پست وبلاگ

“تنش آبی” جنوب کشور منتفی شد

حمیدرضا کشفی با اشاره به اینکه تولید آب از آب شیرین کن ها را بخش خصوصی انجام می دهد ، افزود: مطالعات طرح تامین آب شرب برای شهرهای حاشیه خلیج فارس ودریای عمان تا فاصله ۱۰۰ کیلومتری با استفاده از آب شیرین کن ها پایان یافته است و در یک سال آینده مکان سنجی برای نصب دستگاه آب شیرین کن دراین مناطق به منظور تولید یک میلیون آب شرب انجام خواهد شد.

وی زمان بهره برداری این طرح را در ۳ یا ۴ سال آینده اعلام و تصریح کرد: مطالعات انتقال ۲ میلیون مترمکعب آب آشامیدنی به دشت مرکزی ایران از خلیج فارس ودریای عمان تا یک سال آینده به پایان می رسد که بخش خصوصی اجرا خواهد کرد.
مدیردفترمنابع مالی ومشارکت های غیردولتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هزینه تولید یک مترمکعب آب شیرین به روش اسموز معکوس وتولید همزمان آب و برق را معادل یک دلار دانست و گفت : قیمت خرید تضمینی آب از بخش خصوصی براساس مقدارتولید، کیفیت ، نحوه برداشت آب از دریا وشهر محل تولید با استفاده از آب شیرین کن ها از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰هزارتومان و مبلغ دریافتی از مردم بابت آن، قیمت تعرفه تکلیفی تعیین شده ازسوی دولت است.
کشفی با اشاره به تاثیرهمکاری بانکها ومراکز تسهیلات دهنده با بخش خصوصی برای اجرای پروژه ها به نحومطلوب و در زمانبندی مناسب اظهار داشت: در قوانین بودجه سالانه و برنامه های پنج ساله توسعه و قوانین الحاقی ؛ ظرفیت قانونی مناسبی برای همکاری بین نهادهای اجرایی ، بخش خصوصی و بانکها درنظرگرفته شده اما نقدینگی بخش خصوصی نکته مهمی است که هم اکنون وضعیت مناسبی ندارد و با ارائه تسهیلات کم بهره وبلندمدت از سوی بانکها قابل جبران است.
وی اختصاص وام ۵۰۰ میلیون دلاری را از صندوق توسعه ملی از قوانین اجرا نشده دانست و گفت : ارائه این وام همزمان با تمام شدن مراحل ساخت آب شیرین کن بندرعباس به عنوان اولین پروژه از طرح های در حال پایان می تواند مشکل آب آن منطقه را برطرف کند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *