پست وبلاگ

سود روز شمار بانک‌ها ۲۲ درصد شد

ماجرای بانک ها و رقابت های سودی‌شان درحالی این روزها داغ شده است که شورای پول و اعتبار بانک‌ها را مکلف کرده تا سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال زیر ۲۰درصد و سپرده های یکساله ۲۰ درصد باشد.

اما درحالی که کمتر از دو ماه به پایان سال باقی است مراجعه به شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان می‌دهد که سود روزشمار در تعدادی از بانک‌های خصوصی دقیقاً ۲۰درصد و بعضاً بالاتر هم شده است.

ضمن آنکه در بین بانک های خصوصی مواردی مشاهده می شود که سود ۲۵ درصد هم به سپرده ها داده می شود اما با این توضیح که سود ۲۵ درصدی هر سه ماه یکبار به حساب سپرده گذار پرداخت خواهد شد.

یکی دیگر از بانک های خصوصی نیز سود روزشمار ۲۲ درصد را تعیین کرده و به سپرده گذاران خود سود ۲۲ درصدی را به صورت ماهانه واریز می کند.

در بانک های دولتی هم تعدادی از بانکدارها طرح هایی را ارائه داده اند که براساس آن اگر پایه سپرده گذاری پنج میلیون تومان باشد سود روز شمار ۱۹٫۵ درصد و اگر پایه سپرده ۱۰ میلیون تومان باشد سود روزشمار ۲۰ درصد به سپرده گذاران پرداخت می شود.

مشابه این موارد در بانک های دولتی و خصوصی بسیار است،‌ فقط کافیست به شعب این بانک ها مراجعه کرد و در جریان طرح های ویژه بانکدارها برای جذب سپرده با سودهای بالا قرار گرفت.

این طرح ها اما درحالی ادامه دارد و روز به روز رنگ عوض می کند که براساس تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر ۲۱ درصد تعیین شده است. البته شورا در آن مقطع تصمیم گیری برای تعیین سپرده‌های کمتر از یک سال را به بانک‌ها واگذار کرد.

بر همین اساس و بعد از توافق بانکی‌ها، بنا شد که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر ۱۰ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۳ ماه تا ۶ ماه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۶ ماه تا ۹ ماه ۱۶ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۹ ماه تا ۱۲ ماه ۱۸ درصد باشد.

بنابراین بانک‌ها مکلف هستند که نرخ سود روزشمار را کمتر از ۲۰ درصد تعیین کنند ولی از همان روزهای نخست بعد از اعلام جدیدترین تصمیم سودی شورای پول و اعتبار خبر آمد که رقابت بانک‌ ها بر سر سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال به اوج رسیده است.

اعلام سودهای ۲۰ درصد و بالاتر از آن برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و روزشمار درحالی در نظام بانکی شدت گرفته که بانک‌های پیشتاز تلاش می‌کنند این سودهای رنگی را در قالب طرحهای ویژه به مشتریان خود بپردازند.

سود روزشمار ۲۰ درصد در تعدادی از بانک‌ های خصوصی مرسوم شده و راه رقابت آنها در این مسیر تعیین کف و سقف برای سپرده گذاری است، به‌گونه‌ای که یکی از بانک‌های خصوصی با اعلام سود روزشمار ۲۰ درصد به مشتریان خود اعلام می‌کند برای سپرده‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۲۲ درصد و بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۲۴ درصد می‌پردازد.

این تخلفات در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که ساکنان برج میرداماد قبلاً به‌دفعات اعلام کرده بودند که مانع از تخلفات سودی بانک‌ها می‌شوند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی پرونده بانک مربوطه را به هیئت انتظامی بانک‌ها ارجاع خواهند داد.

البته رئیس کل بانک مرکزی چندین بار از ارجاع پرونده چند بانک به این هیئت خبر داده ولی در پاسخ به اینکه سرانجام این پرونده‌ها چه شده و بانک‌های متخلف مشمول چه جرایمی شدند تا کنون توضیحی داده نشده است.

به گزارش تسنیم، پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یک‌ساله ۲۲ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار ۹ ماه تا یک سال ۲۰ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار ۶ ماه تا نه ماه ۱۸ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه ۱۴ درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد بود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *