پست وبلاگ

تراکتور چگونه گل می زند و چطور گل می خورد؟

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ بعد از تعطیلات ۲۰ روزه لیگ که به خاطر بازی های تیم ملی اعمال شد تراکتور چهره واقعی تیمش را به هواداران نشان داد.
یاران اولیویرا  قبل از وقفه ۲۰ روزه لیگ، در بازی های خودشان خیلی سخت گل می زدند و البته به سختی هم گل می خوردند. در واقع علت گل نزدن تراکتور را می توان به عدم هماهنگی بازیکنان و دلیل گل نخوردن تراکتور را به عملکرد فوق العاده اخباری و مدافعین میانی تیم نسبت داد.
اما پس از تعطیلات تراکتور به کلی متحول شد و هم راحت تر و بیشتر گل زد و هم اینکه سهل و آسان گل خورد. آمار نشان می دهد تراکتور پس از تعطیلات ۵ بازی در جام حذفی و لیگ برتر برابر فولاد، ذوب آهن، صبا و دو بار با سایپا انجام داده است که سه برد، یک تساوی و یک باخت کسب کرده است. در این بازی ها تراکتور ۱۱ گل زده که آمار قابل قبول بیش از ۲ گل در هر بازی بوده است و ۸ گل هم دریافت کرده است که برای تیمی که داعیه قهرمانی در لیگ و جام حذفی را دارد بسیار نامید کننده است.
نحوه گلزنی تراکتور
تراکتور مدل ۹۴ تونی بر خلاف تراکتور فصل دوازدهم به رهبری اولیویرا که به صورت تسلط بر مالکیت توپ سازماندهی شده بود و بازی می کرد، بر اساس ضد حمله و تکیه بر سرعت و خلاقیت هافبک های سریع خود حمله می کند.
تراکتوری ها که این روزها با سیستم ۱-۴-۱-۴ بازی می کند پس از توپ گیری در دفاع، سریع و با استفاده از سرعت آگوستو سزار و بختیار رحمانی توپ را به یکی از جناح های راست یا چپ می برند. البته معمولاً جناج راست را برای این کار انتخاب می کنند و تقریباً ۸۰-۷۰ درصد حملات و ضد حملات تراکتور از این سمت پایه ریزی می شود. با اضافه شدن دفاع راست یا چپ خود  تراکم در این منطقه را زیاد می کنند و مدافعین و هافبک های حریف را به سمتی که توپ در آن جریان دارد، متمایل می کنند. پس از این که تراکم در این سمت زیاد شد توپ را به سمت دیگری که تراکم بازیکن کمتر است ارسال می کنند و از آنجا بازیکنان کناری تراکتور یا توپ را به تک مهاجم ارسال می کنند و یا این که به سمت دروازه شوت می زنند. گل های تراکتور به سایپا در لیگ برتر و گل های اول، دوم و چهارم تراکتور به ذوب آهن به این شیوه به ثمر رسید.
راه دیگری که تراکتوری ها به گل می رسند و یا موقعیت ایجاد می کنند، ضربات ایستگاهی است. تراکتوری ها روی همه کرنرها و ضربات شروع مجدد برنامه دارند و روی این ضربات بسیار خطرناک هستند. تک گل تراکتور به صبا و گل اول تراکتور به سایپا در جام حذفی به همین شیوه و روی ارسال از کرنر به دست آمد.
راه دیگر رسیدن به گل تراکتور قلب خط دفاعی حریف اش است. بازیکنان تراکتور با پاس کاری پشت محوطه حریف می رسند و از آنجا یا با شوت زنی و یا با ارسال پاس به پشت مدافعین خطرساز می شوند. نمونه ای از این حرکات منجر به گل زیبای سزار به فولاد و گل ثاقبی به ذوب آهن شد.
نحوه گل های خورده تراکتور
بر خلاف تنوع تاکتیکی تراکتور در زدن گل، یاران اولیویرا خیلی هم پیچیده گل نمی خورند. با توجه به این که تراکتور اکثر حملات خود را از راست طراحی می کند و بیشتر بازیکنان تراکتور در این منطقه تجمع می کنند، هنگامی که در حملات ناموفق هستند و توپ را لو می دهند، حریف ضد حملات خود را از سمت چپ تراکتور به دلیل تراکم کمتر بازیکنان طرح ریزی می کند. جایی که یک مدافع جوان و بی تجربه به نام سعید آقایی حضور دارند. البته آقایی یک مدافع چپ کلاسیک نیست و در پست غیر تخصصی اش بازی می کند.
تک گل فولاد، گل سوم ذوب آهن، گل سایپا در جام حذفی و حتی گل چهارم ذوب آهن که از کرنر بدست آمد ماحصل فشار این تیم بر سمت چپ خط دفاعی تراکتور بود. البته نمی توان آقایی را مقصر اصلی گل های دریافت شده تراکتور لقب داد، زیرا که در هنگام دفاع این بازیکن تقریباً تنها است و هیچ کس به او در امر دفاع کمک نمی کند. سروش رفیعی که معمولاً در سمت چپ خط هافبک بازی می کند اکثراً تمایلی به کارهای دفاعی ندارد. سایر هافبک ها نیز بیشتر متمایل به راست بازی می کنند و این موضوع باعث شده سمت چپ خط دفاعی تراکتور تبدیل به پاشنه آشیل تیم گردد.
تراکتور روی کارهای ایستگاهی، همچنان که خوب گل می زند، گل هم زیاد می خورد. گل صبا و دو گل از چهار گل ذوب آهن از این طریق وارد دروازه تراکتور شده است. البته نباید از اشتباهات فردی بازیکنان تراکتور غافل شد که باعث شده تراکتور در این ۵ بازی آمار گل خورده زیادی داشته باشد.

درباره ی مهرداد شوکتیان

مقالات مرتبط

2 دیدگاه در “تراکتور چگونه گل می زند و چطور گل می خورد؟

  1. پاشنه آشیل تیم جناب عباسیه که نمیتونه و نمیخواد بر مشکلات تیم مدیریت بکنه راه به راه با ندانم کاریهاش و بی مسئولیتیهاش همه اعضای تیم رو از انگیزه میندازه انگار که بدون حقوق داره بر مقدرات تراختور مدیریت میکنه قسم میخورم هفته ایی یک روزهم تبریز نمیاد
    گرفتاریهای بیرون از باشگاه این جناب توی احتمالا تهران احتیاج به موشکافی داره و یک خبرنگار خبره میخواد که یک کمی رو این بابا زوم کنه تا ببینه بیکفایتی این جناب دلیلش چیه
    چون هرکسی جای عباسی بود تا حالا یا سکته کرده بود یا استعفا داده بود یا اینکه با مصاحبه هاش کلی پول به باشگاه سرازیر کرده بود
    عباسی ماکت فضایی مدیریت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *