پست وبلاگ

کشف آثاری از دوران نوسنگی قبل ازمیلاد درسردشت

به گزارش اکوتو ، یوسف فلاحیان روز دوشنبه افزود: این آثار در محوطه های پنجگانه نیسک آباد، بریسو، بالان، باغی و بروه این شهرستان پیدا شده که شامل آثار زندگی، استقرارگاه ها، تدفین و اشیایی است که در محل زندگی ساکنان قدیمی این منطقه یافت شده است.
وی اضافه کرد: ۳۰ نفر از کارشناسان باستان شناسی به همراه متخصصان مردم شناسی عملیات کاوش را از ۲۰ روز پیش در این منطقه آغاز کرده اند که در زمینه ادوار پیش از تاریخ و دوران تاریخی این منطقه مطالعات خود را انجام می دهند.
فلاحیان بیان کرد: تا به حال در این شهرستان، تنها در تپه باستانی ربط حفاری و کاوش های باستان شناسی انجام شده و از نظر باستان شناسی این شهرستان بسیار حائز اهمیت است.
وی هدف از عملیات کاوش در این منطقه را شناسایی فرهنگ دوران تاریخی معاصر میلاد مسیح و قبل از آن، شیوه زندگانی مردمان آن دوران و کمک به شناخت دوران گذشته عنوان کرد.
مدیر پروژه این کاوشگری گفت: در تداوم این عملیات قرار است لایه های دیگری نیز حفاری و شناسایی شود که اشیای یافته شده در آن ها برای تحقیقات بیشتر به موزه ارومیه منتقل می شود.
کارشناس باستان شناسی میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز گفت: بررسی های باستان شناسی و ثبت آثار تاریخی در سردشت در دهه ۱۳۴۰ انجام شده و برای اولین بار تپه ربط یک که تپه بسیار مهم در حوزه باستان شناسی ایران است، در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
رضا حیدری افزود: در سال ۱۳۸۴ شمسی نیز کاوش های باستان شناسی به صورت سیستماتیک در تپه ربط ۲ آغاز شد که سنگ فرش هایی از هزاره اول قبل از میلاد و آجرهای لعابدار که برخی از آنها دارای کتیبه های خط میخی بودند نیز در این منطقه پیدا شد.
وی اضافه کرد: با بررسی و شناسایی این آثار مشخص شد این منطقه یکی از دولت شهرهای حوزه سرزمین ایران در سه هزار سال پیش بوده است.
حیدری افزود: کاوش ها و مطالعات تپه بالان نیز مشخص کرد که در این تپه نیز آثاری مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و دوران ساسانی وجود دارد.
به گفته این کارشناس باستان شناسی، ساختار معماری از دوران ساسانی، خمره هایی گچ، خشت و سفال، سر دوک ها و پیکرک هایی که برای تزئین بوده در این منطقه به دست آمده است.
حیدری افزود: در بررسی های حوزه رودخانه زاب نیز ۳۰ محوطه مورد شناسایی قرار گرفته که بخشی از آنها مورد کاوشگری و بررسی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: لازم است با همکاری سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی و مسئولان دستگاههای اجرایی یک موزه فاخر برای نگهداری آثار باستانی مکشوفه این منطقه راه اندازی شود.
شهرستان مرزی سردشت با ۱۱۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *