پست وبلاگ

سوسیس و کالباس عامل نخست سرطان

به گزارش اکوتو ، پرفسور اسماعیل اکبری در نشست خبری هشتمین کنگره آسیا و اقیانوسیه در حوزه سرطان با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم ابتلا به سرطان سن است اظهار داشت: سن امید به زندگی در ایران در سال ۵۵ بالغ بر ۵۶ سال بود ولی هم‌اکنون به طور متوسط به ۷۴ سال افزایش یافته است. بنابراین کشور ما در حال مسن شدن است و هم‌اکنون ۸ درصد جمعیت ایران دارای ۶۰ سال دارند و اگر این آمار به ۱۰ درصد برسد یعنی کشور پیر شده است. بنابراین افزایش سن یکی از عوامل مهم ابتلا به سرطان است.

سوسیس و کالباس عامل نخست سرطان

وی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی ۱۰ روز قبل سوسیس و کالباس را به عنوان خط نخست و عامل سرطان عنوان کرده است افزود: یکی از عوامل مهم ابتلا به سرطان مباحث غذایی و تغذیه‌ای است که در حوزه ابتلا به سرطان مهمترین عامل چربی و پروتئین‌ها است که تاکنون در این مرکز ۱۵ سال روی آن تحقیق صورت گرفته است.

نمک سالم در کشور وجود ندارد

اکبری در ادامه با اشاره به اینکه از فاکتورهای مهم دیگر ابتلا به سرطان گوارش نمک است، گفت: متاسفانه درصد نمک سالم در کشور بسیار پایین است و از طرفی هم میزان مصرف نمک ایرانیان ۵ برابر استاندارد دنیا است.

زن‌های ایرانی قلیانی شده‌اند

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین دخانیات را نیز از عوامل دیگر سرطان عنوان کرد و افزود: این در حالیست که در جامعه مبتلا به سرطان زنان کشورمان مشاهده کردیم که ۱۶ درصد آنان سیگار و قلیان می‌کشیدند بنابراین شاهد آن هستیم که زنان ایرانی قلیانی شده‌اند. در کل جامعه آماری نیز ۳٫۷ درصد زنان کشور سیگار و قلیان می‌کشند. بنابراین طبق آمارهای سال‌های گذشته مصرف قلیان و سیگار در بین زنان کشورمان ۳ برابر شده است.

وی ادامه داد: یک زمانی عنوان می‌شد که بچه‌ها را باید دور از سیگار نگه داشت ولی امروز دیگر اینگونه نیست زیرا از نظر علمی انتقال مفاهیم ژنتیکی دخانیات به نسل‌های آینده ثابت شده است بنابراین اگر پدربزرگ‌های افراد دخانیات مصرف می‌کردند امروز در ژن نسل‌های امروزه اثر منفی می‌گذارد.

اکبری با تاکید بر اینکه امروز نیز درمان‌ها فردی شده است گفت: امکان ندارد یک درمان را برای دو نفر تجویز کرد در حالیکه ابتلا به بیماری اجتماعی است.

معاون اسبق وزارت بهداشت در ادامه با تاکید بر مسائل معنوی و روانی در ایجاد و یا بهبود بیماری سرطان گفت: ۴ روش می‌تواند انسان را یا بیمار کند و یا به سمت سلامتی پیش براند که اول مسائل هورمونی است، دوم ایمنی، سوم عصبی و چهارم مباحث روانی و معنوی است. یعنی ما با خلق و خوی خودمان می‌توانیم یا بیماری ایجاد کنیم و یا آن را مدیریت کنیم.

فرق استرس خوب و استرس مزمن

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با تشری استرس خوب و استرس‌های مزمن گفت: ماهیت استرس همیشه بد نیست کما اینکه کمی استرس هم خوب است ولی استرس مزمن که بر اثر حوادث و رویدادهایی مانند طلاق و … رخ می‌دهد و افراد همیشه یک استرس مزمن و ادامه‌دار دارند بسیار خطرناک است و خوب نیست و باعث بیماری و در نهایت ایجاد سرطان می‌شود.

سرطان بر اثر لوازم آرایش

اکبری همچنین با هشدار نسبت به مصرف لوازم آرایش که در ایران بسیار بالا است گفت: ایران بعد از عربستان دومین مصرف کننده لوازم آرایش است. بنابراین مواد آرایشی بسیار در ابتلا به بیماری سرطان دخیل است. بر این اساس نمی‌توانیم عنوان کنیم که مواد آرایشی خوب و یا بد داریم. زیرا مواد آرایشی مانند دخانیات است یعنی سیگار و قلیان از هر نوعش زیان‌آور است. بنابراین مواد آرایشی وقتی به پوست زده می‌شود یک اتفاق فیزیولوژی را به هم می‌ریزد و زیان‌آور است کما اینکه آرایش کردن خوب است و اسلام نیز به آن تاکید دارد و نباید زیبایی را از جامعه حذف کنیم. بلکه مواد آرایشی خوب نیست.

ایران معادل اروپا هورمون مصرف می‌کند

معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه متاسفانه ایرانیان مقابل همه اروپا هورمون مصرف می‌کنند گفت: کشورهای اروپایی برای بیمارانشان از هورمون استفاده می‌کنند ولی از ایران برای جوان شدن و زیبایی این کار انجام می‌شود.

اکبری در توضیح بیشتر در این باره عنوان کرد: البته کرم‌های ضد آفتاب صددرصد، آسپرین و ویتامین D جزو مقولاتی است که مصرف آن خوب است.

قدرت تجارت بر سلامت می‌چربد

وی در ادامه با تاکید بر آگاهی مردم بر افزایش سلامت خود عنوان کرد: وزارت بهداشت بعد از سال‌ها درباره سلامت آب‌معدنی‌ها اقدام بسیار بزرگی انجام داد ولی امروز مشاهده می‌کنیم تجارت فشار می‌آورد که سر فلانی که جلوی این آب معدنی‌ها را گرفته را ببرد در حالیکه علم می‌گوید نیترات بالا در آب بلا سر مردم می‌آورد ولی تجارت آنقدر قدرتمند است که حتی القا می‌کند نیترات نه تنها ضرر ندارد بلکه برای جوانی هم خوب است.

معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به یک خاطره تلخ درباره قدرت تجارت بر سلامت عنوان کرد: زمانی که مسئولیت داشتم یکی از همین فعالان تاجر در حوزه صنعت بنده را در دفتر کار خودم تهدید کرده بود. بنابراین باز هم عنوان می‌کنم تبلیغات آقایانی که به اسم پزشک و یا برای محصولات تجاری در رسانه‌ها اقدام می‌کنند دزدی است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *