پست وبلاگ

صادقی: استراتژی تیم تراکتور در سالهای گذشته نتیجه گرایی بود که امسال به وظیفه گرایی تغییر یافته است

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ صادقی، کارشناس فوتبال تبریز درباره وضعیت تیم تراکتورسازی در هشت هفته ابتدایی لیگ برتر اظهار داشت: واقعیت این است که امسال در تراکتور چند تحول بزرگ رخ داده است، من به چند نکته آنها اشاره می کنم. اول اینکه استراتژی باشگاه تراکتور امسال به طور کامل  تغییر یافته است و دلیلش  این است که سالهای گذشته مکتب تراکتور، مکتب جذب سوپراستار ها و نخبه های تیم ها بود، برای مثال در سال ۹۲ ما دنبال بازیکنان بزرگی مثل علی کریمی و کریم انصاری فرد رفتیم یا در سال قبل دنبال ادینیو یا آندو تیموریان. ولی امسال ما این استراتژی را به طور کامل تغییر دادیم و تمرکز خود را روی جذب بازیکنان سرباز قرار دادیم. حالا تفاوت این مکتب ها این است که در سال های گذشته مکتب ما برای فوتبال نتیجه گرا بود که نتیجه هم می گرفتیم ولی امسال مکتب ما به وظیفه گرایی تغییر یافته است. بازیکن سرباز به تیم می آید که وظیفه اش را انجام دهد که ما در این حالت نباید انتظار پیشرفت ، توسعه فوتبال و رشد فنی تیم داشته باشیم.

این کارشناس فوتبال در ادامه بیان داشت: در مکتب دوم ما وارد این قضیه می شویم که با توجه به ساختار های تیمی ما باید استراژدی یا سیاست باشگاه را تبیین کنیم. ما در باشگاه های جهان شاهد وجود ۳ محور هستیم: ۱- باشگاه های تماشاگر محور ۲- باشگاه های مربی محور ۳- باشگاه های سازمان محور. تیمی مثل سپاهان محور سازمانی را دنبال می کند ولی تیمی مثل تراکتور در تمام این سال ها تماشاگر محور می باشد و به تبع باید هر گونه تصمیم گیری و سیاست های باشگاه در همین محور باشد و با نظر هواداران انجام شود. بنابراین ما باید امسال تلفیقی از نخبگان و سربازان را کنار یکدیگر قرار می دادیم که متاسفانه میسر نشد.

صادقی در مورد تحول سوم در تیم تراکتور هم تصریح کرد: تحول سوم مربوط به تخریب و تغییر در استخوان بندی تیم بود که ما باید اجازه چنین تغییری را نمی دادیم. استاندارهای جهانی در مورد تغییر ستون ها و استخوان بندی تیم حداکثر اجازه ی تغییر ۲۰ درصد را داده است یعنی اگر تیمی بخواد نسبت به فصل قبل در نفرات اصلی  تغییر ایجاد کند فقط مجاز به تغییر ۲۰ درصد آنها می باشد که اگر به نفر حساب کنیم تقریباً می شود ۵ نفر. در حالی که ما در یک اتفاق عجیب امسال رساندیم به ۹۰ درصد که متاسفانه در بیش تر باشگاه های لیگ برتری شاهد آمار این چنینی بوده ایم.

وی افزود: تغییرات دیگری که عامل عدم نتیجه گیری تیم تراکتور یا نتیجه گیری مقطعی تیم می شود تغییر در مدیریت باشگاه است. باشگاهی که در طی ۵ سال اخیر، ۵ مدیر عامل به خود دیده است. این در حالی است که تعداد مربیان تراکتور چنین آماری را دنبال نمی کنند و امیدوار کننده تر می باشند.

صادقی در مورد اینکه آیا خرید بازیکنان سرباز برای تیم مفید بوده یا نه اذعان داشت: به هر حال این بازیکنان مدت طولانی از میادین دور بوده اند و تعطیلی های لیگ هم در این عملکرد نقش کمرنگی ندارد. همه ی بازیکنان پس از انجام بازی های پی در پی در شرایط بازی قرار می گیرند ولی با تعطیلی لیگ بازیکنان از تب و تاب بازی خارج شده و بازیکنان سرباز نیز از این قائده مستثنی نیستند.

وی در ادامه با اشاره به تعطیلی های لیگ بیان داشت: در کشورهای اروپایی بازی های لیگ برتر را ارجح تر و مهم تر از بازی های تیم ملی در نظر می گیرند چرا که معتقدند در صورت داشتن یک لیگ پویا می توان یک تیم ملی پویا داشت ولی مسئولان فدراسیون ما بدون در نظر گرفتن دور شدن بازیکنان از شرایط بازی، با ایجاد وقفه های طولانی باعث افت بازیکنان در بازی های تیم ملی و باشگاهی می شوند.

صادقی در پایان با تقدیر از عباسی، مدیرعامل تراکتور بابت تشکیل کمیته فنی گفت: اتفاق خوبی که چند روز پیش توسط آقای عباسی انجام شد این بود که تمام نخبگان ، پیشکسوتان و کارشناسان فوتبالی شهر تبریز را دور هم جمع کرد تا یک کمیته فنی برای بررسی نتایج تراکتور کمک به مربی تیم تشکیل شود و امید می رود با تشکیل این کمیته بیش تر مشکلات تیم تراکتور مرتفع شود.

درباره ی محمد رحمانی

مقالات مرتبط

3 دیدگاه در “صادقی: استراتژی تیم تراکتور در سالهای گذشته نتیجه گرایی بود که امسال به وظیفه گرایی تغییر یافته است

  1. با عرض سلام و ارادت ….استراژدی …… استراتژی درست هست لطفا در مورد این گونه کلمات دقت فرمائید ضمن این که متاسفانه آقای صادقی به عنوان کارشناس تلویزیون از این دست اشتباهات زیاد دارند .

  2. من با اقای صادقی کاری ندارم. ولی این حسین زاده روی اعصاب آدم راه می رود. تیم ۳ امتیاز از سپاهان و فوقش ۷ امتیاز از صدر کم دارد و این همه بازی مانده. می گوید امکان ندارد تیمی که دهم بوده در اوایل فصل قهرمان شود. … در حالی که حتی در ۴ – ۵ بازی آخر نیز این امتیازات را می توان جبران کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *