پست وبلاگ

بازسازی سینمای تاریخی کرمان

به گزارش اکوتو ،  مرمت بافت تاریخی کرمان چند سالی است که آغاز شده است. حرکتی که سرعت چندانی ندارد و هر از چندگاهی بخشی از بافت تاریخی کرمان مورد بازسازی قرار می‌گیرد.اما سینمای تاریخی کرمان از جمله مکان‌های بود که در گوشه‌ای از بازار کرمان با گذشت سالیان سال همچنان متروکه‌ای باقی مانده بود.سینمایی که برای خودش در زمانی برو و بیایی داشته و قدیمی‌ترهای کرمان خاطرات دیدن” دختر لر”و “امیر ارسلان نامدار” را در این سینما تجربه کرده‌‌اند.

در هفته‌های گذشته  از مدیر کل ارشاد اسلامی و استاندار کرمان موضوع بازسازی سینمای تاریخی کرمان را پیگیر شد و با انتشار گزارشی بر لزوم توجه ویژه مسئولان برای مرمت این بنای تاریخی تاکید کرد.این گزارش واکنش‌های مختلفی به همراه داشت و مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در گفت‌وگو با تسنیم از پیگیری این مساله خبر داد و اظهار داشت: این سینما اولین سینمای قدیمی استان کرمان و بخشی از مجموعه گنجعلی خان و موقوفه‌ای است که در اختیار حوزه علمیه کرمان قرار دارد.فلاح با بیان اینکه مالکیت زمین سینما با حوزه است، عنوان کرد: تبدیل وضعیت سینمای فرسوده به دیجیتال بر طبق مصوبه وزرات ازشاد بر عهده این وزارت خانه است و ما ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار برای این سینما در نظر گرفته‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مالکیت و مدیریت این سینما پس از بازسازی اظهار داشت: مالکیت زمین در اختیار حوزه باقی می‌ماند اما آنچه اهمیت دارد مدیریت سینما است که باید از افرادی استفاده شود که با علم و مدیریت سینما آشنایی داشته باشند.همچنین علیرضا رزم حسینی بیان کرد: هدف ما جذب گردشگر است و به دنبال حمایت از بازسازی آثار تاریخی هستیم.

استاندار کرمان گفت: بخشی از اعتبار سینمای تاریخی واقع در بازار را شهرداری متقبل شده و بخشی از آن را استانداری بر عهده گرفته است.پیگیری‌ها ادامه یافت تا اینکه امروز شهردار منطقه یک کرمان از آغاز مرمت  از آغاز مرمت و بازسازی اولین سیتمای تاریخی کرمان خبر داد.

علی سعیدی  با بیان این که با انجام مذاکرات با حوزه علمیه مرمت اولین سینمای کرمان آغاز می‌شود اظهار داشت: در راستای طرح احیای محور گردشگری، شهرداری با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی به اجرای سریع‌تر و کامل‌تر مرمت بازار بزرگ کرمان کمک می کند تا وضعیت مناسب تری برای گردشگران و شهروندان ایجاد شود.شهردار منطقه یک با اشاره به تعیین تکلیف اراضی رها شده و بناهای مخروبه خاطرنشان کرد: زیباسازی سیما و منظر شهری از سال گذشته و به صورت جدی در اولویت فعالیت‌های عمرانی منطقه قرار گرفت.

سعیدی از حصارکشی زمین‌های رهاشده خیابان های اصلی شهر خبر داد و افزود: دیوارهای خیابان‌های اصلی شهر نیز نقاشی و رنگ آمیزی و با استفاده از مصالح متنوع زیباسازی شده است.شهردار منطقه یک با اشاره به اجرای عملیات زیباسازی بلوار شهید عباس پور گفت: با توجه به وجود ساختمان‌های مهم شهر کرمان و برگزاری مناسبت‌های مختلف در این محور، عملیات بهسازی و زیباسازی بر بلوار شهید عباس پور متمرکز شده و سایر خیابان‌های منطقه نیز در برنامه کاری قرار دارند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *