پست وبلاگ

سیاست ایران جذب حداکثری گردشگران جهان است

مرتضی رحمانی موحد در صبحانه کاری دوازدهمین کمیته مشورتی گردشگری که با حضور صاحبنظران حوزه گردشگری برگزار شد، عنوان کرد: بحث امروز این جلسه درباره شرایط گردشگری ایران پس از اجرای برجام و موقعیت‌های ویژه‌ای است که پیش رو داریم.

وی با اشاره به اینکه این جلسه به نوعی شاید آخرین جلسه کمیته مشورتی گردشگری در سال ۹۴ باشد، گفت: بنده شرایط پسابرجام را با عنوان شرایط عادی زندگی بین‌المللی می‌نامم زیرا حوزه‌های بانکی و سرمایه‌گذاری بین‌المللی در ایران به حالت عادی برمی‌گردد، کما اینکه هنوز هم زمان می‌برد برخی محدودیت‌ها در کشورهای دیگر به روال عادی جایگزین شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: در شرایط پساتحریم انتظار کشور از بحث گردشگری بسیار است، کما اینکه در این ۲٫۵ سال عمر دولت تدبیر و امید نیز اقدامات بسیاری در این حوزه صورت پذیرفت و درک مشترکی در حوزه گردشگری به دست آمده است ولی با توجه به شرایط پلکانی هم‌اکنون سطوح بالا این درک بیشتر متصور شده است و باید به سطوح نیز سوق پیدا کند.

رحمانی موحد عنوان کرد: ما هنوز با نقطه مطلوب گردشگری فاصله داریم ولی جهت‌مان مناسب است و باید زیرساخت‌ها و استفاده از فناوری و سرمایه‌گذاری خارجی و حتی ایرانی را توسعه دهیم و به آمار ۵ برابری افزایش گردشگری که از دغدغه‌ها و منویات رهبر معظم انقلاب نیز بوده است برسیم.

وی با تاکید بر جذب حداکثری گردشگران خارجی به ایران بیان داشت: البته برای این امر باید از منظر کمی و کیفی توسعه‌های لازم را داشته باشیم تا بتوانیم ثروت‌آفرینی را در کشور ایجاد کنیم تا با این کار بخش‌های مختلف میراث فرهنگی و کسب و کارهای کوچک از انگیزش مناسبی برخوردار شود. بنابراین سیاست حداکثری جذب گردشگر تواما با حمایت‌ خواهد بود کما اینکه ما فقط یک طرف قضیه هستیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در ادامه با اشاره به آمارهای خروجی و ورودی گردشگران به ایران عنوان کرد: هنوز توازن خروجی و ورودی گردشگران مناسب نیست و خروجی‌مان بیشتر است و این می‌تواند زنگ خطری باشد و به نوعی کشورهای همسایه‌مان مهد گردشگری ایرانیان درآمده است و باید به سمتی برویم که با دست خودمان فرصت‌هایی فراهم نکنیم که این کشورها سود ببرند.

رحمانی موحد در خاتمه با اشاره به تحولات پیرامونی کشورمان علی‌الخصوص در زمینه روابط روسیه و ترکیه خاطرنشان کرد: روابط این دو کشور بیشتر از اینکه مربوط به خودشان باشد به چارچوب‌های پیرامون کشورهای دیگر نیز به خصوص در عرصه گردشگری ارتباط پیدا می‌کند زیرا امروز گردشگران روسی برای سفر به ترکیه دچار محدودیت شده‌اند و از آن طرف نیز ترکیه می‌خواهد خلأ عدم گردشگران روسی در کشور خود را پر کند. بنابراین ما باید در این زمینه به فکر باشیم زیرا بسیار از برنامه چشم‌انداز عقب هستیم و باید سرعت‌مان بیشتر و مختصات‌مان دقیق‌تر شود کما اینکه این تصمیم‌ها و پیشنهادات باید با توان مالی همخوانی داشته باشد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *