پست وبلاگ

«سرویس‌ بهداشتی» همچنان مهمترین نقیصه سفر در کشور

در یازدهمین جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با هدف راهکارهای اجرائی شدن ماموریت فرهنگ سازی ستاد و بررسی آخرین وضعیت سفرهای تابستانه و ارائه راهکارهای فرابخشی جهت تقویت خدمت رسانی به هموطنان سراسر کشور در محل سازمان هواشناسی تشکیل شد.

در این رابطه مرتضی رحمانی موحد – معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن قدردانی از پیوستگی خدمات و به کارگیری همه توان ارگان‌های اجرایی عضو گفت: فراهم آمدن فرصت مساعد سفر در ایام عید سعید فطر نخستین انعکاس از خدمات فرابخشی اعضای ستاد در فصل تابستان بود که با توجه به توالی تعطیلات پیش رو طی روزهای آتی و نیز موج عظیم نهایی در پایان شهریورماه نیاز است همزمان با رفع نواقص و چالش‌های موجود با همین انگیزه و قوت به پیش برود.

وی با قابل توجه خواندن میزان استقبال مردمی از جاذبه‌های گردشگری استان‌های کشور، افزود: طبق آخرین آمار اخذ شده در تعطیلات سه روزه عید فطر بیش از ۱۰ میلیون نفر- شب اقامت و حدود همین مقدار بازدید از جاذبه‌های گردشگری ثبت شده است که برای فراهم آمدن چنین پیامدی تلاش بخش‌های اطلاع رسانی، ترافیکی، مدیریت شهری، امدادرسانی و به طور کل همه دستگاه‌های عضو ستاد علیرغم ازدحام و تمرکز در استان‌های شمالی تاثیرگذار بوده است.

رحمانی موحد ضمن استماع نقطه نظرات و چالش‌هایی که اعضا در این ایام با آن مواجه بودند، اظهار کرد: طبق جمع بندی صورت گرفته ساماندهی سفرها و تمرکززدایی سفر به مناطق مشخص در کنار کمبود امکانات و خدمات مورد نیاز همانند سرویس‌های بهداشتی از مهم ترین الزامات استخراج شده در سفرهای اخیر به شمار می‌آید که برای رفع آن علاوه بر اقدامات بنیادین همانند پیشبرد بحث ساماندهی تعطیلات در دولت و تسریع پروژه‌های سرمایه گذاری در تامین زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز، تصمیمات فوری همانند اصلاح مکانیزم یک طرفه کردن جاده‌های اصلی، تمرکز بر اطلاع رسانی و معرفی مقاصد کمتر شناخته شده مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در راستای تقویت ابعاد فرهنگی سفرهای مردمی نیز چندین طرح در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: مبتنی بر فعالیت کارگروه تخصصی «فرهنگ سفر» ذیل ستاد مرکزی راهکارهایی اجرایی شامل اجرای رویدادهای فرهنگی و گردشگری در استان های کشور، ساخت نرم افزارها – اپلیکیشن – ویژه تلفن‌های همراه هوشمند، طرح تسهیل اقامه نماز گردشگران در سفر و تجمیع سامانه‌های اطلاع رسانی خدمات سفر و ساماندهی تعطیلات با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین با تاکید بر اینکه فعالیت اعضا به تنهایی از دامنه تاثیرگذاری شان در بطن جامعه خواهد کاست، تصریح کرد: نیاز است همه دستگاه‌های اجرایی ستاد سفر همانند قطعات پازل در همپوشانی خدمات به هموطنان موثر عمل کنند تا در رفع نیازها و چالش‌های موجود سرعت لازم ایجاد شود.

رحمانی موحد با اشاره به اینکه بررسی نحوه سفر هموطنان و چگونگی گسترش آن در همه ایام و ساعات نشان از تغییر ذائقه‌ها دارد، افزود: ما در مجموعه ستاد باید تلاش کنیم تا در روند تغییر ذائقه‌ها موثر عمل کنیم و منطبق بر نظرات کارشناسی سبب هدایت خواسته‌ها بر پایه فرهنگ صحیح و شرایط مطلوب سفر شویم.

این مقام مسئول همچنین بر اهتمام بیشتر در امر اطلاع رسانی تاکید کرد و افزود: به اشتراک گذاشتن بسترها و فرصت‌های اطلاع رسانی هر یک از اعضا با یکدیگر می‌تواند سبب نفوذ اطلاعات مورد نیاز به جامعه و تصمیم گیری صحیح برای سفر با توجه به الزامات مورد نیاز شود و از طرفی آگاهی از خدمات و امکانات فرابخشی موجود را به دنبال داشته باشد.

به گزارش میراث فرهنگی، همچنین در این جلسه داود پرهیزکار و رییس سازمان هواشناسی نیز ضمن معرفی کلیه بخش‌ها، ساختار و عملکرد این بخش بر نقش این ارگان در مدیریت و ارتقای سفرهای مردمی تاکید کرد.

لازم به ذکر است پس از پایان این جلسه تمام اعضای حاضر از تاسیسات هواشناسی سازمان بازدید کردند و با نحوه جمع آوری داده‌ها، گزارش گیری و اطلاع رسانی عمومی در این حوزه آشنا شدند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *