پست وبلاگ

پرداخت تسهیلات به پروژه‌های فعال حوزه گردشگری

سعید شیرکوند شامگاه جمعه در مراسم کلنگ‌زنی هتل ۵ ستاره شهر خرم‌آباد، در رابطه با پروژه‌های حوزه گردشگری استان لرستان، اظهار داشت: بخشی از پروژه‌های لرستان با دستگاه‌های مختلف مشکل اجرایی دارند که باید با همت مقامات اجرایی استان به ویژه استاندار لرستان این موانع از میان برداشته شود.

وی افزود: برخی دیگر از پروژه‌ها باید انگیزه لازم در جهت برخورداری از حمایت‌های منطقه‌ای و ملی  پیدا کنند که امیدواریم در شهر خرم‌آباد و استان لرستان جهشی در جهت سرمایه‌گذاری انجام شود تا هم بتواند نیازهای گذشته را پاسخ بدهد و هم برای آینده شرایط بسیار مناسبی برای استان به وجود آورد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور عنوان کرد: سازمان میراث فرهنگی کشور در زمینهٔ تسهیلات ارزی و ریالی، هم از طریق سیستم بانکی و هم صندوق توسعه ملی نرخ سود ۱۴ درصد را بر تأسیسات گردشگری اعمال  می‌کند و اگر هم پروژه‌ای از منابع بانکی بتواند استفاده کند برای خرم‌آباد هشت درصد نرخ سود است که آن سرمایه‌گذاری را دولت از طریق سازمان میراث فرهنگی به‌ عنوان  یارانه پرداخت می‌کند.

وی بیان کرد: یک سری از آثار تاریخی که در اختیار سازمان میراث فرهنگی و یا سایر دستگاه‌های دیگر است آن‌ها باید احیاء و مرمت شود که به‌ تدریج مرمت آن‌ها نیز انجام می‌شود.

شیرکوند تصریح کرد: اگر در بحث اقتصاد صنعت‌های موجود طی ۶۰ سال گذشته دهه به دهه بررسی کنیم می‌بینم که رشد صنعت گردشگری در دنیا نسبت به دیگر صنعت‌ها بیشتر و رشد تصاعدی داشته است.

وی به گسترش صنعت گردشگری در کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد و گفت: در اقتصاد امروز دنیا، اتوماسیون گسترش پیدا  می‌کند و به نیروی انسانی کمتری احتیاج دارد بنابراین با وقت خالی و درآمد بالا، این وقت آزاد در صنعت گردشگری تخلیه می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: سال‌های گذشته ما در کشورمان گردشگری را به‌ عنوان صنعت قبول نکرده بودیم به‌ طوری‌که اگر برنامه پنجم را ببینیم یک کلمه از گردشگری در آن نمی‌بینیم.

وی افزود: صنعت گردشگری کشور جدی گرفته نشده است چون پول نفت کفاف همه ادارات، سازمان‌ها، دستگاه‌ها و کارخانه‌ها را می‌داد و هنر ما نیز این بود که در تشکیلات اجرایی سهم آن‌ها را بدهیم.

شیرکوند پول نفت و باور غلط را دلیل بی‌توجهی به حوزه صنعت گردشگری برشمرد و تصریح کرد: یک باور غلط که گردشگری هنجارستیز است و باورهای اعتقادی و ارزشی ما را به چالش می‌کشد سبب بی‌توجهی به این صنعت شد در حالی‌که بالعکس گردشگری اتفاقاً باورهای ما را تقویت می‌کند.

وی اظهار داشت: اکنون با نگرش جدیدی که ممکن است به خاطر عقلانیت، اجبار، اضطرار، اقتصاد مقاومتی، فشارهای بین‌المللی و کاهش قیمت نفت به وجود آمده باشد متوجه شدیم که گردشگری صنعت جدی و دنیا را متحول و سبب اشتغال‌زایی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تأکید رئیس‌جمهور بر توسعه صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: روسای جمهور دولت‌های گذشته در سفرهای استانی خود چیزی از گردشگری نمی‌گفتند ولی امروز  رئیس‌جمهور بر آن تأکید دارد و در سفر خود به پاریس اولین بخشی که روی آن تأکید کرد موضوع گردشگری بود.

وی حرکت به سمت صنعت گردشگری را ضرورتی انکارناپذیر برای کشور دانست و افزود: باید به سمت آن حرکت کنیم بنابراین به دلیل ایجاد اشتغال و درآمد باید این صنعت را جدی بگیریم.

شیرکوند تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری لرستان را ضروری دانست و عنوان کرد:  تمام دستگاه‌های اجرایی لرستان باید راه را برای حضور سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری بازکرده و  فرش قرمز زیر پای آن‌ها بیندازند.

وی  بیان کرد: هم‌اکنون دولت در کشور به صنعت گردشگری توجه ویژه دارد به‌ طوری‌که صندوق توسعه ملی به بخش صنعت و کشاورزی تسهیلاتی با نرخ سود ۱۶ درصد می‌دهد ولی به بخش گردشگری با نرخ سود ۱۴ درصد تسهیلات پرداخت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: سازمان میراث فرهنگی نیز برای سرمایه‌گذاری در این حوزه آمادگی کمک به بخش خصوصی را دارد.

وی تصریح کرد: در بخش‌های مختلف گردشگری پروژه‌های فعال می‌توانند از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات با سود ۱۴ درصد و تسهیلات ارزی با سود شش درصد دریافت کنند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

5 دیدگاه در “پرداخت تسهیلات به پروژه‌های فعال حوزه گردشگری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *