پست وبلاگ

پیش بازی متفاوت / روزي كه ذوب آهن غافلگير شد

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ سال ها قبل، درست زماني كه ذوب آهن براي فصول متوالي نايب قهرمان ليگ برتر مي شد و تا آستانه كسب جام ليگ قهرمان آسيا نيز پيش رفت، تراكتور پس از ۸ سال دوري دوباره پا به سطح اول فوتبال كشور گذاشت. نخستين ديدار خانگي تراكتور برابر ذوب آهن قدرتمند دهه قبل بود. تراكتور بازي نخست خود را در خانه صبا با حداقل اختلاف به اين تيم واگذار كرده بود. همه انتظار برد بي دردسر ذوب آهن را در هفته دوم مي كشيدند. ذوب آهن در حالي با ۳ مهاجم بازي را آغاز كرد كه جز برد به نتيجه ديگري فكر نمي كرد.علي الرغم آنكه يادگار در نخستين ميزباني خود پس از بازگشت، پر نشده بود اما بازيكنان ذوب آهن تحت تأثير استاديوم خانه حريف قرار گرفته بودند.

تراكتور از همان سوت آغاز، بازي را طوفاني شروع كرد. فشار بي امان تراكتور روي دروازه ذوب آهن، خيلي زود مربي اين تيم را مجاب كرد تا يكي از مهاجمين خود را بيرون بكشد. پس از اصابت توپ تراكتور به تير دروازه ذوب آهن، مربي وقت ذوب آهن دومين مهاجم خود را نيز از بازي خارج كرد تا با چنگ و دندان از تك امتياز بسان گنج خود محافظت كند. تا جايي كه ذوب آهن در دقايق پاياني، خلعتبري را نيز بيرون كشيد تا اين تيم، عملا بدون مهاجم بازي كند. سرانجام خطاي هند پنالتي مدافع ذوب آهن كه به اشتباه خارج از محوطه جريمه، هند گرفته شد، فرصت برد را از تراكتور گرفت تا ذوب آهن به تك امتيازي كه مستحق آن نبود برسد.

پس از آن، انتقادات شديدي از ابراهيم زاده به دليل بازي ضعيف برابر تراكتور شد اما اين مربي در پاسخ همه انتقادات، به يك مسأله اشاره كرد:” بايد تمامي تيم ها يك بار در يادگار بازي كنند، سپس مي توان درباره نتيجه ما قضاوت كرد!”

در پايان فصل، معدود تيم هايي توانستند از يادگار با امتياز خارج شوند اما جمله مشهور ابراهيم زاده به تاريخ پيوست.

پس از تساوي بدون گل اين دو تيم در تبريز، اين ذوب آهن بود كه موفق شد در اصفهان با يك گل از سد تراكتور عبور كند.

در فصل دهم تراكتور در تبريز دو بر يك به ذوب آهن باخت و در اصفهان به نتيجه تساوي بدون گل رسيد.

در فصل يازدهم، تراكتور هر دو بازي رفت و برگشت را به سود خود پايان داد.

در فصل دوازدهم، ذوب آهن با نتيجه سنگين سه بر يك، تراكتور را در تبريز شكست داد و بازي اين دو تيم در اصفهان با تساوي يك بر يك به پايان رسيد.

در فصل سيزدهم، نوبت تراكتور بود كه در اصفهان با نتيجه پر گل چهار بر دو ذوب آهن را شكست دهد، اما بازي اين دو تيم اين بار در تبريز با نتيجه تساوي به پايان رسيد.

و بالاخره در فصل چهاردهم، بازي اين دو تيم در اصفهان با نتيجه بدون گل به پايان رسيد اما تراكتور سازي در تبريز در استاديوم بدون تماشاگر از سد ذوب آهن عبور كرد.

تراكتور پس از بازگشت به ليگ برتر، ۴ بار موفق به برد ذوب آهن شده است و ۳ بار نيز ذوب آهن پيروز نبرد دو تيم شده است. ۵ ديدار نيز با تساوي به پايان رسيده است.

از فصل يازدهم تا به كنون، ذوب آهن تنها يك بار توانسته است تراكتور را شكست دهد. كه اين تنها برد خارج از خانه ذوب آهن برابر تراكتور سازي پس از بازگشت مجدد اين تيم به ليگ برتر بوده است.

نكته قابل توجه در اين بوده است كه اين دوتيم به طور همزمان هيچ گاه در كورس نبودند. دوران قدرت نمايي ذوب آهن با سقوط تراكتورسازي به ليگ ازادگان همراه بود و دوران بازگشت باشكوه تراكتور، مقارن با قعر نشيني چندين ساله ذوب آهن بود. تا جايي كه اين تيم براي چند فصل متوالي از كانديداهاي اصلي سقوط به ليگ آزادگان محسوب مي شد.

بازي فصل گذشته دو تيم در تبريز، نخستين رويارويي دو تيم در شرايط ايده آل بود. تراكتور، اصلي ترين مدعي قهرماني محسوب مي شد و ذوب آهن با يحيا از فرش به عرش رسيده بود. اين تيم در حالي به تراكتورسازي باخت كه نزديك به ۱۵ هفته طعم شكست را نچشيده بود.

با توجه به عدم استقبال هواداران از بازي هاي اين فصل تراكتور به نظر مي رسد ذوب آهن با آسودگي بيشتري پا به تبريز خواهد گذارد اما محروميت هفته قبل تراكتوري ها و دو برد پياپي اين تيم به احتمال قوي، ذوب آهن را همانند فصل نهم، حسابي غافل گير خواهد كرد.

ديدار دو تيم در فصل جاري در شرايطي رقم خواهد خورد كه در صورت برد تراكتور، جاي دو تيم در جدول رده بندي عوض خواهد شد.

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *