پست وبلاگ

افزایش قیمت جهانی نفت و کاهش قیمت طلا

به گزارش  اکوتو ، قیمت نفت روز چهارشنبه افزایش یافت و پس از کاهش رقم هفتگی حجم ذخایر نفت خام آمریکا از رقم زیر ۵۰ دلار فاصله گرفت، اما تقویت ارزش دلار مانع از رشد بیشتر قیمت ها شد.
پس از آنکه یک عضو کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو آمریکا حمایت خود از افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر را اعلام کرد، ارزش دلار به بالاترین رقم در بیش از ۳ ماه گذشته رسید.
تقویت ارزش دلار موجب گران تر شدن قیمت کالاهای ارزش گذاری شده به ارز آمریکا نظیر نفت و طلا برای دارندگان سایر ارزها می شود.
افزایش فزونی عرضه، کند شدن تقاضا از جانب چین و پیش بینی سرازیر شدن نفت ایران به بازار پس از لغو تحریم های غرب، قیمت نفت را در سه ماهه جاری ۲۱ درصد کاهش داده است.
اورگن وینبرگ، تحلیلگر کومرزبانک در این باره گفت: «تمام اخبار منفی ای که در چند هفته و چند ماه اخیر شاهد بودیم، از توافق هسته ای ایران گرفته تا ضعف اقتصادی در چین و تقویت دلار آمریکا  موجب شده که حداقل از نظر ما قیمت نفت بیش از حد افت کند.»
«وقتی قیمت ها بیش از حد پایین بیاید، احتمال افزایش قیمت بالاتر می رود.»
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه سپتامبر ،پس از افزایش یک درصدی در روز سه شنبه، امروز با ۴۲ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۴۱ سنت رسید.
قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه سپتامبر نیز ۱۸ سنت افزایش یافت و به ۴۵ دلار و ۹۲ سنت رسید.
این گزارش همچنین حاکی است، همزمان با افزایش ارزش دلار، امروز طلا در نزدیکی پایین ترین رقم ۵ سال و نیم اخیر در نوسان بود. قیمت هر اونس طلا امروز به رقم ۱۰۸۵ دلار رسید که نسبت به روز قبل ۳ دلار کاهش داشته است.
حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز سه شنبه باز هم پایین آمد و به ۲۱٫۵۶ میلیون اونس رسید که پایین ترین رقم از سپتامبر ۲۰۰۸ تاکنون بود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *