پست وبلاگ

سقوط هواپیمای روسی گردشگری مصر را وارد بحران کرد

ماجرای مشکوک سرنگونی هواپیمای مسافربری روسی در شبه‌جزیره سینا که داعش مدعی دست داشتن در سقوط آن شد، بیشتر از ناآرامی‌های سیاسی ۵ساله گذشته به صنعت گردشگری مصر آسیب زده است.

بر اساس آمارها، حدود یک‌میلیون گردشگر در ماه‌های نوامبر و دسامبر به مصر  سفر کردند که ۴۱ درصد کمتر از سال گذشته و کمترین رقم در ماه‌های اوج سفر دست‌کم از سال ۲۰۰۵ تاکنون بوده است. وضعیت صنعت گردشگری مصر حتی در نوامبر و دسامبر ۲۰۱۳، یعنی زمانی که درگیری‌های مرگبار هرروزه بین نیروهای امنیتی و اسلام گرایان اتفاق می‌افتاد، به این بدی نبود.

عمانی التورگومن، عضو هیئت مدیره فدراسیون گردشگری مصر گفت: «شما نمی‌توانید وضعیت فعلی را یک کاهش بنامید، این یک سقوط است… قطعاً صنعت گردشگری مصر واکنش بیش از حدی به ماجرای سقوط هواپیما نشان داده است و این مخرب است».

افت درآمدهای گردشگری مصر در حال پیچیده کردن تلاش‌ها برای بهبود وضعیت اقتصاد این کشور است. کمبود منابع ارزی عامل افت و کاهش فعالیت‌های تجاری غیرنفتی مصر در ۹ ماه از ۱۲ ماه سال گذشته تلقی می‌شود و موجب در گرفتن بحثهایی در این باره شده: آیا مقامات باید ارزش پول ملی را کاهش دهند و با ریسک افزایش تورم مواجه شوند یا نه؟

سقوط هواپیمای روسی مدت کوتاهی پس از بلند شدن از منطقه تفریحی شرم الشیخ در حاشیه دریای سرخ، سبب شده تا کشورهای مختلف از جمله روسیه و انگلیس پروازها به مصر را محدود کنند. این اتفاق موجب شد تا روند ترمیم صنعت گردشگری مصر که بعد از حوادث سیاسی سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ به‌تازگی آغاز شده بود، متوقف شود. صنعت گردشگری مصر هیچ‌گاه به‌طور کامل ترمیم نشد و به سطح سال ۲۰۱۰، یعنی سالی که ۱۵میلیون گردشگر خارجی به این کشور سفر کردند نرسید.

احمد حمدی، معاون رئیس جمهور مصر در امور گردشگری گفت: «دلیل کاهش ورود گردشگر به مصر روشن است، بزرگترین بازارهای ما قوانینی در زمینه محدودیت سفر به مصر اعمال کرده‌اند… ما تلاش داریم تا روی بازارهای جدیدی نظیر بلغارستان، جمهوری چک و لهستان و همچنین کشورهای آمریکای لاتین و هند و چین کار کنیم».

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “سقوط هواپیمای روسی گردشگری مصر را وارد بحران کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *