پست وبلاگ

تسخیر بازار کشورهای اسلامی با اکسپوی قرآنی در منطقه آزاد قشم

به گزارش گروه مناطق آزاد اکوتو ، مسعود کرباسچی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، صبح امروز ۲۲ تیرماه در نشست خبری معرفی فعالیتها و برگزاری ششمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی قشم گفت: منطقه آزاد قشم در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی از آنجا که نوع منطقه آزاد با سایر مناطق کشور، متفاوت است، باید رویکرد متفاوت و متمایزی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این منطقه دارای ۶۵ روستا و دو شهر به غیر از قشم است و اخیرا نیز، جزایر «هنگام» و «هرمز» به این منطقه اضافه شده است، گفت: باید فعالیت‌های فرهنگی در منطقه با رویکرد عموم مردم به ویژه بومیان در نظر گرفته شود. همچنین توجه به مسافران و گردشگران به ویژه گردشگران خارجی از حوزه خلیج فارس و از ملل مختلف اسلامی، مورد نظر است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های فرهنگی توجه به مسائل دینی و مذهبی و در رأس آنها قرآن است، افزود: سعی کرده‌ایم تا در بخش فعالیت‌های فرهنگی منطقه آزاد قشم با کل کشور هماهنگ عمل کنیم. چنانچه که در سراسر کشور و مراکز استان‌ها، نمایشگاه‌های قرآنی و علوم قرآنی برگزار می‌شود. امسال نیز طبق سنوات گذشته، ششمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی در قشم برپا می‌شود اما از نظر کمی و کیفی فعالیتها افزایش پیدا کرده و با سالهای قبل متفاوت است.

کرباسچی با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۲۴ تیرماه، مصادف با ۲۸ رمضان تا ۲ مرداد مصادف با ۷ شوال برگزار می‌شود، تصریح کرد: نمایشگاه فوق به همت اداره کل ارشاد منطقه آزاد قشم و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های محلی برپا می شود. این نمایشگاه از نظر وسعت و غرفه‌ها نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است. چنان که تعداد این غرفه‌ها در حوزه کتاب به ۲۰ غرفه و با حضور ۵۵ ناشر و در بخش موسسات و مراکز(عرضه محصولات قرآنی ـ فرهنگی) با حضور ۱۷ موسسه فعال قرآنی خواهد بود و در بخش جنبی نمایشگاه نیز به ارائه فعالیت‌های قرآنی ویژه کودکان توجه شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه اهتمام به کودکان و تامین زیرساخت‌های فکری آنها در منطقه ضروری است، بیان کرد: ۹۰ ناشر حوزه کودک با ۲۵۰۰ عنوان کتاب در این نمایشگاه بهره برده می‌شود. همچنین ۱۱۴ اثر خوشنویسی به خط نسخ، ثلث و نقاشی‌خط از هنرمندان برجسته و ۱۱۴ تابلو تصویرگری با عنوان قرآن به روایت تصویری از ابراهیم‌زاده و همچنین کتاب تازه منتشر شده «قرآن به روایت تصویر» از این هنرمند در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

وی افزود: همچنین بخش مشاوره قرآنی برای خانواده‌ها و اجرای مسابقات، بخش سرگرمی، نقش قرآن در زندگی، بخش عکس قرآن در زندگی روزمره و عکس از معماری ایران پس از دوره اسلامی از دیگر بخش‌های در نظر گرفته شده برای ششمین جشنواره قرآنی قشم است.

کرباسچی با اشاره به اینکه ۵۰ میلیون تومان بن خرید از این نمایشگاه در اختیار اهالی فرهنگ و قرآن و بومیان منطقه قرار می‌گیرد، گفت: این مبلغ از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان مبلغ حمایتی در نظر گرفته شده است که میان مردم بومی و اهالی فرهنگ و فعالان قرآنی توزیع می‌شود. فضا، حمل و نقل و اسکان برای غرفه داران رایگان است. فرمهایی میان غرفه داران در نمایشگاه قرآن تهران توزیع شد که علاقه مندان به حضور در نمایشگاه قرآن قشم انتخاب شدند. روستاهای منطقه قشم در امور قرآنی بسیار فعال هستند. تصویر شهدا با قرآن هم به صورت پوستر و تصویر تهیه شده است که در ابتدای نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود.

وی با اشاره به حضور کشورهایی چون سوریه، مصر، لبنان و ترکیه در این نمایشگاه اظهارداشت: براساس نیاز منطقه از این کشورها برای ارائه و عرضه بخشی از فعالیت‌های قرآنی شان دعوت به عمل آمده است. این نمایشگاه قرآنی بعد از نمایشگاه قرآن تهران بزرگترین نمایشگاه قرآن در کشور است. مراسم افتتاحیه این دوره از نمایشگاه و جشنواره قرآنی با سخنرانی حجت‌الاسلام محمدرضا حشتمی، معاونت قرآن و عترت ارشاد و تلاوت حبیب‌الله پوراحمدی قاری ممتاز همراه است.

وی ادامه داد: همچنین محافل انس با قرآن نیز هر شب با حضور حمیدرضا احمدی‌وفا، مهدی غلام‌نژاد، سعید طوسی و سایر قاریان و حافظان بین‌المللی و همچنین قراء بومی برگزار می‌شود. همچنین براساس برنامه ریزی صورت گرفته هر شب تعدادی از مردم روستاها و شهرهای منطقه آزاد قشم به نمایشگاه دعوت می شوند و وسایل ایاب و ذهاب هم مهیا خواهد بود.

کرباسچی با اشاره به اینکه ۱۷ موسسه قرآنی دارای مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی و یا معاونت قرآن و عترت ارشاد در منطقه قشم فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: همچنین حدود ۶۰۰ نفر به صورت حرفه‌ای در حوزه‌های حفظ، قرائت، صوت و لحن و ترتیل آموزش می‌بینند و جزیره دارای ۱۱۱ حافظ کل است. جمعیت جزیره قشم حدود ۱۵۰ هزار نفر است که بیشترین آن اهل سنت و شافعی مذهب هستند و در برپایی این نمایشگاه و جشنواره قرآنی مسئله وحدت‌گرایی مد نظر گرفته شده است، لذا این نمایشگاه و جشنواره بعد از نمایشگاه قرآن تهران بزرگترین رویداد قرآنی در کشور است. این نمایشگاه سال گذشته آنقدر مورد توجه قرار گرفت که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هماهنگی در مراسم اختتامیه حضور یافت.

کرباسچی گفت: در نظر داریم منطقه آزاد قشم در سکوی معرفی هنرهای قرآنی ایران به کشورهای اسلامی باشد، لذا در سال آینده اکسپوی هنرهای قرآنی برگزار و دبیرخانه آن در بهمن ماه راه‌اندازی می‌شود. همچنین به صورت روزانه حدود دو هزار برگ مسابقه کتبی در سطح شهر توزیع می‌شود که علاقمندان پس از پاسخ به این سوالات براساس مطالعه قرآن و کتب‌ علوم قرآنی و ارسال پاسخ‌نامه‌ها در صندوق‌های معین می‌توانند شرکت کنند و هر شب در مجموع به ۲۰ نفر به میزان یک میلیون تومان هدیه داد می‌شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه سخنانش با بیان اینکه هدف ما بهره گیری از خروجی نمایشگاه است، اظهارداشت: هدف اصلی ما این است که کودکان و نوجوانان را با قرآن مأنوس کنیم تا آنها در عرصه های مختلف از قرآن بهره بگیرند. سعی شد با استفاده از تجربه های خود و معاونت قرآن و عترت، کودکان و نوجوانان را به سمت قرآن کشانده و در ادامه هم این انس را در فعالیتهای مختلف و با برگزاری جلسات ماهانه حفظ کنیم و ارتقا دهیم.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: پنجمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی قشم در سال گذشته در مساحتی حدود سه هزار و ۲۰۰ متر مربع برگزار شد اما امسال به چهار هزار متر مربع افزایش یافت. در سال گذشته ۱۶۵ میلیون تومان فروش در نمایشگاه انجام شده است. به دلیل برپایی این نمایشگاه در ماه مبارک رمضان بیشتر خریدها از سوی بومیان و کمترین آن از سوی گردشگران انجام شده است. فراخوان حضور ناشران و موسسات سراسر کشور از طریق فرمی که در نمایشگاه قرآن توزیع شد و همچنین در اختیار گذاشتن این فرم به موسسات و ناشران که مورد شناس بودن انجام گرفت و همچنین هزینه با اسکان و غرفه شرکت کنندگان این نمایشگاه به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی همچنین از تغییر عنوان این نمایشگاه به اکسپوی هنرهای قرآنی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این نمایشگاه در ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و گردشگران کمی در منطقه حضور دارند در نظر داریم تا این نمایشگاه در سال آینده در بهمن ماه که با حجم بالای گردشگری و فروش بالاتر روبرو می‌شویم و با اهداف سازمان مناطق آزاد سازگارتر است با عنوان اکسپوی هنرهای قرآنی برگزار شود. همچنین سایت نمایشگاه راه اندازی و افتتاح می شود و دبیرخانه دائمی نمایشگاه و اکسپوی قرآنی برای ارتقای اقتصاد محصولات قرآنی تأسیس می شود تا بتوانیم محصولات قرآنی را که در کشور افزایش پیدا کرده به دیگر کشورهای اسلامی صادر کنیم. هدف تسخیر بازار کشورهای اسلامی است. در برنامه درازمدت بر روی این اهداف کار می کنیم.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *