پست وبلاگ

جدیدترین جاذبه گردشگری شیراز در آستانه تولد دوباره

مهرداد ایروانیان یکی از برجسته ترین معماران کشور که بازسازی قدیمی ترین باغ وحش ایران را برعهده گرفته در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم از آغاز بازسازی باغ وحش شیراز خبر داد و گفت: در بازسازی باغ وحش شیراز، استانداردهای بین المللی را مد نظر قرار داده ایم و در فضاسازی از مشهورترین باغ وحش ها ایده گرفته ایم.

وی با تاکید بر اینکه شرایط فعلی جایگاه های حیوانات در باغ وحش شیراز بسیار ناراحت کننده است گفت: طبیعی است که باغ وحشی با این قدمت بدون کوچکتری بازسازی و احیا چنین شرایطی داشته باشد و چشم هر بازدید کننده ای را فارغ از اینکه به حقوق حیوانات احترام میگذارد یا نه بیازارد اما وعده می دهم باغ وحش شیراز به زودی نه تنها بهترین جایگاه را برای حیوانات در سطح کشور فراهم خواهد کرد و به پایگاهی برای آشنایی علاقمندان حیات وحش با حیوانات بدل خواهد شد بلکه بعنوان یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری شیراز خودنمایی خواهد کرد.

برنده جایزه اول منظره نگاری ماربل از جامعه معماران و دولت ایتالیا، در خصوص نحوه مرزبندی در باغ وحش شیراز گفت: آنچه علاوه بر رفاه حیوانات برایمان در اولویت قرار دارد این است که حس اسارت به بازدیدکنندگان القا نشود، بنابراین نه تنها در باغ وحش شیراز، قفس نخواهیم داشت بلکه مرز بین حیوانات و بازدید کنندگان تا حد ممکن قابل روئیت نخواهد بود بعنوان مثال در بیشتر موارد از خندق هایی میان حیوانات و بازدیدکنندگان استفاده خواهیم کرد که حیوانات میتوانند از پلکان آن پایین بروند اما در سمت مجاور بازدید کنندگان امکان بالا آمدن برایشان وجود ندارد.

ایروانیان همچنین خاطرنشان کرد: در فضاسازی باغ وحش شیراز خواهم کوشید جایگاه ها تا حد امکان به زیستگاه اصلی ساکنانشان شباهت داشته باشد و از طرف دیگر برای بازدیدکنندگان چشم نواز و فرح بخش باشد تا بتوانند حیات وحش را آن گونه که هست بشناسند نه در وضیعیت اسفباری که در باغ وحش های سراسر کشور شاهد آن هستیم.

وی در پایان با اشاره به مساحت قابل توجه و تنوع گونه های جانوری موجود در باغ وحش شیراز گفت: وسعت قابل توجه باغ وحش شیراز و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب آن، امکان اجرای بهترین طرح ها را فراهم می کند که یقین دارم نه تنها رضایت علاقه مندان حیات وحش و سازمان حفاظت محیط زیست را به دنبال خواهد داشت بلکه بازدیدکنندگان بسیاری را از داخل و خارج کشور جذب خواهد کرد.

سیروس قهرمانی در سال ۱۳۳۷ برای نگهداری از حیواناتی چون شیر، فیل و میمون باغ وحش شیراز را پایه گذاری کرد. قهرمانی در اواخر سال گذشته چشم از جهان فروبست و در باغ وحش شیراز به خاک سپرده شد. باغ وحشی که میزبان گونه های متنوع جانوری شامل ۱۰۰ قلاده شیر آفریقایی است و امروز بازسازی آن به دست فرزندان سیروس قهرمانی آغاز شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *