پست وبلاگ

مرکز فرهنگی سعدی‌شناسی در شیراز

به گزارش اکوتو ، مصیب امیری در حاشیه بازدید معاون گردشگری و زیارت استاندار فارس از پروژه باغ‌موزه مشاهیر و مرکز فرهنگی سعدی‌شناسی گفت: ساخت پروژه باغ‌موزه مشاهیر از سال ۸۸ آغاز شده است، اما روند ساخت این پروژه به دلیل محدودیت‌های مالی با کندی صورت گرفت و هم‌اکنون با پیشرفت فیزیکی مناسبی همراه است.

به گفته وی، بالغ‌ بر ۶ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای این پروژه در نظر گرفته ‌شده است و طبق برآوردهای صورت گرفته تکمیل پروژه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس افزود: باغ‌موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای استان بزرگ‌ترین موزه تخصصی از نظر وسعت در کشور است که می‌تواند جاذبه جدید گردشگری برای شهر شیراز باشد.

امیری اضافه کرد: موزه منطقه‌ای در سه طبقه ساخته می‌شود که دو طبقه آن در زیرزمین است، همچنین در باغ‌موزه مشاهیر تمام بزرگان و مشاهیر ادبیات جهان در این موزه معرفی خواهند شد.

وی در مورد مرکز فرهنگی سعدی‌شناسی نیز گفت: این مرکز فرهنگی با پیشرفت ۴۶ درصدی همراه بوده و تا دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد که برای حفظ حریم آرامگاه سعدی ساختمان آن در زیرزمین در حال ساخت است.

امیری افزود: ساختمان طرح شامل دو بخش با یک حیاط مرکزی است که بخش اول یک آمفی‌تئاتر و محل برگزاری همایش‌ها بوده و بخش دوم شامل کتابخانه و مرکز فرهنگی سعدی و سعدی‌شناسی است که فضاهای کوچک‌تری نیز در مجاورت آن‌ها وجود دارد و شامل فضاهای اداری خدماتی، موتورخانه، تاسیسات و دیگر فضاهای موردنیاز است.

به گفته وی، یکی از ویژگی‌های این طرح استفاده از معماری اصیل ایرانی اسلامی است که با توجه به عبور آب قنات سعدیه از طرح جلوه و طراوتی خاص در مجموعه ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس تصریح کرد: اعتبار هزینه شده برای این طرح تاکنون افزون‌ بر ۱۳ میلیارد ریال بوده است و پروژه از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌‌شود و برنامه‌ریزی‌ شده است تا سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد.

امیری گفت: به خاطر حفظ حرمت آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی ساختمان مرکز فرهنگی سعدی به صورتی طراحی ‌شده است تا ضمن داشتن معماری متعارف و زیبا با قرار گرفتن در زیر سطح محوطه هم به چشم‌انداز فضای سبز محیطی کمک کند و هم خود مانعی در برابر منظر آرامگاه نباشد.

به گزارش فارس، مساحت زیربنای این طرح بالغ‌ بر ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع است.

 

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *