پست وبلاگ

۱۵۰۰ اثر تاریخی استان گلستان ‌برای ثبت ملی آماده‌ شد

۱۵۰۰ اثر تاریخی استان گلستان ‌برای ثبت ملی آماده‌ شد

ابراهیم کریمی، ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان گلستان با بیان اینکه تاکنون ۱۶ هزار و ۵۰۰ پروانه تولید انفرادی صنایع‌دستی در استان گلستان صادرشده است، اظهار داشت: همچنین ۴۴۰ پروانه تولید صنایع‌دستی گروهی نیز در استان گلستان صادرشده است.

وی افزود: ۲۴ رشته صنایع‌دستی بومی و ۸۷ رشته صنایع‌دستی غیربومی نیز در استان گلستان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان تصریح کرد: در سال گذشته ۲ میلیون و ۵۵۳ هزار دلار صادرات صنایع‌دستی از استان گلستان داشتیم.

کریمی گفت: ۹ رشته صنایع‌دستی در استان گلستان ثبت آثار ناملموس شدند و استاندارد ملی ۴ رشته و استاندارد ۸ رشته در استان گرفته‌شده است.

به گفته وی، هم‌اکنون ۴۴ کارگاه فعال و ۲۰ هزار هنرمند فعال صنایع‌دستی در استان گلستان وجود دارند که از این تعداد به دلیل کمبود اعتبارات تنها ۴ هزار نفر بیمه هستند و به‌شدت با مشکل فروش محصولات خود روبرو هستند.

کریمی اظهار کرد: راه‌اندازی مراکز تخصصی صنایع‌دستی در شهرستان‌ها، احداث و افتتاح ۲ بازارچه صنایع‌دستی در علی‌آباد و کردکوی، راه‌اندازی پایانه صادرات صنایع‌دستی، ایجاد و راه‌اندازی مؤسسات صادراتی و راه‌اندازی خوشه‌های صنایع‌دستی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در بخش صنایع‌دستی است.

وی افزود: توسعه بازار فروش، تهیه هدایای ادارات از صنایع‌دستی استان گلستان، تهیه مواد پذیرایی جلسات از شیرینی‌های سنتی استان، تزئین اتاق کار مدیران با صنایع‌دستی و توسعه بازار صنایع‌دستی باید در دستور کار قرار گیرد.

کریمی تصریح کرد: فرش ترکمن باوجود موازی کاری‌های موجود در حال نابودی است و باید تعیین تکلیف شود، همه هنرمندان فعال در عرصه تولید فرش درزمینهٔ گلیم و جاجیم نیز فعالیت دارند اما موضوع فرش به‌صورت تلفیقی و تعاملی بین میراث فرهنگی و سازمان صنایع و معادن استان گلستان حل‌وفصل می‌شود که این موضوع در کلان کشوری باید مشخص و تعیین تکلیف شود.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون در استان گلستان یک اثر ثبت جهانی شده، ۶۶۷ اثر ملی داریم و برای ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان نیز در حال تلاش هستیم و همچنین یک هزار و ۵۰۰ اثر دیگر نیز برای ثبت ملی آماده‌اند و تا پایان امسال یک هزار اثر را ثبت ملی می‌کنیم.

کریمی اظهار کرد: ۸ موزه رد استان گلستان فعال است و موزه روستایی قرق نیز در حال واچینی و انتقال است، یکی از مهم‌ترین مشکلات ما تخریب ساختمان‌های تاریخی است.

وی تأکید کرد: ۲۳۰ ساختمان تاریخی شناسایی‌شده‌اند که در حال تخریب هستند، جنگل‌ها و دشت‌های استان گلستان نیز در معرض حفاری غیرمجاز است و ما نیرو و منابع کافی برای حفاظت نداریم.

کریمی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی شمال و شمال شرق، ثبت جهانی دیوار گرگان و احیای بخشی از آن، ایجاد دومین ژئوپارک کشور در قلعه میران از مهم‌ترین برنامه‌های در دستور کار ما است.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون ۳۰ منطقه نمونه گردشگری، ۵۰ بسته گردشگری و ۸ منطقه نمونه گردشگری دارای موافقت‌نامه در استان گلستان داریم.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *