پست وبلاگ

روزگار نا خوش تنها بازار دوقلوی سیرجان

به گزارش اکوتو ، بازار سیرجان تنها بازار دو قلوی استان کرمان است که به ثبت آثار ملی و میراث فرهنگی رسیده است که دارای قدمت ۲۰۰ ساله و مربوط به دوران قاجار است و در آن زمان توسط مردم احداث شد که با توجه به مشکلات فراوان امروز مسئولان هم پاسخگوی مشکلات آن نیستند.

 نبود سیستم جمع آوری فاضلاب ، نابسامانی سیم‌های برق و خطرات احتمالی که در این نحوه برق رسانی وجود دارد، عدم وجود کف سازی مناسب در بازار ، نبود پارکینگ خودروها و سرویس های بهداشتی، عدم وجود معبری که در حوادث احتمالی یا آتش سوزی خودروهای آتش نشانی بتوانند اطفاء حریق کنند و همچنین نبود شیرهای آتش نشانی برای رفع حوادث در بازار از جمله‌های مشکلات این بازار است.

با مردم و بازاریان  در خصوص این مشکلات بازار به گفت‌وگو نشستیم.

اصغر رفعتی یکی از کسبه بازار گفت : کف سازی این بازار که شاخص تاریخی سیرجان است بسیار نامناسب  است و  شهرداری و میراث فرهنگی پاسخگو نیست و در این مورد اقدامی انجام نداده‌اند.

محمد رضا نوری از نبود سیستم فاضلاب در بازار و بروز مشکلات هنگام بارندگی برای مردم گفت و اظهار داشت : سقف بازار هنوز با کاه و گل عایق بندی شده که هنگام بارندگی و نبود سیستم فاضلاب این آب و گل کف بازار می‌ماند. چرا اقدامی نمی‌شود.

حسین چناری از مردم سیرجان در این باره گفت: سیستم برق کشی همانطور که می‌بینید در این بازار قدیمی بسیار خطرناک و سیم‌ها از سقف گذر کرده که خطرناک است و وقتی هم بارندگی باشد گل و لای در سطح بازار موجب اذیت و ازار مردم می‌شود که می‌گویند میراث فرهنگی نه خودش بودجه‌ای برای اصلاح بازار می گذارد و نه اجازه اصلاح می‌دهد.

محمد کوششی نیز نبود پارکینگ و سرویس بهداشتی را از مشکلات اعلام می‌کند و می‌گوید : اگر حادثه‌ای هم اتفاق افتد نه شیر آبی برای آتش نشانی و نه مسیر عبوری برای ماشین‌های آتش نشانی است.

حسن پورشاه آبادی هم گفت: ساخت وساز نمی‌توانیم داشته باشیم چون طرح میراث فرهنگی است و اجازه نمی‌دهند و حتی خواسته‌ام مغازه ام را بیمه کنم اعلام کردند. چون معبر اطفا حریق نیست مغازه شما بیمه هم نیست پس چه زمانی این مشکلات حل می‌شود.

 محسن اسدی کارشناس میراث هرهنگی نیز قدمت بازاردو قلو سیرجان را که دارای کاروانسرا و بازارچه‌های جنبی است به دوران قاجار نسبت می‌دهد که اهمیت فراوانی دارد و می‌گوید باید برای ساخت و مرمت و رفع مشکلات مردم میراث فرهنگی استان اقدام جدی کند.

رضا عرفانی سرپرست میراث فرهنگی سیرجان خبر از اجرای طرح‌های میراث فرهنگی در بازار سیرجان در چندین فاز می‌دهد و می‌گوید با اجرای این فازها خیلی مشکلات حل می‌شود که فاز اول آن زیبا سازی سردرب بازار است  و امسال اجرایی می‌شود و مردم هم اگر بخواهند عملیات ساخت و ساز داشته باشند بر اساس نقشه میراث فرهنگی کمک می‎شوند.

مهدی فیروز  آبادی مسئول آتش نشانی هم از دیگر مسئولانی است که در این باره گفت: برای مسیر عبور هنگام حوادث از در غربی وارد می‌شویم ولی نیاز به معبر و پل هست و امسال هم دو شیر هیدرانت یا شیر مورد نیاز آتش نشانی هنگام حادثه در بازار نصب می‎شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *