پست وبلاگ

سرنوشتی بدتر از دریاچه ارومیه در انتظار خلیج فارس است

کیانونش جهانبخش در گفت‌وگو با تسنیم با بیان “باید بپذیریم که ساحل و دریا هویت بندرعباس است” اظهار داشت: قرن‌هاست که مردم این سامان با این دریا زندگی می‌کنند و با آن عجین شده‌اند.

وی افزود: فرهنگ استان هرمزگان مبتنی بر ساحل و دریاست و واژه  “خواهر” در فرهنگ مردم  جنوب جایگاه بسیار بالایی دارد، به همین دلیل در فرهنگ ما جا افتاده که وقتی دریا آرام و زلال است از آن به‌عنوان “خواهر” تعبیر می‌کنند و وقتی متلاطم و آلوده است می‌گویند دریا “ناخواهر” است.

هزینه‌های گزاف جشنواره خلیج فارس را برای حفظ سلامت آن صرف کنیم

جهانبخش نام خلیج فارس را افتخاری برای همگان به‌ویژه هرمزگانی‌ها دانست و تصریح کرد: به‌منظور صیانت از نام بزرگ خلیج فارس، همایش‌ها و جشنواره‌هایی برگزار می‌شود و اتفاقی رخ نمی‌دهد چون همه دنیا می‌دانند که نام این خلیج، همیشه فارس می‌ماند و آنچه مهم است حفظ محیط زیست خلیج فارس است که باید به‌طور جد به آن پرداخته شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به بروز پدیده کشند قرمز در سنوات اخیر در آب‌های ساحلی بندرعباس گفت: این پدیده که برآمده از نفوذ پساب فاضلاب به دریاست موجب مرگ آبزیان شده است.

بنده تعبیر متفاوتی از تأثیر پدیده  کشند قرمز دارم که وقتی خواهرتان روبه‌رویتان نشسته و لبخند می‌زند شاد هستید اما وقتی که گریان و چشمانش قرمز است دل شما نیز به درد می‌آید، امروز این کشند قرمز دقیقاً همان اشک خواهر ماست که چشمانش قرمز شده و باید در حقش برادری کرد و اشک چشمانش را پاک کرد و با دور نگه داشتن آن از آلودگی، دلداری‌اش داد تا نسل آینده نیز از آن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: در صورت عدم حمایت و نگهداری از محیط زیست، بزرگترین خیانت در حق دریا شده و جرم ما به‌مراتب بیشتر از جرم جنایتکاران جنگی است، زیرا یک جنایتکار جنگی ممکن است با یک بمب جان هزاران نفر را بگیرد ولی ما با بیماری‌هایی ناشی از آلوده سازی دریاها نسل‌های متعددی را درگیر می‌سازیم.

سرنوشتی بدتر از دریاچه ارومیه در انتظار خلیج فارس است

عضو شورای شهر بندرعباس با اظهار تأسف از نگاه نامهربانانه دولت‌های مختلف به محیط زیست گفت: نگاه دولتها در ادوار مختلف نسبت به محیط زیست، نگاه مناسبی نبوده و باید پذیرفت که وقوع بلایای طبیعی نشئت گرفته از نامهربانی با محیط زیست است.

جهانبخش افزود: صبر می‌کنیم و می‌ایستیم تا دریاچه ارومیه خشک شود و یا ریزگردها در خوزستان نفس مردم را بگیرد بعد به فکر چاره می‌افتیم، در حال حاضر خلیج فارس در آستانه همین معضل و آلودگی قرار گرفته است، بنابراین بهتر است در همین ابتدا دولت در خصوص حفظ محیط زیست دریا نگاه و تدابیر ویژه‌ای بیندیشد.

وی در ادامه  خواستار عنایت ویژه رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست و همچنین مجموعه‌های مرتبط نسبت به خلیج فارس شد و تأکید کرد: اجازه ندهیم که این معضل به مرحله‌ای برسد که دیگر کاری نتوانیم برایش انجام دهیم.

شبکه جمع‌آوری فاضلاب بندرعباس استاندارد نیست

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با ابراز “متأسفانه ما با بهانه‌های مختلف دریا را کثیف می‌کنیم” گفت: ۱۲ سال است که شبکه جمع‌آوری فاضلاب در عمده مناطق شهر بندرعباس شکل گرفته اما هنوز در بخشهایی از بافت فرسوده با مشکل مواجه هستیم، هنوز از همان سپتیک‌های قدیمی استفاده می‌کنند و فاضلاب در کوچه و خیابان و محل زندگی مردم رها شده و مشکلات بهداشتی را برای آنان به وجود آورده است.

وی ادامه داد: مقرر شده بود تا پساب تنها تصفیه‌خانه فعال شهر بندرعباس در اختیار بخش خصوصی یا به‌اصطلاح شهرداری قرار گیرد و پس از بازتصفیه در جهت آبیاری و توسعه فضای سبز از آن استفاده شود، اما متأسفانه به‌دلیل اینکه مدیران بخش مربوطه نگاه شهروندی نداشتند این کار عملی نشد.

جهانبخش با بیان اینکه هر مدیر در ابتدا باید نگاه شهروندی داشته باشد تصریح کرد: مدیران و مسئولان در هر جایگاهی که هستند باید از جایگاه شهروندی به مسائل نگاه داشته باشند، که اگر این اتفاق افتاده بود الآن نه تنها آلودگی وارد دریا نمی‌شد بلکه بخش عمده‌ای از آب شرب شهر بندرعباس که صرف آبیاری فضای سبز می‌شود می‌توانست از مدار خارج شود و در مدار روستاهایی درگیر با بی‌آبی قرار بگیرد که مردم سرزمین من هنوز در وضعیت نابسامان بهداشتی قرار نداشته  و از نداشتن آب سالم شرب رنج نبرند.

وی تصریح کرد: تیم کارشناسی متشکل از دوستان نزدیک مأمور شده‌اند تا به بررسی و معرفی اتفاقات و اشکالات احتمالی در حوزه آب و فاضلاب و سیستم جمع‌آوری فاضلاب بپردازند؛ امید است در حداقل‌ترین وضعیت خود باشد، این انحراف معیار و هم مطالعه و هم اجرا شود.

این عضو شورای شهر در ادامه ابراز داشت: فاضلاب شوخی‌بردار نیست، شاید شرایط به‌سمتی برود که شهر بندرعباس قابلیت سکونت نداشته باشد.

وی تأکید کرد: علی‌رغم همه اختلافات نژادی و دینی، زمین خانه مشترک همه انسانها است که باید فارغ از هر مسئله‌ای به آن پرداخته شود.

آلایندگی دریا و محیط زیست تنها منفعت هرمزگان از توسعه صنایع ملی در بندرعباس

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به ورود صنایع فولاد و ذوب‌آهن یکی پس از دیگری به بندرعباس و ایجاد مشکلاتی زیست‌محیطی، گفت: شورای چهارم با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی و حقوقی خود در رابطه با آلایندگی صنایع غرب ورود پیدا می‌کند تا تصمیماتی را به‌صلاح مردم خوب استان هرمزگان اتخاذ کند.

وی با بیان اینکه صنایع توسعه یافته متناسب با شاخص‌های زیست‌محیطی استان نیست تصریح کرد: نباید اجازه داد تا صنایعی که هیچ سودی برای مردم استان نداشته و یک‌شبه به‌شکل کاملاً غیراصولی و غیرکارشناسانه واگذار می‌شود بیشتر از این در بندرعباس رشد و توسعه یابد.

جهانبخش گفت: بنده به‌عنوان نماینده مردم بندرعباس به هیچ وجه راضی نیستم صنعتی در این شهر راه‌اندازی شود که نه تنها مردم از برکات آن بی‌بهره‌اند بلکه به محیط زیست هم آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

لزوم استفاده از آب‌شیرین‌کن با تکنولوژی روز دنیا برای حفاظت محیط زیست

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس از نصب آب‌شیرین‌کن متناسب تکنولوژی روز دنیا و با کمترین آسیب به محیط زیست در استان خبر داد و گفت: طی نشستی که با مدیرکل محیط زیست استان داشتیم وی اطمینان خاطر داد که آب‌شیرین‌کن با تکنولوژی متناسب با استانداردهای روز دنیا در استان نصب شود.

وی توسعه صنایع به‌سمت غرب بندرعباس را  نتیجه نگاه‌های سلیقه‌ای مدیران و مسئولان دانست و ابراز داشت: نگاه‌های مدیران باید در سطح کلان و در جهت حفظ منافع عموم باشد.

نگاه سلیقه‌ای مدیران مشکلات زیست‌محیطی را تشدید می‌کند

جهانبخش در ادامه بیان کرد: اصرار مدیران بر افتتاح پروژه‌ها در زمان مسئولیت سبب نادیده گرفتن افق دورنمای آینده توسعه می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس، به حفظ محیط زیست خلیج فارس اشاره داشت و تصریح کرد: دولت کنونی باید در این زمینه ورود جدی پیدا کند و با وزرا و رؤسای سازمان‌های محیط زیست منطقه یک نگاه جدی به این مقوله داشته باشند.

وی خلیج فارس و دریای عمان را شاهراه ورود و خروج کالا و به‌ویژه نفت دانست و ابراز داشت: بسیاری از نفتکش‌ها از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و متأسفانه این کشتی‌ها لکه‌های نفتی بی‌شماری را وارد دریا می‌کنند که محیط زیست آبزیان را با مشکل مواجه می‌کند.

هوای بسته شهر بندرعباس آلودگی صنایع را در شهر ماندگار می‌کند

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: صنایع فولاد و ذوب‌آهن یکی پس از دیگری وارد بندرعباس شدند و مشکلاتی را به وجود آوردند و به همین دلیل شورای چهارم به‌شکل ویژه‌ای در رابطه با آلایندگی صنایع غرب ورود پیدا کرده و در این راستا از تمام ظرفیت‌های قانونی و حقوقی خود استفاده تا تصمیماتی را به‌صلاح مردم خوب استان هرمزگان اتخاذ کند.

وی ایجاد جریان هوا در روز و شب و همراه با جزر و مد از ساحل به خشکی و به‌عکس را به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات شهر بندرعباس نام برد و گفت: توسعه شهرهای شرقی و غربی باید به‌صورت پلکانی و جنوبی شمالی باشد که مشکل عمده شهرهای ساحلی جهان نیز است ولی متأسفانه این معضل در کشور ما بیشتر مشاهده می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: به‌دنبال این معضل، کوران هوا ایجاد نمی‌شود و آلودگی از صنایع غرب در محلات انباشته شده و هیچ جای چرخشی وجود ندارد و هوا نیز گرمتر می‌شود. مواردی از این قبیل که ما در بازگشایی معابر تأکید کردیم که به‌شکل جنوبی شمالی انجام دهند تا در مراحل بالاتر بتوانیم انجام دهیم.

وی بیان کرد: ولی آن چیزی که به نظر می‌رسد کارشناسان اهتمام ویژه‌ای داشته باشند این است که شهر جدید بندرعباس باید با استانداردهای بین المللی در همین نزدیکی‌ها جانمایی شود که همت ملی و مطالبه مردمی می‌طلبد.

جهانبخش تصریح کرد: در خصوص رفع معضلات پیچیده شهر بندرعباس پارکینگ، فضای شهر و … اقداماتی انجام شده که نیازمند زمان است.

خورهای شهر بندرعباس باید به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شود

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس، تأکید کرد: شهرداری می‌تواند مجری و متولی بهسازی خورها باشد، باید با جذب اعتبارات ملی در جهت لایروبی و بهسازی خورها اقدام کند تا کمکی به جاذبه‌های توریستی شهر بندرعباس شود.

وی در ادامه ابراز داشت: در راستای تحقق بهسازی و لایروبی خورها، عدم تخصیص اعتبارات از بارزترین مشکل اجرای این طرح است، چون نیروهای متخصص در این زمینه وجود دارد، فقط نبود اعتبارات لازم سبب شده تا این طرحها به مرحله اجرا در نیاید.

جهانبخش بیان کرد: به‌منظور تحقق این امر، حتی هرجا که نیاز باشد از متخصصان بین المللی کمک می‌گیریم.

هنر را برای ایجاد تغییر نگاه مدیران بالادستی برگزیدم

رئیس کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: از طرفی هم فضای سبز ما تنفس مصنوعی شهر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به حرکت نمادین ورود به فاضلاب که از آن به‌عنوان “غسل ارتماسی پطرس” یاد کرد و افزود: با این حرکت بنده که یک نقطه عطف هنری برگرفته از ایده دوست بنده و هنرمند بزرگ استان استاد محمد سایبانی بود، امید است تلنگری باشد برای تغییر نگاهی در مدیران بالادست به‌ویژه رئیس جمهور تا بدانند که خلیج فارس همیشه زنده و بالنده و مایه غیرت و مباهات مردم سرزمینم می‌ماند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *