پست وبلاگ

تالاب بین المللی قره قشلاق بناب به پناهگاه حیات وحش تبدیل می شود

به گزارش اکوتو، به نقل از ایرنا، قائم مقام مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از تبدیل منطقه شکارممنوع تالاب بین المللی ‘قره قشلاق بناب’ به پناهگاه حیات وحش خبر داد.
تالاب بین المللی قره قشلاق بناب به پناهگاه حیات وحش تبدیل می شود
محسن قمی روز چهارشنبه در نشست کمیته محلی مدیریت حوزه آبریز تالاب قره قشلاق بناب افزود: موافقت اصولی برای این ارتقاء از وزارت های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت گرفته شده و تمام قوانین رسمی مربوط به پناهگاه حیات وحش به عنوان پشتیبان مدیران محلی به زودی ابلاغ می شود.
وی از تالاب بین المللی قره قشلاق بناب به عنوان بزرگترین سایت تالابی حوزه آبریز دریاچه ارومیه نام برد و گفت: این تالاب پناهگاه بسیار مهمی برای پرندگان زادآور و عبوری محسوب می شود.
قمی همچنین از طراحی سایت پرنده نگری تالاب قره قشلاق خبر داد و بیان کرد: از امسال به طور جدی موضوع حق آبه تالاب پیگیری می شود چون ثبات آب های زیرزمینی منطقه به تحقق این حق آبه وابسته است.
فرماندار شهرستان بناب نیز از اجرای ۱۰ عنوان برنامه برای رونق و تقویت تالاب بین المللی قره قشلاق بناب خبر داد و گفت : برای این برنامه ها که اجرای آنها از ابتدای سال گذشته شروع شده، هفت میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
ولی اله فرج اللهی هدف از اجرای این برنامه ها را تقویت زیرساخت های تالاب عنوان کرد و گفت: ایجاد جاده دسترسی به تالاب و تاسیس سایت پرنده نگری از جمله این برنامه ها است.
وی با تاکید بر سرمایه گذاری اصولی و برنامه ریزی صحیح در تالاب بین المللی قره قشلاق بناب اظهارکرد: امکان جذب گردشگر در این تالاب به دلیل وجود گونه های جانوری و گیاهی کم نظیر خیلی بالاست و باید برای این موضوع فکری کرد.
رئیس کمیته محلی مدیریت حوزه آبریز تالاب قره قشلاق بناب همچنین با تاکید بر استفاده از اعتبارات کلان احیای دریاچه ارومیه برای تالاب قره قشلاق به عنوان یکی از تالاب های اقماری این دریاچه گفت: هر روزی که می گذرد سطح آب های زیرزمینی منطقه کاهش می یابد اما هنوز کشاورزان باور نکرده اند که بحران کمبود آب جدی است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بناب نیز گفت: تالاب بین المللی قره قشلاق بناب به دلیل تنوع گیاهی و جانوری فراوان و وجود ۱۵۳ گونه انواع پرنده به عنوان عروس تالاب های شمالغرب کشور مشهور است.
صیاد لطفی افزود: این تالاب ۲۲ هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت دارد و از سال ۱۳۶۴ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
وی همچنین خواستار مشارکت و احساس مسئولیت نهادهای مربوطه در حفظ این پدیده بزرگ زیست بومی شد.

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *