پست وبلاگ

وام ۷ هزار فرشباف زنجانی پرداخت می شود؟

اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان در سال ۷۴ تاسیس شده است. این اتحادیه در قالب ۷ شرکت تعاونی در ۷ شهرستان استان زنجان با ۱۲ هزار عضو سهامدار بافنده در مناطق روستایی، شهری و حاشیه شهرها فعالیت می‌کند.

در سه سال اخیر با تلاش این اتحادیه، فروشگاه و نمایشگاه دائمی فرش استان زنجان در فضای یک هزار و ۲۰۰ متر مربع که ۷۰۰ مترمربع آن متعلق به فضای فروشگاه است، ایجاد شد. البته در این فضا کارگاه تولیدی، واحد آموزشی بافندگی و واحد طراحی به منظور به روز شدن طرح‌های تولیدی، حفظ اصالت طرح‌های بومی و واحد اداری به منظور ثبت نام بافندگان به منظور ارائه خدمات آموزشی و معرفی به دستگاه‌های ذیربط برای اخذ تسهیلات بانکی و سایر راه‌اندازی شده است.

علاوه بر این اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان در زمینه برگزاری تورهای نمایشگاهی به سایر استان‌های کشور فعالیت قابل قبولی داشته است.

در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ هزار بافنده در استان زنجان وجود دارد که برای برخی از این خانواده‌ها فرشبافی به عنوان شغل مکمل در کنار کشاورزی محسوب شده و یا صد در صد محل درآمد برخی دیگر از این خانواده‌ها از محل فرش‌بافی است.

برای بررسی وضعیت صنعت فرشبافی که تلفیقی از هنر و صنعت بوده با ناصر باباخانی، مدیرعامل اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان به گفت‌وگو پرداختیم.

تسنیم: وضعیت بازار فرش دستبافت استان زنجان در بازارهای داخلی و خارجی چگونه است؟

باباخانی: متاسفانه برخلاف تولید انبوه فرش وضعیت صادرات خارجی این قلم کالا به دلیل نبود سرمایه‌گذار و تاجر بومی به هیچ وجه مناسب و مطلوب نیست. در حال حاضر تاجری که فرش را از بافنده خریداری کرده و آن را با نام زنجان در بازار مصرف عرضه کند وجود ندارد که این موضوع از جمله دغدغه‌های اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان است. فرش‌های تولید شده در استان زنجان دارای تنوع بوده و کیفیت و رنگ به کار برده شده در بافت این کالا بسیار مطلوب است از طرفی قیمت بالای فرش تولید شده از دیگر مزایای بافت فرش است به طوری که قیمت فرش تولید شده در استان از ۱۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان در هر متر به فروش می‌رسد.

تسنیم: اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان در راستای بازاریابی فرش تولید شده توسط بافندگان بومی چه برنامه‌هایی را اجرایی کرده و یا در دستور کار قرار داده است؟

باباخانی: در دو سه سال اخیر بازار فرش استان زنجان همانند بازار فرش سایر استان‌ها از رونق افتاد که دلایل آن مربوط به وضع تحریم‌های غرب علیه ایران، ناامنی موجود در منطقه، رکود بازارهای اروپا و وجود رقبایی نظیر هند و پاکستان که با قیمت و کیفیتی پایین نسبت به فرش‌های ایرانی کالای خود را به بازار عرضه می‌کنند، بوده است.

امسال نیز اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان بر اساس اساسنامه ابلاغ شده باید در تمامی نمایشگاه‌های فرش دستبافت حضوری فعال داشته باشد که در همین راستا این اتحادیه علاوه بر حضور در نمایشگاه بین‌المللی فرش تهران که در این ماه برگزار شده شرکت کرد و بنا دارد تا در آینده در نمایشگاه‌های فرش اصفهان، قم و دموتکس آلمان حضوری فعال داشته باشد.

خارج کردن مواد اولیه نامرغوب از چرخه تولید از جمله اقداماتی است که در راستای برداشتن مشکلات موجود در سر راه صادرات فرش استان زنجان انجام گرفته به طوری که در حال حاضر کیفیت پشم، ابریشم و نخ تولید شده برای تولید فرش در زنجان قابل قبول است.

ساماندهی بازار فرش از دیگر برنامه‌های اعلام شده در حوزه فعالیت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان است که امیدواریم سرمایه‌گذار بخش خصوصی وارد صادرات فرش دستبافت شود.

تسنیم: کدام کشورها مشتری ثابت فرش دستبافت استان زنجان هستند؟

باباخانی: کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر کویت، عربستان و لبنان فرش‌های اعلا و ابریشم و بخشی از فرش‌های دستبافت ایران به آلمان که به بندر فرش دنیا معروف است وارد و توسط تجار به سایر کشورها صادر می‌شود. فرش قلتوق و ماهی به برزیل، فرش ابریشم به روسیه، ژاپن و سایر کشورهای اروپایی و عربی صادر می‌شود.

تسنیم: اقدامات سازمان‌‌ها و مسئولان ذی‌ربط در حوزه رونق بخشیدن به صنعت فرش استان زنجان تا چه حد قابل قبول است؟

باباخانی: خوشبختانه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش از مشوق‌ها و حامیان جدی دست‌اندرکاران ذی‌ربط است اما ما انتظار داریم تا سایر مسئولان ذی‌ربط نیز ما را در رونق دادن به صنعت فرش و فرشبافی یاری کنند و زمینه‌های لازم برای راه اندازی نمایشگاه دائمی و موزه فرش و صنایع دستی واقع در بلوار استقلال زنجان را فراهم کنند.

تسنیم: وضعیت ارائه تسهیلات خرد بانک‌های عامل به بافندگان فرش در استان زنجان چگونه است؟

باباخانی: واقعیت این است که بانک‌های عامل تنها بر روی کاغذ به تعهدات خود پایبند هستند. معتقدم اگر خواهان رونق بخشیدن به صنعت فرش بوده و قصد جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها را داریم باید تسهیلات ارزان قیمت و مدت‌دار را در اختیار بافندگان فرش قرار دهیم چرا که عمده بافندگان فرش در کنار کار کشاورزی به بافندگی فرش پرداخته و یا در برخی روستاها شغل و حرفه اصلی بومیان فرشبافی بوده و ۱۰۰ درصد منبع درآمدشان از محل بافت فرش است.

متاسفانه عمده متقاضیان وام ۲ تا ۳ میلیون تومانی باید مسیرهای طولانی را طی کنند که این موضوع به هیچ عنوان خوش آیند نیست.

تسنیم: چند نفر به عنوان متقاضی دریافت وام خرد در اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان ثبت نام کرده‌اند؟

باباخانی: بیش از ۷ هزار بافنده فرش برای دریافت وام ۴ تا ۱۰ میلیون تومانی در این اتحادیه ثبت نام کرده‌اند. البته علاوه بر این فروشندگان فرش استان زنجان نیز در اخذ تسهیلات ۴ درصدی ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی از صندوق کارآفرینی امید با مشکلاتی مواجه هستند که ضروری است اینگونه مسائل از سوی مسئولان ذی‌ربط به‌زودی برطرف شود.

اتحادیه فرش دستبافت روستایی استان زنجان توانایی این را دارد تا تمامی تولیدات فرش دستبافت استان را خریداری و به نمایندگی مستقیم خود  در شش کشور برزیل، آلمان، ایتالیا، لبنان، یونان و روسیه صادر کند که برای انجام این مهم نیازمند دریافت ۵ میلیارد تومان است اما با وجود داشتن ضمانت تاکنون هیچ تسهیلات کم بهره و مدت‌داری از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط به این اتحادیه ارائه نشده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *