پست وبلاگ

قیمت طلا به ۱۱۵۶ دلار رسید

به گزارش  گروه اقتصادی اکوتو ، در حالی که پس از توافق بین یونان و رهبران حوزه یورو برای شروع مذاکرات اعطای کمک مالی به یونان، ارزش دلار در برابر یورو افزایش یافته، قیمت طلا امروز حدود یک درصد کاهش یافت. احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا در سال جاری نیز در کاهش قیمت طلا موثر بود.
مقامات اتحادیه اروپا گفتند، نخست وزیر یونان در نهایت توافق بر سر درخواست جداسازی دارایی های دولتی یونان برای فروش و پرداخت بدهی های این کشور را پذیرفته است.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا پس از ۳هفته متوالی کاهش، امروز نیز ۷ دلار افت داشت و به ۱۱۵۶ دلار رسید.
طلا معمولا در هنگامه بروز وضعیت های مبهم مالی و اقتصادی، به عنوان یک سرمایه گذاری جایگزین مطرح می شود، در نتیجه بحران یونان شاهد افزایش قابل توجه خریدها نبوده و این ناشی از تقویت ارزش دلار و چشم انداز افزایش نرخ بهره در آمریکا بوده که هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش داده است.
میشائیل لوئیز، تحلیلگر داچ بانک در این باره گفت: «طلا همچنان تحت تاثیر وضعیت افزایش نرخ بهره در آمریکا قرار دارد… احتمال افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر و ماه دسامبر  ۵۰-۵۰ است و به این علت است که ما انتظار داریم قیمت طلا در سه ماهه چهارم به سمت ۱۱۰۰ دلار حرکت کند.»
ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهانی امروز ۰٫۴ درصد افزایش یافت که عمدتا ناشی از تضعیف ارزش یورو بود. همچنین ارزش سهام های اروپایی افزایش یافت و هر چه بیشتر اشتها برای سرمایه گذاری در کالاهایی مانند طلا را کاهش داد.
دیگر عامل کاهش قیمت طلا سخنان روز جمعه جانت یلن،  رئیس فدرال رزرو آمریکا بود که نشان می داد بانک مرکزی آمریکا در مسیر افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی قرار دارد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *