پست وبلاگ

تحلیل بازی؛ سپاهان – تراکتور

سیستم و ترکیب اولیه

تراکتور بازی را با سیستم ۴۲۳۱ همیشگی خود آغاز کرد. با توجه به پیش بینی های شده، فرید کریمی و مهرداد بایرامی به جای یان رمزی و یونس حمزه در ترکیب اصلی قرار گرفتند. علت این تصمیم طبق توضیحات تحلیل قبل از بازی، کند بودن دو مدافع مرکزی سپاهان بود. اگرچه عملکرد ضعیف حمزه و دور بودن یان رمزی از تمرینات نیز در اتخاذ این تصمیم تأثیر گذار بود. با رفع شدن مصدومیت شجاع خلیل زاده این بازیکن به ترکیب اصلی بازگشت. احمد عبدالله زاده پس از ارتکاب اشتباه فاحش مقابل پدیده که منجر به گل پدیده شد جایگاه خود را دوباره به سینا عشوری داد.

یک تغییر کوچک در ترکیب تراکتور

به نظر اگوستو سزار یک پای ثابت ترکیب تراکتور است و تونی از بین عبدالله زاده و عشوری دومین مرد خط میانی خود را انتخاب میکند. با توجه به قابلیت های دفاعی عشوری، این بار سزار کمی متمایل به زمین حریف به بازی گرفته شد.

نقاط ضعفی که از جانب تونی و فرکی دیده شد

تونی، قبل از سوت آغاز بازی پی به ضعف سپاهان برده بود، غالب سانترها به تیر دوم انجام شد و حتی کرنرها و ضربات ایستگاهی نیز به تیر دوم ارسال گردید. این ضعف عمده سپاهان از چشمهای آنالیزورهای تراکتورسازی پنهان نمانده بود. توپ ها از جناحین زمین سپاهان به روی تیر دوم ریخته می شد، یکی از خطرناک ترین صحنه ها در پی ارسال بختیار رحمانی و ضربه سر ثاقبی در پی همین بازی خوانی کادر فنی تراکتور رقم خورد. صحنه های مشابهی نیز در خلال بازی روی دروازه سپاهان خلق شد.

دومین ضعف عمده سپاهان نیز در تحلیل فنی قبل از بازی به صورت کامل شرح داده شد، بایرامی چندین و چند بار از فاصله دو مدافع کند اما تنومند سپاهان استفاده برد اما نشان داد که مهارت چارچوب شناسی ادینهو را ندارد.

اما نقطه ضعف تراکتور در خلال بازی از چشمان تیزبین فرکی پنهان نماند، ارسال توپ های هوایی پشت و میان دو مدافع مرکزی تراکتور در دستور کار قرار گرفت. بدون شک عدم هماهنگی مدافعان و دروازه بان جدید ِ تراکتور یکی از اصلی ترین دلایل این تصمیم بود. تراکتور سازی با اینکه با دو هافبک دفاعی بازی می کرد اما نتوانست مانع بازی سازی کریمی و نوید کیا شود. شاید اگر سماجت دو مدافع مرکزی تراکتور نبود، سپاهان روی همین نقصیه تراکتور به گل دست می یافت.

تحلیل خطوط

خط هافبک بدون پلی میکر؛ هر اندازه که خط دروازه و دفاع تراکتورسازی نسبت به فصل قبل بهتر شده است خط هافبک و حمله این تیم به شدت از ناهماهنگی و کمبود بازیکن تراز اول رنج میبرد. دل بستن به نامهایی نظیر رحمانی و رفیعی، بازیکنانی که در عین شایستگی یک سال به دلیل مصدومیت و محرومیت دور از فوتبال بودند کار چندان منطقی به نظر نمی رسد. تراکتورسازی با از دست دادن نفراتی چون تیموریان و احمد زاده عملاً خط میانی خلاق خود را با یک خط میانی ایستا، پر تعلل و انفرادی کار عوض کرده است.

این خط حمله مریض!؛ بایرامی جوان در حد انتظار خود بازی می کند اما این برای تکرار موفقیت های قبلی تراکتور کافی نیست. اگر حمزه گران قیمت بدین روال ادامه دهد به یکی از بدترین خریدهای تاریخ ادوار لیگ برتر تبدیل خواهد شد. با جرأت می توان گفت خط حمله کنونی تراکتور با این نفرات به گل نزدن ها ادامه خواهد داد. چرا که بضاعت این نفرات در این حد است. اگر تراکتور مهاجمی در حد ادینهو جذب نکند کسب سهمیه در این سال رؤیایی بیش نخواهد بود.

تحلیل عملکرد کادر فنی

کادر فنی هر اندازه که در تحلیل های قبل از بازی موفق عمل می کند به نظر می رسد در بازی خوانی های خلال بازی تمرکز لازم را ندارد. عدم تعویض سزار و ثاقبی، عدم پوشش خلاء خط میانی از بزرگترین ضعف های کادر فنی بود. با توجه به بازی ضعیف ثاقبی و فشاری که سپاهان از جناج پاپی روی دروازه تراکتور خلق میکرد به نظر تعویض زودهنگام حمودی با ثاقبی تا حدودی می توانست بار فشار را از جناح راست تراکتور بردارد.

تحلیل نفرات

اخباری: بدون اشتباه فاحش یک کلین شیت بنام خود ثبت کرد، او یک موقعیت بسیار خطرناک را در واپسین لحظات بازی از مهاجم سپاهان گرفت. اما در شروع مجددهای کوتاه چند اشتباه بزرگ داشت و مدافعان خود را به دردسر انداخت.

ایرانپوریان: در امور دفاعی بدون نقص بازی کرد اما در حمله نتوانست آنگونه که باید جناح راست تراکتور را راه بیندازد. شاید یکی از دلایلی که شاهین ثاقبی در بازی گم بود عدم نفوذ ایرانپوریان و ضریب اشتباهات بالای امور تهاجمی این بازیکن بود.

خلیل زاده: بدون اشتباه کار کرد و به نظر بهترین بازیکن تراکتورسازی در این بازی بود.

کاردوسو: او در آغاز بازی چند اشتباه بزرگ و یک اشتباه مرگبار انجام داد، اما هر اندازه که از زمان بازی گذشت، مسلط تر از قبل به کار خود ادامه داد. در کنار اشتباهات، نقش عمده ای در عدم گشوده شدن دروازه تراکتور ایفا کرد.

آقایی: بازی کردن در پست دفاع چپ یک توفیق اجباری برای آقایی بود، نقطه ضعف فصل قبل تراکتور به یکی از نقاط قوت این فصل تبدیل شده است. او که بیکباره در کوران مسابقات لیگ و کمبود بازیکن متخصص در جناح چپ خط دفاعی به بازی گرفته شد، بسیار متزلزل نشان داد. اما این فصل تقریباً سمت چپ خط دفاعی تراکتور را بیمه کرده است. همچنین در حمله در حد یک وینگر عمل میکند که با توجه به پست اصلی این بازیکن انتظار بیجایی به نظر نمی رسد.

عشوری: انتظار خطا نکردن از یک هافبک دفاعی تخریبی انتظار بیجایی ست. اما عشوری اگر تعلل های نا به جا و سرعت بخشیدن به هنگام ضد حمله را در دستور کار خود قرار دهد به یک مهره کارآمدتر تبدیل خواهد شد.

آگوستوز سزار: نتنها ضعیف ترین بازی فصل خود را به نمایش گذاشت بلکه به جرأت ضعیف ترین بازیکن تراکتور سازی بود. او نه به اندازه کافی نزدیک به سینا عشوری بازی کرد تا در امور دفاعی به نظام دفاعی تراکتور سامان بخشد، نه مانع از پاس های بلند هوایی هافبک های سپاهان شد و نه در امور حمله موفق بود.

فرید کریمی: پس از شجاع دومین مرد موفق بازی، کریمی بود. استارت های ناگهانی و خلق موقعیت از جناح راست سپاهان، دستآورد اندیشه تونی و سختکوشی کریمی بود.

بختیار: رحمانی در کنار ثاقبی و سزار یکی از ضعیف ترین بازیکنان داخل زمین بود. اگر آمادگی خود را بدست بیاورد تراکتور صاحب یک رهبر تمام عیار در میانه میدان خواهد شد و شاید بسیاری از مشکلات خط میانی این تیم حل شود.

ثاقبی: به غیر از ضربه سری که در دقیقه ۱۲ بازی زد تقریباً در بازی گم بود. عدم نفوذ های ایرانپوریان در این بازی و ناهماهنگی ها یکی از بزرگترین دلایل ضعف بازی ثاقبی بود.

بایرامی: بایرامی در حد انتظار بازی می کند. او سه بار از سد بهترین مدافعان مرکزی حال حاضر لیگ عبور کرد. صحنه مشکوک به پنالتی و دو تک به تک حاصل این تلاش بود. اما دو تعلل بیجایش نشان داد که بایرامی جوان هنوز با ادینهو فاصله بسیار دارد.

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *