پست وبلاگ

«ای‌کاش‌های» گردشگری، از سنگلاخ‌های «چهارراه ادیان» تا نایابی «WC»

مرتضی رحمانی موحد در حاشیه نشست تشریح فعالیت‌های ۱۸ ستاد در تعطیلات نوروز ۹۵ در پاسخ به پرسشی مبنی بر وجود شماره‌های متعدد در کشور از جمله ۱۱۰، ۱۱۵، ۱۴۱، ۱۱۲ و … که باعث می‌شود مردم در زمان سفر دچار سردرگمی شوند، توضیح داد: مسلماً وضعیت مطلوب در کشور این است که در این حوزه یک شماره وجود داشته باشد، اما این امر مستلزم زیرساخت‌های لازم است.

«نه» به شماره‌های ۱۱۰، ۱۱۵، ۱۴۱، ۱۱۲

رحمانی موحد ادامه داد: در جلسات ستاد خدمات نوروزی و در یکی از این جلسات دقیقاً این موضوع مطرح شد، زیرا از موضوعات کلیدی به حساب می‌آید ولی به هر حال هر سازمان و نهادی وظایف ملی دارد که بر مبنای آن این شماره‌ها را اعلام می‌کند ولی امیدواریم راه‌حلی برای تعیین یک شماره واحد برای سازمان‌های امدادی، خدماتی و پلیس از اجرا تا عملیات محقق شود، زیرا وضعیت مطلوب داشتن یک شماره واحد در کشور است.

مشورتی که نشد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی درباره سنگ‌فرش کردن خیابان سی‌تیر که دقیقاً در زمان تعطیلات نوروزی صورت پذیرفت و این در حالی بود که این خیابان جزو خیابان‌های مطرح تهران از نظر داشتن مکان‌های تاریخی و فرهنگی برای گردشگران علی‌الخصوص گردشگران خارجی است و در این مدت گلایه‌های بسیاری از طرف فعالان گردشگری و حتی مردم مطرح شده بود مبنی بر اینکه شهرداری برای سنگ‌فرش کردن این خیابان در زمان مطرح‌شده با میراث فرهنگی هماهنگ نکرده بود، توضیح داد: رویکرد سازمان میراث فرهنگی همکاری با شهرداری است، زیرا شهرداری در هر سه حوزه اصلی میراث فرهنگی می‌تواند با امکاناتی که دارد تأثیرات خوبی بگذارد و باید این همکاری‌ها متقابل باشد و در صورتی که غیر از این باشد مسلماً چنین مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

رحمانی موحد ادامه داد: مسلماً اگر این نوع تصمیمات با مشورت صورت می‌پذیرفت تصمیم‌گیری‌های بهتری حاصل می‌شد زیرا یکی از مکان‌های بسیار دیدنی خیابان سی‌تیر، موزه ملی ایران است و از مهم‌ترین بازدیدکنندگان آن نیز گردشگران خارجی هستند به‌طوری که در نخستین روز سال ۹۵ نخستین گروهی که وارد موزه ملی ایران شدند تعدادی از گردشگران آلمانی بودند، بنابراین این‌گونه تصمیمات می‌توانست با مشورت بهتری مدیریت شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی درباره معضل سرویس‌های بهداشتی و اقدامات ستاد هماهنگی خدمات سفر توضیح داد: ستاد هماهنگی خدمات سفر در دو سال فعالیت خود و ۳ نوروزی که تجربه کرده است تماماً براساس بودجه مستقل دستگاه‌ها اداره شده است، و یکی از درخواست‌هایی که داریم و پیگیری هم خواهیم کرد داشتن اعتباری برای انجام چنین فعالیت‌هایی است که منجر به نتایج فرهنگ سازی شود.

WC همچنان نایاب

رحمانی موحد در توضیح بیشتر درباره معضل سرویس‌های بهداشتی عنوان کرد: امسال با همکاری مراکز بین‌راهی و پذیرایی بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا این مراکز، نمازخانه‌ و سرویس بهداشتی خود را بدون انتظاری از جمله خرید یا ارائه خدمت خاصی در اختیار مسافران نوروزی قرار دهند و حتی پلاکارد این نوع خدمات نیز برای اطلاع رسانی بیشتر نصب شد.

آرزویی که فعلاً برآورده نمی‌شود

رحمانی موحد درباره گردش مالی نوروز سال ۹۵ تصریح کرد: جمع‌آوری گردش مالی در چنین ایامی جزو آرزوهایمان است تا بتوان تأثیرات مالی به‌صورت استانی و کشوری را رصد کنیم ولی هم‌اکنون این مسئله امکان پذیر نیست.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *