پست وبلاگ

تالاب انزلی در خطر ! مسئولین فکری کنند

محمدعلی نجفی در جلسه کمیته هماهنگی مشترک فاز دوم پروژه احیای تالاب انزلی که با حضور نماینده ارشد دفتر جایکا در ایران، مدیرکل دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مشاور ارشد تیم ژاپنی جایکا در ایران و برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با تبریک هفته محیط زیست اظهار داشت: اندیشه‌های محیط زیستی موجود در کشور را  که توسط شخص رئیس جمهور هدایت می‌شود به‌صورت مستمر دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در پروژه احیاء تالاب انزلی خوشبختانه طرف ژاپنی نیز به دیدگاه و اهمیت ویژه ما به این پروژه رسیده است افزود: اگر این پروژه موفق شود می‌تواند اثرمثبتی برای گسترش سایر همکاری‌ها با ژاپن در استان و کشور داشته باشد.

استاندار گیلان این پروژه را کانون توجه بسیاری از منتقدین در دستگاه‌های نظارتی و مجلس و طرح سؤالات مختلف از سوی آنان عنوان و خاطرنشان کرد: انتقال دانش فنی، اعمال دیدگاه مدیریتی یکپارچه، شفاف‌سازی هزینه‌های صورت گرفته و عملیاتی شدن اقدامات در این پروژه از انتظارات جدی ما است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه مردم به‌دنبال نتایج ملموس این پروژه هستند افزود: انتظارم از جایکا این است که در اجرایی کردن طرح‌های خوبی که برای این پروژه به عنوان الگوی منطقه‌ای معرفی شده قوی‌تر وارد شوند.

نجفی با اشاره به اینکه رئیس جمهور، معاون اول و برخی از مقامات کشوری در سفر به گیلان نسبت به وضعیت تالاب نگاه ویژه داشتند گفت: به‌منظور طرح مشکلات تالاب انزلی در حال رایزنی برای حضور در هیئت دولت هستیم تا درباره این پروژه گزارشی ارائه کنیم.

استاندارگیلان با بیان اینکه  تالاب انزلی در فهرست تالاب‌های در خطر نابودی(مونترو) قرار دارد گفت: با توجه به پیشرفت‌های ژاپن در بخش‌های مختلف انتظار ما این است که تیم جایکا ضمن تسریع در اجرای فاز عملیاتی نسبت به اعزام متخصصان و کارشناسان خبره جدیت بیشتری به خرج دهد.

وی همچنین خواستار همکاری بیشتر مدیران دستگاه‌های اجرائی با تیم جایکا در اجرای مصوبات شد و گفت: همه فرمانداران، شهرداران و مدیران مرتبط به‌ویژه مسئولان کمیته‌های ۶ گانه این را به‌عنوان یک دستور اداری تلقی کنند.

نجفی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان را نیز مکلف کرد تا با جدیت از اعتبارات بخشی و همچنین اعتبارات ساماندهی رودخانه های رشت به احیاء مسائل زیست محیطی تالاب کمک کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه سنبل آبی نیز پدیده‌ای نگران کننده برای تالاب است که از طرف ژاپنی انتظار همکاری ویژه‌ای داریم، افزود: تالاب انزلی فقط متعلق به گیلان نیست بلکه متعلق به کل کشور و دنیا است و باید برای احیاء آن بکوشیم.

کوهی ساتو نماینده ارشد دفتر جایکا در ایران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از اهتمام ویژه استاندار گیلان درباره احیاء تالاب انزلی اظهار داشت: متولی اصلی احیاء تالاب انزلی اداره کل محیط زیست گیلان است و ضرورت دارد تا سطح همکاری‌ها را به شیوه  پایدار مدیریتی گسترده‌تر کنیم.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز با گرامیداشت هفته محیط زیست و قدردانی از همکاران تیم جایکا  گزارشی از روند اجرایی فاز دوم پروژه ارائه کرد و خواستار جدیت تیم جایکا در انتقال دانش فنی و کمک‌های مالی در این بخش شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تالاب انزلی با وسعتی حدود ۱۹۳ کیلومتر مربع به‌عنوان زیستگاهی برای پرندگان مهاجر در سطح بین المللی شناخته شده و در سواحل جنوبی دریای خزر واقع است.

این تالاب در ماه ژوئن ۱۹۷۵ در نشست رامسر به ثبت بین المللی رسیده و با توجه به افزایش تخریب‌های مربوط به فعالیت‌های انسانی در سال ۱۹۹۳ در لیست تالاب‌های در معرض نابودی قرار گرفت.

سند نهایی تفاهم‌نامه عملیات اجرایی مرحله دوم طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی پائیز سال ۱۳۹۲به امضای استاندار گیلان، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده سازمان همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) رسید و بین طرفین مبادله شد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *