پست وبلاگ

۱۵۰۰ اثر تاریخی استان گلستان ‌برای ثبت ملی آماده‌ شد

ابراهیم کریمی، ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان گلستان با بیان اینکه تاکنون ۱۶ هزار و ۵۰۰ پروانه تولید انفرادی صنایع‌دستی در استان گلستان صادرشده است، اظهار داشت: همچنین ۴۴۰ پروانه تولید صنایع‌دستی گروهی نیز در استان گلستان صادرشده است.

وی افزود: ۲۴ رشته صنایع‌دستی بومی و ۸۷ رشته صنایع‌دستی غیربومی نیز در استان گلستان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان تصریح کرد: در سال گذشته ۲ میلیون و ۵۵۳ هزار دلار صادرات صنایع‌دستی از استان گلستان داشتیم.

کریمی گفت: ۹ رشته صنایع‌دستی در استان گلستان ثبت آثار ناملموس شدند و استاندارد ملی ۴ رشته و استاندارد ۸ رشته در استان گرفته‌شده است.

به گفته وی، هم‌اکنون ۴۴ کارگاه فعال و ۲۰ هزار هنرمند فعال صنایع‌دستی در استان گلستان وجود دارند که از این تعداد به دلیل کمبود اعتبارات تنها ۴ هزار نفر بیمه هستند و به‌شدت با مشکل فروش محصولات خود روبرو هستند.

کریمی اظهار کرد: راه‌اندازی مراکز تخصصی صنایع‌دستی در شهرستان‌ها، احداث و افتتاح ۲ بازارچه صنایع‌دستی در علی‌آباد و کردکوی، راه‌اندازی پایانه صادرات صنایع‌دستی، ایجاد و راه‌اندازی مؤسسات صادراتی و راه‌اندازی خوشه‌های صنایع‌دستی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در بخش صنایع‌دستی است.

وی افزود: توسعه بازار فروش، تهیه هدایای ادارات از صنایع‌دستی استان گلستان، تهیه مواد پذیرایی جلسات از شیرینی‌های سنتی استان، تزئین اتاق کار مدیران با صنایع‌دستی و توسعه بازار صنایع‌دستی باید در دستور کار قرار گیرد.

کریمی تصریح کرد: فرش ترکمن باوجود موازی کاری‌های موجود در حال نابودی است و باید تعیین تکلیف شود، همه هنرمندان فعال در عرصه تولید فرش درزمینهٔ گلیم و جاجیم نیز فعالیت دارند اما موضوع فرش به‌صورت تلفیقی و تعاملی بین میراث فرهنگی و سازمان صنایع و معادن استان گلستان حل‌وفصل می‌شود که این موضوع در کلان کشوری باید مشخص و تعیین تکلیف شود.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون در استان گلستان یک اثر ثبت جهانی شده، ۶۶۷ اثر ملی داریم و برای ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان نیز در حال تلاش هستیم و همچنین یک هزار و ۵۰۰ اثر دیگر نیز برای ثبت ملی آماده‌اند و تا پایان امسال یک هزار اثر را ثبت ملی می‌کنیم.

کریمی اظهار کرد: ۸ موزه رد استان گلستان فعال است و موزه روستایی قرق نیز در حال واچینی و انتقال است، یکی از مهم‌ترین مشکلات ما تخریب ساختمان‌های تاریخی است.

وی تأکید کرد: ۲۳۰ ساختمان تاریخی شناسایی‌شده‌اند که در حال تخریب هستند، جنگل‌ها و دشت‌های استان گلستان نیز در معرض حفاری غیرمجاز است و ما نیرو و منابع کافی برای حفاظت نداریم.

کریمی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی شمال و شمال شرق، ثبت جهانی دیوار گرگان و احیای بخشی از آن، ایجاد دومین ژئوپارک کشور در قلعه میران از مهم‌ترین برنامه‌های در دستور کار ما است.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون ۳۰ منطقه نمونه گردشگری، ۵۰ بسته گردشگری و ۸ منطقه نمونه گردشگری دارای موافقت‌نامه در استان گلستان داریم.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *