پست وبلاگ

سالار عقیلی: در کنسرت میلان ترانه های میهنی برایم اولویت دارد

اکوتو – سالار عقیلی می گوید برای اجرا در اکسپوی میلان، ترانه‌هاى میهنی برایم در اولویت هستند، البته قطعه‌هایی از موسیقی اصیل ایران را هم می‌خوانم که از این میان می‌توان به قطعه‌ی «خوشه چین» اشاره کرد.

به گزارش اکوتو به نقل از ” تسنیم “، مهدی افضلى که به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى در برپایى غرفه ایران در اکسپوى میلان مسئولیت طراحى و اجراى رویدادهاى فرهنگى هنرى را به عهده دارد، درباره اهمیت این اتفاق گفت: اکسپو یا همان نمایشگاه‌های جهانی که حدود ١٧٠سال قدمت دارد محل قدرت‌نمایی علمی، صنعتی و فرهنگی کشورهاست، اکسپو، سومین رویداد مهم دنیا پس از جام‌جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک است که به جهت اهمیت بسیار بالای آن، به «المپیک فرهنگ ملل» شهرت دارد؛ روز ملى کشورها در این آوردگاه جهانى در واقع ویترین هر کشور است که توجهات همه کشورهاى حاضر را جلب مى‌کند.

مدیرعامل موسسه توسعه هنرهاى معاصر ادامه داد: تمرکز رویدادهاى هنرى کشورمان در اکسپوى میلان بر موسیقى نواحى و نیز آیین هاى نمایشى فولکوریک سراسر ایران بود که با توجه به موضوع محورى این دوره «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» طراحى شد و ذیل عنوان «باغ ایرانی، آب و آیینه»
بسیار هم مورد توجه واقع شد.

افضلى افزود: براى روز ملى جمهورى اسلامى ایران در اکسپوى میلان که اول شهریور بر پا مى‌شود نیز در پى خلق مجموعه برنامه‌اى جذاب هستیم که بخشى از توانمندى‌هاى هنر ایران را به نمایش بگذارد.

او گفت: کمیته فرهنگ و هنر در کنار مجموعه اى از آواها و آیین‌هاى نمایشى اجراى ویژه سالار عقیلى را پیشنهاد داد که با موافقت مسئولین محترم این اتفاق خوب در سالن ١٢٠٠ نفره اکسپو در همان روز ملى به صورت تک اجرا رخ خواهد داد. پیش بینى مى‌شود در این مراسم علاوه بر مقامات عالى رتبه کشورمان، شخصیت هاى طراز اول کشورها به خصوص ایتالیا حضور یابند.

مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر اظهار کرد: در این مراسم آیین‌هاى هنرى دیگرى مانند نقالى، اجراى ترکیبى از موسیقى نواحى مختلف ایران، اجراى نمایشى عروسک هاى غول پیکر ایرانى ، اجراى موسیقى آذرى توسط نوجوانان نیز روى صحنه خواهد رفت.

سالار عقیلی خواننده موسیقى سنتى و یکی از خوانندگانِ ارکستر ملى ایران در این باره گفت: بسیار خوشحالم به عنوان نماینده ایران برای حضور در روز ملى ایران انتخاب شده‌ام. به طور یقین اجرایى ویژه را تدارک خواهیم دید که در آن ترانه هاى متعددى که برای کشور عزیزمان خوانده ام اولویت دارند؛ هر یک از این آثار وطنى، حال و هوای خودش را دارد و مى تواند با توجه به موضوع این روز مورد توجه قرار گیرد.علاوه بر این به حتم قطعات موسیقی اصیل ایرانی برای شناساندن موسیقی مقامى ایران به میهمان خارجى حاضر در این برنامه ارائه خواهم کرد، که در میانشان آثارى مانند «خوشه چین» نیز ارائه مى‌شود.

عقیلى افزود: من در این سفر گروه بیست ساله «راز و نیاز» را که متشکل از نوازندگان خوب و همدل موسیقی است، در کنار خود دارم.

او گفت: پیش از این هم در ایتالیا اجرا داشتم، چند وقت پیش با ارکستر فرانسه در سه شهر مختلف کنسرت‌هایی با عنوان «اپرای مارکوپولو» اجرا کردیم، این اجراها به اسپانسری «پیرکاردین» در شهرهایی چون ونیز، لاکست (شهر مرزی فرانسه و ایتالیا)، لیدود کامیوره با حضور سه خواننده از کشورهای چین، فرانسه و ایران برگزار شد که بسیار موفق بود و امیدوارم آن تجربه خوب بار دیگر در شهرى دیگر از ایتالیا و در اکسپوى میلان تکرار شود.

یکى از خوانندگان ارکستر ملى ایران تاکید کرد: موسیقی سنتی ایران ریشه در فرهنگ و سنت ما دارد، با جان ایرانى آمیخته است؛ این نوع از موسیقی مانند تخت جمشید و سى و سه پل جاودانه است و هیچ وقت از بین نمی رود؛ لذا شایسته در اجتماع هاى جهانى مانند اکسپوهاى بین المللى این هنر آبا و اجدادى مان را معرفى کنیم و غناى آن را به رخ جهانیان کشیم.

عقیلى گفت: باور دارم اگر موسیقى سنتى درست اجرا شود و با اشعار شایسته و مناسب ارائه شود، به یقین با اقبال مردمى هم مواجه مى شود.

او که به تازگى دوران نقاهت یک جراحى را پشت سر گذاشته است درباره روند سلامتى اش گفت: برای من جالب بود که بیماری من از مشهد شروع و به مشهد ختم شد و اینکه در سرزمین امام رضا (ع) این اتفاق افتاد و سلامتی را از امام رضا (ع) خواستم را باید به فال نیک گرفت. خدا را شکر امروز حال و روز بهتری دارم و توانستم سلامتی‌ام را تا حد زیادی به دست بیاورم. بعد از رضایت پزشک معالجم، هفته پیش در نیشابور روی صحنه رفتم و کنسرتى فوق العاده داشتیم.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کردم با توجه به داروهای مصرفی و با اینکه این بیماری روی صدای من تأثیر گذاشته بود، بتوانم کنسرت خوبی را اجرا کنم، اما خدا را شکر اجرای خوبی به جا ماند.از همه مردم ایران که در تمام این مدت جویای حالم بودند ممنونم. در واقع همین توجهات مردم عزیزمان است که ما هنرمندان را سرپا نگه داشته است. وقتی هنرمند می‌بیند که مردم دوستش دارند و به کارش احترام می‌گذارند، برای ارتقاى کارش از هیچ تلاشى فرو گذارى نمى کند.

متولى برپایى غرفه ایران در اکسپوى میلان،  وزارت صنعت، معدن و تجارت است و رویدادهاى فرهنگى هنرى را وزارت فرهنگ و ارشاداسلامى به انجام رسانده است. اکسپو ٢٠١٥ میلان دهم اردیبهشت آغاز به کار کرده و تا چهارم آبان ادامه دارد.

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *