پست وبلاگ

هتریک تونی در ترک تیم محبوب خود/بررسی دوره های مختلف برکناری سرمربی دوست داشتنی تراکتور

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ تونی اولویرا پس از حرف و حدیث های فراوان بالاخره برای بار سوم تیم محبوب آذربایجان را ترک گفت تا در این زمینه هتریک کند. وی بامداد جمعه تبریز با با اشک و اندوه فراوان ترک کرد و هواداران زیادی هم برای بدرقه وی راهی فرودگاه شده بودند.

تونی در صحبت های خود از عشق به تراکتور و هوادارانش گفت و عده ای از هواداران به دلیل علاقه بیش از اندازه به این مربی دوست داشتنی اشک ریختند تا سرمربی محبوبشا ننیز به فراخور آنها ناراحت و غمگین شده و با اشک تبریز و هوادارانش را به خاطره اش بسپارد.

سایت اکوتو هر سه دوره ترک نیمکت تراکتورسازی توسط تونی را بررسی کرده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است:

دوره اول – فصل ۹۲ – ۹۱ (مدیرعامل: سردار محمد حسین جعفری)

پس از ناامیدی جعفری و هواداران از عدم بازگشت قلعه نویی، در فاصله اندک تا شروع فصل ۹۲ -۹۱ جعفری دست به کار شده و یک مربی خارجی کارنامه دار را به جمع مربیان تاریخ تیم تراکتورسازی افزود. تونی اولویرا در حالی به تبریز رفت که سابقه مربیگری در یک تیم پرهوادار و مردمی مثل بنفیکای پرتقال را داشت و به نوعی مربیگری و روش ارتباط با هوادار را بلد بود.

وی نتایج دور از انتظاری با تیم تراکتور در این فصل گرفت. تونی که تیم خود را با نظر خود نبسته بود و فاصله ی زیادی برای تمرین و کار کردن با بازیکنان جدید را نداشت، نتایج مشابه فصل قبل تراکتور را رقم زد و کم کم نام خود را در ایران نیز بر سر زبانها انداخت و خود را محبوب هواداران کرد. اما علارغم انتظار هواداران، جعفری که خود مقدمات حضور این مربی پرافتخار و باکارنامه را در تیم تراکتور فرهم کرده بود در فاصله ی دو بازی مانده تا پایان فصل این مربی پرتقالی را برکنار کرد تا این تیم با سرمربیگری سرپرست خود به مقام نائب قهرمانی لیگ برتر برسد. دیری نپایید که خود جعفری نیز قربانی مربی محبوب سرخپوشان شده و با اعتراض های هواداران مجبور به ترک باشگاه شد.

دوره دوم – فصل ۹۳-۹۲ (مدیرعامل: سردار جمشید نظمی)

دیری نپایید تا باز شاهد مرد سیبیلوی پرتقالی در بین هواداران تراکتورسازی شدیم. تونی پس از نتایج ضعیف مجید جلالی به ایران برگشت تا بار دیگر روی نیمکت سرخپوشان بنیشند. نظمی، مدیرعامل وقت تراکتورسازی برای بار دوم و بنا به درخواست هواداران مقدمات حضور مجدد وی را فراهم نمود. تونی در این دوره و با حمایت هواداران پرشمار تراکتور توانست به مقام قهرمانی جام حذفی برسد و تیم تراکتور را به اولین جام قهرمانی خود برساند.

تونی پس از پایان بازی ها و بازگشت به کشورش دیگر به تیم محبوب آذربایجان بازنگشت تا دومین ترک وی رقم بخورد. اولویرا با وجود قهرمانی در جام حذفی نتایج قابل قبولی در لیگ ۹۳-۹۲ نگرفت تا مدیران باشگاه را مجاب کند تا برای فصل جدید به دنبال مربی دیگری بروند.

دوره سوم – فصل ۹۴-۹۳ و ۹۵-۹۴ (مدیرعامل: سعید عباسی)

پس از اینکه تراکتوری ها نتایج خوبی را با سرمربی جوان و بومی شان، رسول خطیبی گرفتند و تا پایان نیم فصل اول به مقام قهرمانی لیگ برتر رسیدند، سعید عباسی، مدیرعامل حال حاضر باشگاه پس از شکست خانگی مقابل تیم پدیده مشهد و حذف از رقابتهای جام حذفی این مربی جوان را برکنار نمود و پس از ارزیابی مربیان لیگ برتری بار دیگر دست به دامان تونی محبوب شد. پیرمرد پرتقالی ها نتایجی فوق العاده ای با تیم پس از بازگشت سومش کسب کرد. به طوری که این مربی قوی ترین شروعش را در سه دوره حضور خود در تبریز رقم زد و با از میان برداشتن پی در پی تیم های قدرتمند لیگ برتر و شکست خارج از خانه ۴-۱ مقابل تیم استقلال تهران، سرانجام نتوانست اولین قهرمانی خود و تیم تراکتور را در لیگ برتر ایران کسب کند.

بازی با نفت تهران آخرین بازی این فصل بود که تراکتوری ها این فرصت را داشتند تا با کسب پیروزی بدون چون و چرا، جام قهرمانی لیگ برتر را بوسه بزنند ولی در یک بازی عجیب که در تاریخ دیار آذربایجان ثبت شد، بازیکنان تراکتور نتوانستند اختلاف ۲ گله خود با تیم نفت را حفظ کرده و با شکست در مقابل دیدگان ۱۰۰ هزار نفری هواداران خود دست خود را از دستیابی به این جام کوتاه دیدند.

اما این پایان کار تونی و تیم تراکتورسازی نبود. تونی برای اولین بار تیم تراکتور را با نظر خودش بست و به نوعی بهانه ها را از خود دور نمود. وی فصل ۹۵-۹۴ را با این دیگاه آغاز کرد تا بتواند نتیجه بازی آخر فصل گذشته را جبران نموده و تیم را به اولین قهرمانی لیگ برتر برساند. اما اوضاع به نفع این پیرمرد دوست داشتنی سرخ ها رقم نخورد تا وی در بامداد جمعه ۲۰ آذر به دلیل بهانه ی بیماری همسرش تبریز را با اندوه فراوان برای سومین بار ترک کند.

در این دوره نیز سعید عباسی مدیرعامل تراکتور بود و معلوم نیست آیا بار دیگر شاهد حضور تونی اولویرای ۶۳ ساله در جمع پرشور ها خواهیم بود یا پایان خاطرات خوش تونی و هواداران پرشور آذربایجان؟ گذشت زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

درباره ی محمد رحمانی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *