پست وبلاگ

شیراز در وضعیت قرمز تأمین آب قرار گرفت

شهر شیراز یکی از کلانشهرهای ایران است که در حال حاضر قریب به یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد. آب شرب این جمعیت از سد درودزن و چاههای آهکی و آبرفتی حفاری شده در اقصی نقاط این شهر و اطراف آن، تأمین می شود.

شهر شیراز همراه دیگر شهرهای استان فارس از خشکسالی ۱۶ ساله ای رنج می برد که متوسط بارش ها در این استان را به دو سوم قبل کاهش داده است. با این حال در سال جاری میزان بارش ها نسبت به ۱۵ سال خشکسالی، باز هم کاهش یافته به طوری که از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۳۰ میلیمتر بارش در ایستگاههای ثبت بارش اطراف شهر شیراز به ثبت رسیده است، در حالی که میزان بارش ها در این منطقه در مدت مشابه سال قبل، ۹۵ میلیمتر بوده است.

کاهش ۶۹ درصدی بارش ها موجب کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی ورودی آب به مخزن سد درودزن شده و کاهش ذخایر آب در پشت این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته از یک سو و افزایش مصرف آب شرب از سوی دیگر، تأمین آب شرب شهر شیراز را برای تابستان ۹۶ با نگرانی همراه کرده است.

تشدید کسری مخازن آب سطحی شهر شیراز در حالی است که شاهد افت دبی آب خروجی برخی چاههای تأمین آب شرب این شهر هستیم و این مسائل، شهر شیراز را در وضعیت قرمز تأمین آب شرب قرار داده است.

در حال حاضر یک میلیون و ۸۶۸ هزار و ۹۴۳ نفر در شهر شیراز ساکن هستند که تأمین آب شرب این تعداد و همچنین جمعیتی که به صورت گردشگر و یا به صورت مراجعین روزانه به این شهر سفر می کنند، از طریق ۶۷۰ هزار انشعاب آبِ واگذار شده، صورت می گیرد.

جمعیت شهر شیراز در سال ۹۰ بالغ بر یک میلیون و ۴۱۰ هزار نفر بود که این شهر با افزایش ۴۵۰ هزار نفری جمعیت در ۵ سال گذشته مواجه بوده است. همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون جمعیت تحت پوشش آب شرب این شهر ۵۰ هزار نفر افزایش یافته که نشان می دهد روند رشد جمعیت این شهر و به تبع آن، رشد مصرف آب شرب در شیراز، سیر صعودی دارد.

«بهمن بهروزی» معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شیراز در خصوص وضعیت تأمین آب شرب این شهر گفت: منابع تأمین آب شهر شیراز به نسبت ۲۱ درصد از منابع سطحی است و ۷۹ درصد از منابع زیرزمینی است که منبع سطحی تأمین آب شرب این شهر، سد درودزن است و منابع زیرزمینی نیز با استفاده از ۱۸۲ حلقه چاه حفر شده، استحصال می شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه “شهر شیراز  در وضعیت قرمز تأمین آب قرار دارد”، اذعان داشت: مشکلات عدیده ای در تابستان سال ۹۶ برای تأمین آب شرب شهر شیراز خواهیم داشت که برای کم کردن این مشکلات، از هم اکنون با حفر چاههای جدید، اصلاح و بازسازی شبکه و فرهنگ سازی مصرف اقدامات لازم را آغاز کرده ایم.

وی افزود: در حال حاضر ۵ هزار و ۷۰۰ لیتر در ثانیه برای مصرف آب شرب، از منابع زیرزمینی برداشت می شود و به میزان ۵ هزار لیتر بر ثانیه نیز برداشت آب از منابع زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز شهر شیراز برداشت می شود که در تلاشیم با بهره برداری از تصفیه خانه شماره ۲ شهر شیراز، پساب تصفیه شده فاضلاب را برای آبیاری فضای سبز در اختیار شهرداری قرار دهیم و رفته رفته چاههایی که آب آنها برای تأمین آب شرب مناسب است را به جای تأمین مصارف آبیاری فضای سبز، برای تأمین آب شرب در اختیار بگیریم.

بهروزی از طرح جدید امکان حفر چاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: بخش خصوصی می تواند برای حفر چاه سرمایه گذاری کند و آب تولید شده را به صورت خرید تضمینی به شرکت آب و فاضلاب شیراز بفروشد که در حال حاضر این طرح برای حفر ۱۰ حلقه چاه به مجموع برداشت ۳۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب در دستور کار قرار گرفته است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *