پست وبلاگ

قربانی “ترفند”ها نشوید

به گزارش اکوتو ، دریافت کارمزد از کارتخوان های فروشگاهی موضوعی بود که از سال گذشته رسماً در دستور کار بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قرار گرفته بود.

براساس طرح اولیه بنا بود از پذیرنده ها بابت تراکنش های فروشگاهی کارمزد ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی دریافت شود اما بعد از اعلام این سیاست و واکنش های متعدد اصناف و ورود دولت به موضوع طرح دریافت کارمزد از پذیرنده ها شروع نشده متوقف شد.

اما سرانجام بانک مرکزی بعد از چند ماه این ابهام را تمام و اعلام کرد که طبق تصمیم اخذ شده بناست بانک ها کارمزد تراکنش های فروشگاهی را بپردازند و اینطور شد که بعد از چند ماه قرعه به نام بانکی ها افتاد و بنا شد از امروز سه شنبه اول دی ماه کارمزد تراکنش‌های خرید جاری بانک‌های پذیرنده بین ۵۰ تا ۲۵۰ تومان باشد.

ولی این نگرانی کماکان باقی است که بانکی ها با ترفندهای خاص خودشان هزینه تراکنش های فروشگاهی را از مردم و پذیرنده ها دریافت کنند؛ هر چند مدیران بانک مرکزی این موضوع را رد کرده اند ولی این نگرانی وجود دارد و باید دید با گذشت زمان عملکرد بانک ها در این حوزه چگونه خواهد بود.

البته حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا تضمینی وجود دارد که بانک ها این هزینه را با عنوان سایر خدمات از مردم دریافت نکنند؟ گفته است: دریافت هرگونه کارمزد نیازمند مصوبه است که در این مصوبه هم هیچ اشاره به دریافت کارمزد از مردم نشده است، از این رو هیچ کارمزدی نمی توان از مردم گرفت ضمن اینکه این بخشنامه داخلی است و ارتباطی با مراودات مردم با بانک ها ندارد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *