پست وبلاگ

ورود آب به دریاچه «حوض سلطان» قم پس از ۸ سال خشکسالی

سید رحمان دانیالی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آبگیری دریاچه حوض سلطان پس از ۸ سال خشکسالی اظهار داشت: تالاب ارزشمند حوض سلطان که از سال ۸۶ دچار خشکسالی شده بود، با توجه به بارندگی های اخیر در سطح حوزه آبخیز پس از ۸ سال بار دیگر آبگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم با اشاره به این‌که استان قم از سال ۱۳۸۰ وارد دوره خشکسالی شده است، افزود: حجم بارندگی‌های اخیر در فصول گرم سال، سیلاب‌ها و از سوی دیگر کاهش شدید بارندگی‌ها در زمستان، به خوبی تغییرات اقلیمی را که ناشی از آلودگی‌های زیست محیطی است، آشکار می‌کند.

وی با اشاره به ارزش و اهمیت تالاب‌ها و گونه های خاص گیاهی و جانوری که در این اکوسیستم حیات دارند، خاطرنشان کرد: تالاب حوض سلطان با بیش از ۳۷ هزار هکتار وسعت از مناطق شکار ممنوع استان بوده و به لحاظ زیست محیطی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

دانیالی تصریح کرد: متاسفانه با وجود دریاچه نمک و چهار تالاب مهم حوض سلطان، مره، بهشت معصومه و غدیر که حداقل ۱۰ درصد از مساحت استان را تشکیل می‌دهند، اعتبار ویژه‌ای به این تالاب‌ها اختصاص نیافته و اقدام علمی و عملی مناسبی برای حفاظت و احیای آنها نمی‌توان انجام داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به معضل جدی گرد و غبار و ریزگردها در استان قم و مرکز کشور، آبگیری و ممانعت از تخریب زمین و مراتع در تالاب‌ها و رودخانه های‌استان را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم بار دیگر شاهد بازگشت حیات به دریاچه نمک و دشت مسیله نیز باشیم تا از بار مشکلات و چالش‌های زیست محیطی استان کاسته شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *