پست وبلاگ

سازمان میراث می‌تواند مانع از فروش «خانه بوشهری‌ها» شود

مدیر بافت و بناهای تاریخی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی می‌تواند مانع فروش خانه بوشهری‌ها شود.

محمدباقر خسروی در گفت‌ وگو با ایسنا، در مورد چرایی مزایده خانه معین التجار موسوم به «خانه بوشهری‌ها» با بیان اینکه این خانه واجد ارزش است و نقش موثری در مشروطه داشته است گفت: این خانه در ثبت خاطرات دوران معاصر بسیار نقش داشته و در حال حاضر در ید بنیاد تعاون ناجا قرار دارد.

وی با بیان اینکه به دلیل تجاری‌سازی در جنب این بنا، خانه بوشهری‌ها دچار خسارات فراوانی شده است گفت: قرار بود با کمک بنیاد تعاون ناجا و بوشهری‌های مقیم تهران این خانه مرمت و احیا شود که این مهم محقق نشد.

خسروی با اشاره به رقم بالای مزایده این خانه گفت: طبق قانون اساسی، مصوبه دولت و اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مالک اماکنی که واجد ارزش شناخته شده و یا ثبت ملی شده‌اند، نمی توانند این بناها را بفروشند و جای تعجب است که چرا سازمان میراث فرهنگی با اتکا به این تبصره، وارد نمی‌شود.

مدیر بافت و بناهای تاریخی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مالک خانه بوشهری ها نیز شبه دولتی است و سازمان میراث فرهنگی می‌تواند مانع از فروش این خانه شود، گفت: سازمان میراث به راحتی می‌تواند نسبت به مجاب کردند بنیاد تعاون ناجا برای عدم فروش،حفظ و مرمت این بنا اقدام کند.

به گفته خسروی، شهرداری تهران آمادگی دارد که پس از حفظ این خانه، نسبت به مرمت و احیا آن اقدام کند.

به گزارش ایسنا، این خانه واقع در خیابان لاله‌زار تهران در ۲ طبقه توسط معین التجار بوشهری نماینده دوره اول و سوم مجلس شورای ملی بنا و در دهه ۵۰ به ساختمان اداره مبازره با مواد مخدر و سپس شهربانی تهران

تبدیل می­‌شود.

این خانه که به عنوان آخرین اثر ثبتی تهران رها شده و حال و روز خوشی ندارد، در حال حاضر در ید بنیاد تعاون ناجا قرار دارد و براساس آگهی مزایده‌ای که در رسانه ها منتشر شده مالک(بنیاد تعاون ناجا) در نظر دارد این خانه ثبت شده را به فروش برساند . حال باید منتظر ماند و دید که دستگاه‌های مسئول در حفظ میراث گذشتگان چه اقدامی انجام خواهند داد؟

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *