پست وبلاگ

زنانی از ترکمن صحرا + تصاویر

گروه چندرسانه ای اکوتو ؛ ترکمن‌های ایران یکی از اقوام ترک‌تبار ایران هستند که عمدتاً در بخش‌هایی از خراسان و در کناره های شرقی دریای خزر شامل بخش‌های شمالی و شرقی استان گلستان موسوم به ترکمن‌صحرا سکونت دارند. آنان به زبان ترکمنی سخن می‌گویند و بیشترشان مسلمان و پیرو مذهب حنفی هستند.

تركمن‌صحرا سرزمين سنت‌هاست، سرزمين مردمانی كه شادی و ساده زیستی هنوز در روابط‌شان مشاهده می‌شود، لباس ملی ترکمنها جذابیت خاصی دارد. لباس ابریشمی و دوخت و دوزهای زیبا مخصوصا پوشش زنان ترکمن هنوز یادآور زندگی کهن ترکمنها به شمار می رود، آداب و رسوم تركمن‌ها بسيار زيباست، زيبایی كه توأم با حجب و حياست.

زنان تركمن در طول تاريخ زناني بودند كه بسيار پرقدرت و توانمند ظاهر شده‌اند. در طول تاريخ از نظر روابط اجتماعي چندان تفاوتي بين زن و مرد وجود نداشته است. اما با گذشت زمان و به خصوص در چندين سال اخير زن تركمن تنها به عنوان زناني كه صبور و کوشا هستند، شناسانده شده است.

در جامعه امروز ترکمن ، زنان دیگر خود را در قید و بندهای نادرست گذشته نمی دانند و رو به جلو حرکت می کند، تحصیل می کنند و برای زندگی مشترک خود اهدافی والا دارند. امروز زنان ترکمن با حفظ عزت و نجابت خود در فعالیت های مدنی شرکت می کنند و پابه پای مردان به فعالیت اقتصادی و اجتماعي می پردازند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *