تاریخی سیراف به تصرف درآمده که مقرر شده از طریق معاوضه زمین، زمین‌های به تصرف در آمده آزاد سازی شوند.

طالبیان با بیان اینکه قلعه نصوری سیراف از جمله این آثار مهم این منطقه است افزود: این اثرتاریخی که ۶۰ درصد عملیات مرمت و بازسازی آن انجام شده  ۱۵ میلیارد ریال اعتبار به آن تخصیص یافته است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تاکید کرد:  با تکمیل بازسازی قلعه نصوری درسیراف استان بوشهر این قلعه به یکی از قلعه‌های جذاب  در حوزه گردشگری تبدیل می‌شود که زمینه حضور گردشگران به این منطقه فراهم می‌شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *