پست وبلاگ

تونی، مربی که آلترناتیو ندارد

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو ؛ در روزگاری نه چندان دور که فوتبال دوستان جوان چاره ای جز انتخاب رئال و بارسا نداشتند، مردی از تیمی که انتظارها از آن پایین تر بود یک انتخاب سوم ساخت. آنها نه به اندازه رئال فوق ستاره داشتند و نه پاس های پرشمار کوتاه می دادند. با چند پاس ساده با دروازه بان حریف تک به تک می شدند. بازی آنها چشم نواز بود. سبک فوتبالی آنها، فوتبال دوستان قدیمی را به زمان های دورتر می برد. فوتبالی با طعم هنرنمایی های وان باستن و والدراما.
زردهای دورتمند به رهبری یورگن نوربرت کلوب نزدیک به نیم دهه بر سطله بلامنازع دو قطبی جهان پایان دادند. اما آنها نیز به سرنوشت تیم هایی دچار شدند که غالب همنوعان فقیرتر، پیش تر با آن روبرو شده بودند.
ستاره ها یکی پس از دیگری کوچ کردند تا کلوپ بماند و تیمی که فقط نامی از دورتمند آن دوران باشکوه باقی مانده بود. دورتمند هفته های متوالی در قعر جدول بوندس لیگا دست و پا زد. اما هواداران دورتمند هر روز مصرتر از دیروز نام یورگن را فریاد می زدند. مالکان دورتمند که خود می دانستند بانی این اتفاقات هستند هرگز برای تبرئه خود، نوربرت را مقصر جلوه ندادند.آنها مجبور بودند پای تصمیماتشان بایستند.چه بسا اگر دورتمند به بوندس لیگای ۲ سقوط می کرد، نگاه ها تماماً متوجه مدیران باشگاه می بود نه شخص سرمربی. کلوپ با تیمی عاری از ستاره، دورتمند نامی را از قعر جدول تکان داد و به آخرین وظیفه خود عمل کرد.

حالا اتفاقات مشابهی در قاره کهن رخ می دهد. تونی، مربی محبوب سرخ های آذربایجان به سرنوشتی مشابه، دچار شده است اما اینجا اوضاع کمی متفاوت است. اینجا برخی برای توجیه اشتباهات خود، برای آنکه فشار را از روی خود بردارند بالفور دست به تعویض مربی می زنند تا بنوعی مقصر اصلی، مربی نشان داده شود.

این که تیم به دستان تونی بسته شده توجیه مناسبی به نظر نمی رسد. چرا که در اوایل فصل، اولیویرا بر حفظ ۴ بازیکن کلیدی تیم اصرار ویژه داشت. اما حالا تیمی متفاوت از تیم پارسال تحویل گرفته است. به نظر با تعویض تونی در این برهه نتنها باری از مشکلات تراکتور کاسته نشود بلکه در صورت تداوم نتیجه گیری های ضعیف با کادر فنی جدید، سکوها تماماً بر عیله مدیریت و کادر فنی جدید شوند.

البته در مورد برخی گزینه ها استثناهایی وجود دارد چرا که ممکن است نتیجه گیری یا عدم نتیجه گیری ایشان گزینه نخست هوادار نباشد. باتوجه به سابقه حضور قلعه نوعی در تبریز و اتفاقات پیش آمده، ممکن است مذاکره و یا حتی شایعه حضور وی در تبریز نتنها از مشکلات تراکتور نکاهد بلکه تنها دلیل مقبولیت عباسی نیز از بین رود.هرچه هست باید واقع بین بود چرا که تونی در بین پرشورها از مقبولیت بالایی برخوردار است، اگرچه اولیویرا نیز سپری محکم میان هوادار و مدیریت است و با آمدن نام گزینه جدید این سپر محتمل از میان برداشته خواهد شد. تونی جزو معدود مربیانی ست که در میان پرشورها آلترناتیو ندارد.

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *