پست وبلاگ

اظهار تمایل چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در قشم

به گزارش اکوتو ، بخش عمده و قابل توجهی از شرکت‌های چینی که در دوره تحریم با ما همکاری می کردند بنا به محدودیت‌های تحریمی نمی‌توانستند با ایران کار کنند که حالا این ظرفیت در بحث تجارت و ورود تکنولوژی به ظرفیت‌های چند جانبه و دوجانبه ایران اضافه می‌شود و همین موضوع قدرت چانه‌زنی ما را هم در ورود تکنولوژی و هم در بحث کالا و خدمات افزایش می‌دهد.

مهم ترین ظرفیت‌های همکاری ایران با کشور دوست دوران تحریم

هیاتی که اخیرا از چین به ایران آمده، در بدو ورود از منطقه آزاد قشم بازدید کرده و در رابطه با همکاری های مشترک به بحث وبررسی نشستند؛ در این باره فروزان زیادلو – مدیر سرمایه گذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد – در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، در رابطه با ظرفیت های سرمایه گذاری و همکاری مناطق آزاد با کشور چین گفت: کشور چین در بخش نفت، گاز، گردشگری، صنعت و حمل و نقل در منطقه آزاد قشم اظهار علاقمندی کرده است.

وی ادامه داد: ایجاد صنایع های تک و توسعه حوزه مخابراتی از دیگر محورهای مورد همکاری است.

ضرورت ایجاد کریدور حمل و نقلی جدید بین ایران، قزاقستان و چین

زیادلو همچنین اظهار کرد: در منطقه آزاد انزلی می‌توانیم کریدور حمل و نقلی جدید بین ایران، قزاقستان و چین راه اندازی کنیم که با آغاز به کار این کریدور هزینه های حمل و نقلی و زمان به یک سوم کاهش می یابد.

مدیر سرمایه گذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در عین حال بیان کرد: همچنین در چابهار نیز می توانیم در صنایع پتروشیمی و انرژی با کشور چین همکاری داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، در سال ۲۰۱۴ میزان تجارت ایران با چین اعم از نفتی و غیرنفتی حدود ۵۲ میلیارد دلار بوده است که در سال ۲۰۱۵ به دلیل کاهش قیمت نفت، میعانات گازی و مواد اولیه، اعم از سنگ آهن و دیگر مواد اولیه کانی و همچنین کاهش واردات ایران، این میزان حدود ۳۴ درصد کاهش داشته است. میزان تجارت دو کشور تا پایان ۲۰۱۵ به حول و حوش ۴۰ میلیارد دلار می‌رسد.

تا سال ۲۰۱۴ همیشه با احتساب نفت، بالانس تجاری ایران و چین به نفع ایران مثبت بود اما در سال ۲۰۱۵ این نسبت به هم خورد و با نسبت بیش از ۵۱ درصد برای چین و کمتر از ۴۹ درصد برای ایران، به نفع چین مثبت شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “اظهار تمایل چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در قشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *