پست وبلاگ

تور خانوادگی دوچرخه‌سواری در کویر سمنان برگزار می‌شود

مریم سلمانیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این تور یک روزه در روز جمعه هفدهم مهر ماه از مقابل حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) سمنان و درب خانه تاریخی طاهری آغاز می‌شود.

وی معرفی کویر سمنان و مناطق باستانی، ترویج گردشگری، توسعه فرهنگ دوچرخه سواری و ورزش‌های همگانی و افزایش روحیه شادابی و نشاط در خانواده‌ها را از اهداف برگزاری این تور خانوادگی عنوان کرد.

سلمانیان با بیان اینکه مقصد این تور منطقه باستانی میرک است، گفت: ۳۰ کیلومتر به طور رفت و برگشت در طول مسیر این تور با دوچرخه پیموده می‌شود.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان افزود: برگزاری این تور زمینه ساز برگزاری تورهای ورزشی و کویرنوردی در سال‌های آینده در سطح ملی و بین‌المللی در سمنان باشد.

به گفته سلمانیان، محوطه میرک در اطراف روستای دلازیان در هشت کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است و بر اساس یافته‌های باستان شناسان این محوطه بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

وی خاطرنشان کرد: تور خانوادگی دوچرخه سواری با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، شورای اسلامی شهر سمنان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان برگزار می‌شود.

محوطه میرک در اطراف روستای دلازیان در ۸کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است و بر اساس یافته های باستان شناسان، این محوطه بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

نتایج حاصل از این فعالیت میدانی که در قالب چندین مقاله، سخنرانی و پایان نامه به چاپ رسیده، حاکی از آن است که میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است.

تخمین های ابتدایی، حاکی از وجود بالغ بر صدها هزار قطعه سنگ بر روی سطح است.

از منظر گاهنگاری و باتوجه به حضور شاخص های ادوار مختلف پارینه سنگی، میرک دارای بیشترین استقرار از دوران پارینه سنگی میانی، حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰ هزار سال پیش و همچنین پارینه سنگی جدید، حدود ۴۰ هزار تا ۱۸ هزار سال پیش، بوده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *