پست وبلاگ

شمیم تاریخ ، لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد+تصاویر

به گزارش اکوتو ، سفر به مناطق سردسیر و گذر بر دامنه‌های زیبای کوهستان گاهی در پاییز بسیار دلچسب است، به همین دلیل سفر به ملایر و کوهپیمایی در دامنه «کوه گرمه» می‌تواند در لیست سفر‌های پاییزی شما قرار بگیرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که ملایر علاوه بر دارا بودن کوه‌های زیبا رنگ، شمیم تاریخ را هم به همراه دارد که لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد.

«کوه گرمه» در اطراف ملایر قرار گرفته است، اما چرا این کوه به کوه گرمه معروف شده است، سوالی است که بدون شک در سفر به این منطقه از ساکنان محلی خواهید پرسید. مردمان این منطقه در پاسخ به سوال شما خواهند گفت، این کوه با زمستان غریبه بوده و در بیشتر روزهای سال پیراهنی از آفتاب به تن دارد. این کوه تنها چند روز در سال مهمان برف‌های زمستانی است.پس از کوهپیمایی در دامنه «کوه‌گرمه»، گشتی در ملایر و رو‌به‌رو شدن با تاریخ و طبیعت زیبای آن برای شما جذاب خواهد بود. پارک سیفیه از مکان‌های زیبا و دیدنی ملایر است که پیشنهاد می‌کنیم در بازدید از آن را در برنامه سفر خود بگنجانید. این پارک را می توان یک باغ تفریحی-تاریخی دانست که در سال ۱۳۰۴ دستور ساخت آن از سوی یکی از نوه‌های فتحعلی شاه به مهندسان ایتالیایی داده شد. البته معماری آن کاملا ایرانی است.

باقدم زدن درفضای آرام این پارک، درحالی که نسیم خنک و دل‌انگیز، صورت شما را نوازش می‌کند و چنارهای کهن سال هم با سایه خود مسیرتان از تابش‌های خورشید مصون می‌کنند و می‌توانید صدای دلنشین برگ‌ها را در زیر پای خود بشنوید که سخن از تاریخ می‌گویند؛ برگ‌هایی که در پارکی فرو می‌ریزند که روزگاری تفرجگاه خاندان سلطنتی فتحعلی شاه بوده است

گذران وقت در این پارک، قرار نیست که آخرین برنامه سفر شما باشد و پس از آن می‌توانید به بازدید از «یخدان میر فتاح» بروید. این بنای تاریخی و زیبا از آثار متعلق به زمان قاجار است، که توسط شخصی به نام میرفتاح ساخته شده بود. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

پس از کوهپیمانی در کوه گرمه و پیاده‌روری در پارک سیفیه و بازدید از یخدان میرفتاح، حال به سراغ اثری مذهبی می‌رویم. امام زاده سام و هام از مکان‌های مذهبی ملایر است که بازدید از ان برای گردشگران بسیار جذاب است. به روایت مردمان ملایر این دو مقبره، آرامگاه دو پسر حضرت نوح به نام‌های سام و هام است که به نام امامزاده سام و هام معروف شده‌اند. سفر پاییزی دل‌انگیزی داشته باشید!

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *