پست وبلاگ

امید پوشالی تنها سوغات دولت برای مردم سیستان!

به گزارش اکوتو ، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در این رابطه به مهر گفت: توفان شن از صبح امروز منطقه سیستان را در بر گرفت و تا حدود یک هفته ادامه دارد و پیش بینی می شود طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده اوج آن را شاهد باشیم.

رضا آزادمنش گفت:حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب بوده که اکنون سطح غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان با توجه به ساعت آغازین توفان ۷۰ کیلومتری، ۱۰۵۰ میکرو گرم یعنی هفت برابر حد مجاز است که باز هم مردم را به ویژه از بعد بیماری های تنفسی و چشمی در معرض خطر قرار داده است.

وی افزود: پیش بینی می شود لحظه به لحظه بر میزان غلظت گرد و غبار افزوده شود به خصوص طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده توفان از لحاظ سرعت به اوج خود خواهد رسید، اکنون میزان دید افقی در سیستان دو هزار و ۵۰۰ متر است.کارشناس هواشناسی استان تاکید کرد که با توجه به افزایش میزان غلظت ریزگرد ها و غیر مجاز بودن آن، مردم ساکن در سیستان به منظور حفظ سلامتی از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند و سعی کنند در منازل باشند.آزادمنش گفت: همچنین از اواخر امروز دمای هوا در نیمه شمالی استان کاهش نسبی و در جنوب استان نیز تداوم گرما تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

تمامی محورهای سیستان باز است

فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد: اکنون کلیه محورهای ارتباطی سیستان باز است، اما به محض افزایش میزان غلظت گرد و غبار و کاهش دید برای حفظ سلامت مردم محورهای ارتباطی مسدود خواهد شد.

آماده باش مراکز درمانی و نیروی های امدادی

دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در همین راستا اعلام کرد که کلیه بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه به منظور خدمات دهی مناسب به بیماران تنفسی احتمالی به حالت آماده باش در آمدند.این دانشگاه اعلام کرد: همچنین توزیع ماسک رایگان در مناطق بحرانی و آلوده نیز در دستور کار قرار دارد و کلیه تلاش خود را برای حفظ سلامت مردم بکار خواهیم گرفت.

همچنین هلال احمر سیستان و بلوچستان از آمادگی تیم های امدادی به حادثه دیدگان احتمالی در منطقه سیستان خبر داد.تراژدی تلخ و غمناک تکراری این روزهای سیستان، در منطقه در حال تکرار شدن بوده و زندگی مردم را با سختی و دردهای بی شمار روبرو کرده است.

آمارها می گوید سالانه ۵۰۰ نفر به بیماری سل در سیستان مبتلا می شوند که از این حیث رتبه نخست ابتلا به این بیماری را در کشور دارد، این درحالی است که در بیمارستان زابل تنها ۱۵تخت به بیماران تنفسی ناشی از توفان های خشن موسمی ۱۲۰روزه اختصاص یافته است.

سوژه ای تکراری

خشکسالی، تشنگی، خودکشی میلیون‌ها ماهی و مرگ پرندگان در تالاب هامون، و مهمان همیشه ماندگار توفان شن، برای بسیاری از مردم سیستان و جهان دیگر به کلمات و سوژه های تکراری تبدیل شده ‌است و مردم بهتر از هر گزارشگری بر این مصیبت‌ها می‌توانند مطلب بنویسند.مصیبت هائی که روز به روز بر درد و سختی مردم می افزاید، مردمی که به جای اکسیژن خاک ریه هایشان را از توفان های اخیر فرا گرفته بود باید یک هفته دیگر نیز این مهمان ناخوانده را در خانه خود جای دهند!

تحمیل این شرایط به مردم سیستان سبب شده تا هر روز از جمعیت این مرز نشین کاسته شود، هر روز هامونیان آب می روند بی آنکه تدبیری برای ماندگاری آنان در منطقه از سوی دولت چاره اندیشی شود.اوج هنر مسئولان در کنار تمامی وعده های داده شده  هنوز به راه حل واحدی برای نگهداری و صیانت از مردم در حاشیه مرزها نرسیده‌ و این باید و نباید ها هر روز به گفته رضائی یکی از پیرمردان روستای حسین آباد فلفلی، حکم طناب داری بر گردن دارد که روز به روز بیشتر فشار می دهد.مسعود رضائی معتقد است ریزگردها کم نفسمان را نگرفته که این وعده ها و سخن های احساسی با سنگینی بغضی عمیق، نفس هایمان را به شماره انداخته است.

1794238

امید پوشالی تنها سوغات دولت برای مردم

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل توسعه ملی به منطقه سیستان به منظور اجرای طرح آبرسانی توسط لوله به مزارع سیستان از جمله تصمیمات مهم دولت یازدهم است که می توان امید به آینده را در دل مردم زنده کرد اما واقعیت اینست که تا زمان اجرای این طرح تا سه سال آینده چگونه می توان مردم را در سیستان حفظ کرد و حداقل نیاز های بقای آنها را فراهم ساخت.

هر چند که علی اوسط هاشمی بار ها اعلام داشته یک ششم کل اعتبارات ۳۵ سال اخیر استان در دولت یازدهم و در همین مدت کوتاه به استان اختصاص داده شده اما این سخنان در حالی که مردم می بینند همان یک تریلی پوشال وعده داده شده و یا کاهش تعرفه های برق سرانجامی نداشته است درک این ارقام برایشان سخت است و از این امیدها پوشالی رنج می برند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *