پست وبلاگ

رشد مراکز اقامت غیررسمی مهمترین علت کاهش سفر به مشهد است

تعداد زیادی زائر هر ساله به قصد زیارت بارگاه منور رضوی به شهر مشهد وارد می‌شوند که بخش بزرگی از اقتصاد استان و هدفگذاری‌های این منطقه را به خود اختصاص داده‌اند؛ بسیاری از زیرساخت‌های استان خراسان رضوی برای ساماندهی به همین موضوع در نظر گرفته شده و دیده می‌شود که سرمایه گذاری‌های کلانی در این بخش در استان خراسان رضوی به وجود آمده است.

یکی از بخش‌های بسیار مهم برای ارائه خدمات به زائران حرم امام مهربانی‌ها در شهر مشهد مربوط به موضوع اقامت بوده و هم اکنون تعداد زیادی واحد با میزان سرمایه گذاری متفاوت در این بخش در حال فعالیت هستند؛ اما در مورد آنها مطالبی وجود دارد که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

در این زمینه خبرنگار اقتصادی تسنیم خراسان رضوی گفت‌وگویی با مهدی آجیلیان رئیس اتحادیه هتل آپارتمانداران مشهد مقدس داشته است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

مهمترین موضوعات ذکر شده در گفت‌وگوی خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی با رئیس اتحادیه هتل آپارتمان داران مشهد به شرح زیر است:

*متوسط اشغال هتل آپارتمان‌ها در شهر شهد از ابتدای امسال بین ۶۰ تا ۶۵ درصد بوده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.

*رشد مراکز اقامت غیررسمی کاهش میزان سفر افراد به مشهد را به دنبال دارد.
*هم اکنون حدود ۴۰۰ واحد به صورت دائم و موقت در شهر مشهد در حال فعالیت هستند و این تعداد قابلیت اسکان ۵۰ هزار تخت در شب را دارند.
*بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد جدید هتل آپارتمان در شهر مشهد در حال ساخت هستند.
*مشهد ارزانترین مقصد مسافرت در کشور است.
*هتل آپارتمان‌ها رتبه نخست را در شاخص رضایتمندی مسافران به خود اختصاص داده‌اند.
*مصوبه جدید شورای شهر مشهد در حوزه عوارض شهرداری به هتل آپارتمان‌های غیرمنطقی است.
*نبود تعامل دولت و بخش خصوصی گردشگری خراسان رضوی را به بیراهه می‌برد.

مشروح گفت‌وگوی تسنیم با رئیس اتحادیه هتل آپارتمان داران مشهد به شرح زیر است:

تسنیم: در سال جاری متوسط میزان اشغال هتل آپارتمان‌ها در شهر مشهد چند درصد بوده است؟

آجیلیان: میزان اشغال هتل آپارتمان‌ها در شهر مشهد از ابتدای سال جاری تاکنون بین ۶۰ تا ۶۵ درصد بوده که نسبت به سال گذشته  ۲۰ درصد کاهش داشته‌ایم و این موضوع به مشکلاتی که در حوزه اقتصادی وجود دارد برمی‌گردد، به نظر می‌رسد شرایط نامناسب اقتصادی در رفتن به سفر در میزان اشغال واحدهای اقامتی تأثیر گذاشته است.

وقتی از موضوعات اقتصادی و هزینه سفر در سبد خانوار صحبت به میان می‌آید مولفه‌های مختلفی را به خود درگیر می‌کند شاید کاهش ماندگاری افرادی که وارد شهر می‌شوند در این موضوع اثرگذار باشد در بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌ایم که شاید ۷۰ درصد سبد هزینه‌های مسافران به سوغات اختصاص پیدا می‌کند و برای متعادل کردن هزینه‌ها افراد مدت زمان ماندگاری را در شهر کاهش می‌دهند تا صرفه جویی انجام شود.

همچنین موضوع اسکان در واحدهای غیر رسمی نیز در  کاهش میزان اشغال واحدهای هتل آپارتمان موثر بوده است در سال جاری افزایش تعداد مکان‌های اقامتی غیر رسمی را نسبت به سال گذشته مشاهده کرده‌ایمکه بعضا به جهت اینکه هیچ برنامه مشخصی برای مدیریت فرهنگ سفر برای زائر در مشهد وجود ندارد دیده شده مسافران به واحدهای غیررسمی جذب شده و مشکلاتی را برای واحدهای رسمی به وجود می‌آورند.

نبود سیاستگذاری مشخص و برنامه جامع برای هدایت مسافر و تبیین فرهنگ سفر و استفاده از زیرساخت‌های ایجاد شده برای استقرار زائران یکی از موضوعاتی است که باید به آن اهتمام ویژه داشت و امید می‌رود با برنامه‌هایی که در استانداری تبیین شده و طرح جامع زیارت که اخیرا به تصویب کمیسیون برنامه ریزی استان رسیده این موضوعات به طور کامل ساماندهی شوند زیرا اگر رویه استقرار زائران در سکونتگاه‌های غیررسمی ادامه داشته باشد تبعات بسیار بدی را در موضوع زیارت به همراه می‌آورد ، زیرا در این واحدها خدمات به صورت نامطلوب ارائه می‌شود و قطعا نارضایتی افراد را به دنبال دارد.

تسنیم: هم اکنون چند واحد هتل آپارتمان فعال در شهر مشهد وجود دارد؟

آجیلیان:هم اکنون حدود ۴۰۰ واحد به صورت دائم و موقت در شهر مشهد در حال فعالیت هستند و این تعداد قابلیت اسکان ۵۰ هزار تخت در شب را دارند و طبق آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد هتل آپارتمان در شهر مشهد در حال ساخت هستند.

تسنیم: با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد آیا سرمایه گذاری در واحدهای اقامتی توجیه اقتصادی دارد؟

آجیلیان: تا زمانی که موضوع جذب مسافر در واحدهای غیررسمی وجود داشته باشد و بی‌سامانی که در شهر مشهد در این حوزه دیده می‌شود برطرف نشود چشم انداز مناسبی را برای سرمایه گذاری نمی‌توان در نظر داشت مگر اینکه سیستم جامعی با مدیریت کلان حاکمیتی مناسبی ورود پیدا کرده و در این مقوله چاره اندیشی کند.

واحدهای اقامتی که هم اکنون در حال فعالیت هستند نیز با مشکلاتی روبه‌رو بوده و به علت وجود این شرایط نابه‌سامان متضرر شده‌اند و این شرایط نشان می‌دهد اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند سرمایه گذاری جدید نیز در این حوزه با مشکل مواجه شده و توجیه اقتصادی مناسب را ندارد و بعضا مشکلاتی را در سرمایه گذاری در مقوله گردشگری در کل استان به وجود می‌آورد.

تسنیم:تعاملات شما با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به چه صورت است آیا این موضوع در شرایط مطلوبی قرار دارد؟

آجیلیان: این سازمان در واقع متولی بحث صنعت گردشگری است و این موضوع جایگاه قانونی دارد؛ اما در این مورد باید شاهد مدیریت واحد برای بحث گردشگری باشیم که در عمل در شهر مشهد چنین مدیریتی وجود ندارد و ما هم به عنوان بخش خصوصی و تشکل‌های زیرمجموعه صنعت گردشگری این توقع را از سازمان میراث فرهنگی داریم که به جایگاه واقعی خود برگردد و نیازمند همکاری سایر ارگا‌نهای حاکمیتی و تصمیم گیرنده هستیم.

تسنیم: برای ساماندهی تورهای ورودی به شهر مشهد تعاملاتی با دفاتر مسافرتی و دیگر اجزای همکار در این بخش داشته‌اید؟

آجیلیان: نبود مدیریت واحد سبب شده نتوانیم تعامل خوبی بین واحدهای اقامتی و آژانس‌های مسافرتی ایجاد کنیم همچنین نبود فرهنگ سفر گروهی و کاروانی در سطح کشور هم در بعد سفرهای داخلی و هم سفرهای خارجی این تعامل را تضعیف کرده و وجود مراکز غیررسمی هم در سطح کشور و مشکلاتی که آنها برای واحدهای اقامتی ایجاد کرده‌اند این ارتباط را تضعیف کرده و نیازمند این است که سازمان‌های حاکمیتی این ارتباط را با حل مشکلات ایجاد کنند.

علاوه بر اینها یکی از مسائلی که در سطح کلان می‌تواند اثرگذار باشد ترغیب زائران به مسافرت‌های گروهی است و اگر این فرهنگ سازی و سیاستگذاری اتفاق بیفتد؛ با مدیریت آژانس‌های مسافرتی در مبادی سفر این تعامل بین دفاتر و واحدهای اقامتی بیشتر می‌شود.

تسنیم:برای تقویت ورود مسافر به مشهد چه مشوق‌هایی را در نظر گرفته‌اید؟

آجیلیان: اگر بررسی انجام شود مشاهده می‌شود که مشهد جزو ارزانترین مقاصد سفر در ایران و شاید در دنیا است به ویژه در بعد اقامت این مسئله بیشتر نمود پیدا می‌کند؛ اگر نرخ‌های واحدهای اقامتی مستقر در شهر مشهد در تمام طول سال مورد بررسی قرار بگیرد دیده می‌شود این نرخ‌ها  از بسیاری از نقاط کشور پایین‌تر هستند.

در واقع این نرخنامه براساس موقعیت مکانی نسبت به حرم مطهر رضوی و میزان خدماتی که در آنها ارائه می‌شود بسیار متفاوت است و  بازه بسیار بزرگی دارد به عنوان مثال در مشهد ۱۵ هتل آپارتمان ۲ ستاره و یک هتل آپارتمان ۳ ستاره وجود دارد و این واحدها با سایر هتل آپارتمان‌ها که ۱ ستاره هستند تفاوت قیمتی بالایی دارند.

تسنیم: تفاوت عمده‌ای که بین هتل آپارتمان و هتل وجود دارد در چیست؟

آجیلیان: فضای خصوصی ارائه خدمات در هتل آپارتمان‌ها به صورت آپارتمانی بوده و در هتل‌ها بر اساس ضوابط ویژه‌ای که سازمان میراث فرهنگی برایشان تهیه کرده به صورت اتاقی است این تفاوت سبب به وجود آمدن صنف دیگری به نام هتل آپارتمانداران در مشهد شده است.

تسنیم:به نظر شما آیا همگن کردن سه صنف هتل آپارتمان‌داران، هتلداران و مهمان‌پذیران که هم اکنون در مشهد فعالیت دارند تا چه  به نفع صنعت گردشگری در شهر مشهد است؟

آجیلیان: قطعا با این نظر موافق هستیم در واقع باید یک تشکل صنفی به عنوان واحدهای اقامتی در شهر مشهد به وجود بیاید که تمام مراکز اقامتی زیر پوشش آن فعالیت داشته باشند و این موضوع سبب بهبود تعاملات بخش دولتی با بخش خصوصی نیز می‌شود و این مقوله جز مطالبات این بخش است البته لازم به ذکر است هم اکنون تعامل مناسبی میان اتحادیه هتل آپارتمانداران مشهد و هتلداران و مهمانپذیران وجود دارد و تا جایی که امکان داشته همکاری‌های لازم بین این سه بخش مناسب بوده است.

اتحادیه‌های صنفی زیرمجموعه سازمان صنعت, معدن و تجارت و اتاق اصناف فعالیت دارند و به همین علت تعاملات با این دو بخش به تبعیت از قانون نظام صنفی بوده و به تبع آن و بر اساس قانون‌های گفته شده ارتباط با سازمان‌های بازرسی و سایر سازمان‌های نظارتی و اجرایی نزدیک و تنگاتنگ بوده و بازرسی‌ها به صورت مشترک با اتاق اصناف و نهادهای حاکمیتی به انجام می‌رسد.

تسنیم: تخلفات در هتل آپارتمان‌های شهر مشهد به چه میزان بوده و مهمترین تخلفات انجام شده چه مواردی است؟

آجیلیان: براساس پژوهشی که در سطح شهر مشهد به انجام رسیده هتل آپارتمان‌ها رتبه نخست را در شاحص رضایتمندی مسافران به خود اختصاص داده‌اند و این موضوع سبب افتخار این صنف شده و هم اکنون مشاهده می‌شود که تخلفات در این مجموعه‌ها به حداقل میزان خود رسیده است.

عمده گزارشات و تخلفاتی که به اتحادیه ارجاع شده‌اند مربوط به واحدهای اقامتی غیررسمی هستند که خود را به عنوان هتل آپارتمان معرفی می‌کنند و این ذهنیت را ایجاد می‌کنند که واحد یادشده قانونی فعالیت می‌کند، با اینکه هتل آپارتمان‌ها مجوز، تابلو و پروانه مخشصی دارند به بیان ساده‌تر می‌توان گفت ۹۰ درصد اعتراضات زائر و مسافر در حوزه مراکز اقامتی مربوط به واحدهای غیرمجاز است.

با این حال برخی از تخلفات انجام شده در هتل آپارتمان‌ها در حوزه بهداشتی بوده هر ساله اتحادیه هتل آپارتمانداران مشهد به واحدهای زیر پوشش خود تأکید دارد که سطح خدمات خود را به لحاظ امنیتی، حفاظتی و بهداشتی بالاببرند و این موضوعات توسط بازرسان اتحادیه مورد بررسی قرار می‌گیرد و بسیاری از آنها نیز در این امور موفق بوده‌اند آن تعداد بسیار کمی هم که تخلف صورت می‌گیرد در بحث بهداشتی است که با توجه به پیگیری‌هایی که انجام می‌شوند این موضوع تا حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده است.

تسنیم: به نظر شما به چه صورت می‌توان زیرساخت‌های گردشگری را در شهر مشهد تقویت کرد، توصیه شما به مسئولان در این زمینه چیست؟

آجیلیان: تصویب طرح جامع زیارت در واقع یکی از خبرهای مسرت بخش برای بخش خصوصی بوده زیرا نبود یک برنامه سیاستگذاری مشخص در هر مجموعه‌ای ما را به یک هدف مشخص رهنمون نمی‌شود و ما در شهر مشهد نیازمند این طرح‌ها و سیاست گذاری‌های کلان هستیم سالیان سال است که طرح جامع گردشگری استان در دست انجام است ولی هنوز به انجام نرسیده، امید می‌رود بتوان بر اساس همین طرح زیارت که هم اکنون به تصویب رسیده و به تبع آن برنامه‌های عملیاتی زیادی تعریف شده بتوان به یک نقطه مطلوب به کمک بخش خصوصی و دولت دست پیدا کرد.

تسنیم: آیا موضوع دیگری از دیدگاه شما وجود دارد که نیاز به ذکر آن ببینید؟

آجیلیان: در واقع بخش خصوصی توقعاتی از بخش دولتی  دارد و ما شاهد این هستیم که برخی از این توقعات برآورده نمی‌شود هم اکنون شاهد درخواست وجوه ناحق و جدیدی از سمت ارگان‌های دولتی هستیم که با توجه به درصد اشغال کمی که هر ساله واحدهای صنفی با آن مواجه هستند و کاهش درآمد اعضای صنف در نحوه برخورد سازمان‌های نظارتی و حاکمیتی همکاری در این مورد دیده نمی‌شود.

به بیان دیگر برخی اوقات ارگان‌های حاکمیتی مطالبات پرداختی را برای واحدها در نظر می‌گیرند که پرداخت آنها از عهده واحد صنفی خارج است اخیرا  بر اساس یکی از مصوبات شورای شهر عوارضی برای واحدهای اقامتی در نظر گرفته شده که بدون مطالعه و بررسی و مشورت با تشکل‌ها بوده و پرداخت آن برای واحدهای صنفی هتل آپارتمان قابل اجرا نیست.

این موضوع هزینه‌های زیادی را برای واحدهای زیرمجموعه اصناف مربوطه ایجاد کرده و از آنجایی که یکی از وظایفی که اتحادیه‌ها بر عهده دارند مدیریت و تلاش برای کاهش هزینه اصناف زیرمجموعه است به این علت که اگر هزینه افراد افزایش پیدا کند در خدمات تأثیرات نامناسبی را می‌گذارد پی گیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

همچنین سازمان امور مالیاتی بدون توجه به وضعیت واحدهای رسمی در سطح شهر مشهد قانون مالیات بر ارزش افزوده را که به عنوان قانون آزمایشی است به مرحله اجرا درآورده و این موضوع به نحوی اجرا می‌شود که بسیاری از زیرمجموعه‌ها را معترض کرده است.

 اخیرا شرکت آب و فاضلاب هزینه جدیدی را برای واحدهای اقامتی تعریف کرده که آن هم مشکلات زیادی را برای واحدها ایجاد کرده است لذا برای ساماندهی به امور مربوط به این هزینه‌ها نیازمند هماهنگی بیشتر تشکل‌های خصوصی و سازما‌ن‌های دولتی هستیم به علت اینکه اهداف کلان استان و کشور برای این تعریف شده که همگی از اقتصاد زائر بهره مند شویم اگر نبود توجه و اطلاع از موضوعات مربوط به اصناف درگیر و نبود تعامل و ارتباط میان سازمان‌های بخش خصوصی و دولتی وجود داشته باشد این اهداف به بیراهه می‌رود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *