پست وبلاگ

مسجد جامع قدیم بالاجاده فاقد ارزش تاریخی است

به گزارش اکوتو ، غربت مسجد جامع قدیم بالاجاده را همان ابتدا که در مقابل بنا بایستی حس خواهی کرد. کاهگل های ریخته، سنگ های بیرون زده بخشی از دیوار که بر اثر رطوبت رخ داده، در و پنجره های کنده شده و تخریب قسمتی از سقفی که سال ها مردم برای عبادت از آفتاب و باران در زیر آن در امان بودند گواهی غریبی بنا را خواهد داد و تو با این شرایط، خوب درک خواهی کرد که این اثر تاریخی علی رغم تلاش برای تخریبش با چه سرسختی مقاومت کرده است.

شاید یکی از دلایل پایداری بنا را تعصب برای تقدسی که دارد بتوان دانست زیرا هنگامی که وارد مسجد می شود فضای معنوی روحانی آن را به خوبی می توانی احساس کنی و این می تواند برای مکانی که میزبان عبادت و نیایش های مردم و شاهد اشک های ریخته و قلب های شکسته آنها از گذشته های دور بوده انگیزه ای قوی برای مقاومت و پایداری باشد.

1806235

قرار گرفتن مرکزیت مسجد جامع قدیم با ستون و سرستون های خراطی شده به اشکال متنوع، استفاده از مصالحی مانند سنگ، سیمان، گل، آهن و چوب، سقف شیروانی، تزئینات زیبا در داخل مسجد، وجود پلکان عریض در ورودی مسجد و سه دری هایی که بعد از دوره قاجار تبدیل به دو در شده و اکنون تنها یک در از آن باقی مانده، همه خبر از هویت تاریخی مسجد جامع قدیم این روستا می دهد. اما با این حال میراث فرهنگی گلستان برای این اثر تاریخی ارزش قائل نیست و هیچ واکنشی برای تخریب مسجد جامع قدیم روستای بالاجاده انجام نداده است.

بسیاری از کارشناسان از تخریب این بنای ارزشمند ابراز نگرانی کرده و معتقدند وقتی مسجدی که بار قداست در میان مردم دارد می تواند به راحتی تخریب شود دیگر شرایط امنی برای سایر بناهای تاریخی وجود نخواهد داشت.با مروری بر تقویم و اتفاقاتی که ظرف ۱۰ سال اخیر برای بناهای تاریخی رخ داده بود می توان به راحتی داستان خراب کردن مقبره میرکتولی با هدف ساخت پارگینگ طبقاتی را در سال ۸۴ به خاطر آورد امری که با ثبت اضطراری و اقدام به موقع میراث فرهنگی وقت مانع از تخریب اثری که دارای ارزش معنوی و هویت تاریخی بود، شد.

اما ظاهرا موضوع برای تخریب مسجد بالاجاده متفاوت بود چراکه با توجه به وظیفه ذاتی و تعریف شده میراث فرهنگی و تاکید کارشناسان مرمت آثار و بناهای تاریخی مبنی بر ارزش معماری و تاریخی مسجد جامع قدیم روستای بالاجاده، هیچ اقدامی برای پیشگیری از تخریب این بنا انجام نشد و به راحتی متولیان میراث از بین رفتن این بنای ارزشمند را پذیرفتند.

مدیر کل میراث فرهنگی در این گزارش قول پیگیری و تلاش برای جلوگیری از تخریب بنا را داده بود و پس از آن در خبری سرپرست اداره ميراث فرهنگی شهرستان کردکوی هم به رايزنی با مسئول هيئت امنای مسجد جامع بالاجاده اشاره کرده و گفته بود که هئیت امنای مسجد اعلام کردند تخريب این اثر در حد يک پيشنهاد بوده و از طرفی حتی نامه ای برای تخريب به ميراث داده نشده است.

مسجد جامع قدیم بالاجاده فاقد ارزش تاریخی است

حمید منوچهری در این خبر که چهارم تیرماه سال جاری منتشر شده بود، حفظ و صيانت از آثار تاریخی را جزو وظایف میراث فرهنگی اعلام کرده و به مراقبت مستمراز این اثر تاریخی از سوی ماموران يگان حفاظت وعده داده بود، اما اکنون می گوید: مسجد جامع قدیم بالاجاده فاقد ارزش تاریخی است.

1746453

وی که حفاظت از بنا را در خبر ماه گذشته وعده داده بود اکنون حتی از تخریب این اثر هم اطلاعی نداشته و می افزاید: اگر بنا ارزش تاریخی داشت برای ثبت آن اقدام می کردیم.شاید علت بخش اعظمی از تخریب بناهای تاریخی از جمله مسجد قدیم روستا را در نبود انگیزه و رغبت در بین اهالی این آبادی بتوان جستجو کرد چراکه همراهی مردم در تمامی عرصه ها تاثیرگذار بوده است لذا برای جلوگیری پیشرفت این روند نیاز است تا متولیان امر به جای انزوا طلبی و پرداختن به حمایت از آثار تاریخی محدود، به فرهنگ سازی در میان مردم استان روی بیاورند.

در حالی که بر خلاف بسیاری از ساختمان های جدید که به دلیل نبود استاندارد در ساخت، بنا مقاومت نداشته و علاقه به از بین رفتن دارد، بناهای تاریخی به دلیل برخورداری از استحکام با وجود بی مهری های مردم و مسئولان، میل به ماندگاری دارند بنابراین انتظار می رود آنچه تاکنون از این آثار تاریخی ارزشمند باقی مانده را متولیان میراث فرهنگی ارج نهاده و به حفظ و نگهداری از آن به جای بی تفاوتی به تخریب، تلاش کنند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *