پست وبلاگ

سرمایه‌گذاری در هتل‌سازی ایران نیازمند توجه

گروه اقتصاد و گردشگری اکوتو ؛ محسن قریب با بیان اینکه امروز اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا از گردشگری به بالندگی رسیده است، گفت: ۳۵۰ میلیون نفر در این شغل در دنیا به صورت مستقیم به کار گرفته می‌شوند که ۱۰ درصد اشتغال‌های دنیا را شامل می‌شود. همچنین درآمد جهانی از این صنعت در سال گذشته ۱٫۱ تریلیون دلار بود که در زمینه فقرزدایی از جوامع نیز موثر بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱٫۲ میلیارد نفر از مرزهای کشورها گذر کردند، تصریح کرد: متاسفانه این آمار در ایران، متوازن با آمارهای بین‌المللی نیست و ما فقط ۴۰۰ هزار نفر به طور مستقیم شاغل در این صنعت داریم. همچنین مسافران ورودی به کشور ۴ میلیون نفر است که به طور متوسط ۵ میلیارد دلار درآمد وجود دارد که در مقایسه با کشورهایی مانند اسپانیا که ۶۰ میلیون مسافر در سال گذشته داشتند نشان می‌دهد که ما رتبه‌ای بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ در دنیا داریم.

قریب با بیان اینکه خیلی فرصت‌سوزی در کشور انجام شده است، گفت: طبق سند چشم‌انداز باید ۲۰ میلیون گردشگر تا سال ۱۴۰۴ سالیانه وارد کشور شوند، لذا باید بسیار تلاش کنیم.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی با بیان اینکه سیاست‌های ابلاغی نشان می‌دهد که باید تا پایان برنامه پنجم ظرفیت ورودی مسافران ۴ برابر شود، ادامه داد: امروز در دوان پساتحریم قرار داریم و باید نکاتی را اجرایی کنیم تا گردشگری به بالندگی برسد؛ اول اینکه باید باور کنیم این صنعت، به عنوان صنعت اول، دوم و یا سوم صنعت کشور باشد، همچنین مدیران ارشد این صنعت باید از بدنه گردشگری انتخاب شوند و از طرف دیگر داشتن برنامه جامع گردشگری داخلی و خارجی بسیار ضروری است تا بتوانیم با برنامه جلو برویم.

وی اضافه کرد: در سفرهای داخلی، کشور به شدت ناهنجار است به طوری که در ایام پیک تورم مسافر را داریم و بعد از آن کسادی شدید بازار را شاهدیم لذا برنامه توزیع سفر نداریم و یک از دلایل آن این است که متاسفانه کشور ما فقط ۴ یا ۵ مقصد سفر دارد در حالی که این همه در کشور مناطق دیدنی داریم.

قریب با بیان اینکه فرهنگ گردشگری و سفر متاسفانه تبلیغ نمی‌شود تا مردم آداب سفر را رعایت کنند، تصریح کرد: تشویق سرمایه‌گذاران برای رفع کاستی‌ها در زیرساخت‌های گردشگری از مهم‌ترین اقدامات است چرا که ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه سرگردان در کشور هست که می‌تواند وارد این حوزه شود.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی ادامه داد: رسیدگی به کاستی‌ها در ساخت زیرساخت‌های گردشگری از نکات مهمی است، چرا که به عنوان مثال ترمینال فرودگاهی و ریلی موجود به هیچ وجه پذیرای تعداد مسافران نیست، همچنین ۵۰۰ فروند هواپیما کمبود داریم یعنی باید ۲٫۵ برابر ظرفیت فعلی شود، از طرفی باید توجه داشت که ایران فرصت‌های ویژه‌ای در دنیا دارد که یکی از آنها این است که نرخ گردشگری و هزینه آن در ایران برای اتباع خارجی ارزان است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز اتکای ایران به نفت است، گفت: در سال جاری ورود گردشگر خارجی به ایران نسبت به سال گذشته افزایشی نداشت که دلایل آن باید بررسی شود.

قریب در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در زمینه استانداردسازی هتل‌ها نیز یادآور شد: این اتفاق چند سال است که مسکوت مانده و شنیدم که قرار است اجرایی شود اما باید در نظر داشت چون هتل‌ها از ابتدا استاندارد ساخته نمی‌شوند مجبوریم طبق دفترچه استانداردسازی هتل‌ها مهر استاندارد بگیرند.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی ادامه داد: اتفاقی که در هتل بین‌المللی فرودگاه امام خمینی افتاد و برند «اکور» که در ۹۲ کشور دنیا هتل دارد و ۳۸۰۰ هتل و ۴۸۰ هزار اتاق را در دنیا مدیریت می‌کند، اولین هتل خود را در این فرودگاه ساخت، بسیار جای خوشحالی دارد که آمدن این برند به ایران نشان می‌دهد که در ایران امنیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه ایران در دنیا حلقه مفقوده‌ای است که در رزرواسیون بین‌المللی جایی ندارد، ولی می‌شود با آمدن اکور این اتفاق بیفتد، اضافه کرد: از دولت تقاضا داریم در بخش تشویق سرمایه‌داران محورهایی را مورد اولویت قرار دهد؛ در حال حاضر حدود ۳ هزار و ۳۰۰ مجموعه هتل و آپارتمان که فقط ۱۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره در ایران داریم و ظرفیت این عدد یک میلیون مسافر در سال است، لذا در مقایسه با سند چشم‌انداز که باید ۲۰ میلیون نفر را جا بدهیم خیلی راه نرفته داریم.

قریب گفت: آقای سلطانی‌فر گفته که باید به ۴۰۰ هتل برسیم، اما خیلی بیشتر از این نیاز داریم، ولی اگر همین عدد را هم قبول کنیم باید هر سال ۲۵ هتل ۵ ستاره داشته باشیم، اما در عمل مشاهده می‌کنیم این اتفاق نمی‌افتد، به عنوان مثال، جایی مانند تهران که همه اجلاس‌ها و ورودی همه پروازها به آن‌ است، در طی ۳۰ سال گذشته هتل زیادی افتتاح نشده است.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی یادآور شد: زمین مناسب و حتی‌الامکان رایگان برای ساخت هتل نیاز داریم، چرا که در حال حاضر پول زمین هتل برابر پول ساخت هتل است و این به صرفه نیست؛ همچنین اقساطی‌شدن عوارض ساخت هتل توسط شهرداری‌ها، معافیت‌های ۱۰ ساله مالیاتی و معافیت گمرکی برای ورود  تجهیزات هتلی از جمله تشویق‌هایی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را برای ساخت هتل تشویق کرد.

وی در ادامه با اشاره به شرکت ایران‌گردی و جهانگردی گفت: در این شرکت ۶۵ هتل وجود دارد که حدود هزار نفر شالغ هستند. هتل‌های ما معمولا ۳ ستاره هستند و در سال گذشته یک میلیون مسافر را پذیرایی کردیم.

قریب ادامه داد: شرکت سفرکارت ملی زیرمجموعه ماست و در حال حاضر به دلیل عدم استقبال از سوی ادارات و نهادهای فقط ۳۰۰ هزار نفر فعالی داریم همچنین ۴ هزار تخت برای پذیرایی داریم که طبق برنامه توسعه طی ۳ سال آینده باید به ۱۰ هزا تخت افزایش یابد و امیدواریم صنعدوق توسعه ملی در این زمینه به ما کمک کند.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی با بیان اینکه مجموعه ۱۰ هتل ۲۵۰ اتاق در استان‌های یزد، اصفهان، شیراز، لاهیجان و برخی از  شهرهای شمالی و نقاط آذربایجان خواهیم ساخت، گفت: همکاری با یک برند بین‌المللی هتلی در گرید ۳ ستاره را در نظر داریم.

وی در زمینه آموزش نیروهای هتلدار نیز گفت: در این زمینه نیروهای مجرب نداریم و باید آموزش نیروهای موجود در هتل، در کشور صورت گیرد که یکی از ضرورت‌هاست.

قریب گفت: برآورده بهسازی هتل‌های ما ۱۵۰ میلیارد تومان است تا به ۳ ستاره بین‌المللی برسد.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی اضافه کرد: در سازمان بازنشستگی کشور ۹۵ هزار نفر از بازنشستگان امسال کمک هزینه سفر گرفته‌اند که از این تعداد ۷۰ هزار نفری در تورهای گردشگری داخلی، ۲۰ هزار نفر جهت استفاده از آب‌درمانی و ۵ هزار نفر برای عتبات یارانه سفر می‌گیرند.

وی در پایان گفت: با توجه به تعداد هتل‌های کشور رستوران‌های زنجیره‌ای ایجاد کنیم که اولین این رستوران‌ها ناهارخوران گرگان است که در هفته گردشگری افتتاح می‌شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *