پست وبلاگ

تبلیغ صنایع دستی باید به یک وظیفه ملی تبدیل شود

جلیل جوکار هنرمند نگارگر با اشاره به اهمیت تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغیه برنامه ششم توسعه برای حمایت از صنایع دستی گفت: برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری همه بخش‌ها باید با هم‌افزایی و انسجام زیرساخت‌های لازم را فراهم آورند.

وی با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی متعهد، تامین مواد اولیه با کیفیت داخلی و توسعه بازارهای هدف از جمله این کارها می‌تواند باشد، با تاکید بر بحث فرهنگ‌سازی بیان کرد: فرهنگ‌سازی ضرورت مهمی برای توسعه صنایع دستی است چراکه ترویج حمایت از صنایع دستی در بین اقشار جامعه کار مهمی است که رسانه‌های جمعی سهم زیادی در تحقق آن دارند با توجه به ابلاغیه اخیر رهبر معظم انقلاب باید نسبت به آن اهتمام ورزند.

این استاد دانشگاه بازاریابی در عرصه بین‌المللی برای توسعه صنایع دستی مهم خواند و گفت: ما باید با تولید آثار به روز، اصیل و خلاقانه مسیر صنایع دستی ایران را به بازارهای جهانی باز کنیم تا بتوانیم در بلند مدت سلیقه بازارهای هدف را به سمت صنایع دستی ایران تغییر دهیم.

جوکار بند ۵ ابلاغیه برنامه ششم توسعه را برای اعتلای صنایع دستی موثر دانست و گفت: مقام معظم رهبری بارها در بیانات خود تاکید کردند که ما با داشتن تسلیحات و تکنولوژی پیچیده در دنیا محبوب نمی‌شویم، بلکه با فرهنگ، دین، ایمان و هنر اصیل این مرز و بوم است که قلب و روح مردم دنیا را تسخیر کنیم، چرا که هنرهای سنتی ما حامل فرهنگ و اندیشه ناب ماست، پس حمایت از هنرهای سنتی و صنایع دستی یک اولویت باید باشد.

وی نقش رسانه‌های جمعی را در معرفی صنایع دستی و کمک به رونق آن در کشور بسیار ویژه ارزیابی کرد و اظهار کرد: تبلیغ صنایع دستی باید به نوعی به یک وظیفه ملی تبدیل شود و اگر قرار است کالای صنایع دستی در تلویزیون تبلیغ شود باید معاف از پرداخت وجوه باشد باید از سودهای مقطعی چشم‌پوشی کنیم تا  اعتلا و بالندگی فرهنگ را ببینیم.

این هنرمند نگارگر لزوم اقدامات حمایتی صنایع دستی از سوی دانشگاه‌‌ها را ضروری دانست و تصریح کرد: دانشگاهیان در حوزه کاری خود می‌بایست حمایت از صنایع دستی را با آموزش درست و اصولی دانشجویان محقق کنند. زیرا همین نسل‌ها هستند که در آینده هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی ایرانی خواهند شد.

وی در پایان با بیان حمایت و توجه به همه بخش‌های صنایع دستی افزود: همه بخش‌های صنایع دستی باید مورد حمایت جدی نهادهای رسمی کشور قرار گیرد؛ رشته‌های منسوخ‌شده احیاء شود و کیفیت تولید و صادرات این محصولات نیز با این حمایت‌ها رشد و ارتقا پیدا خواهند کرد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *