پست وبلاگ

۵۰۰ روستا برای گردشگری آماده می‌شود

علی شعبانی – مشاور اجرایی معاونت گردشگری درباره عملکرد حوزه گردشگری در هفته دولت اظهار داشت: باید دستاوردها و کارکرد دولت تدبیر و امید را در دو بخش بررسی کنیم، بخش اول مربوط به رویکرد و سیاست کلان است که جنبه حمایتی از گردشگری دارد و بخش دوم عملیاتی است که به عنوان مثال در صورت سرمایه گذاری، باید مصادیق آن را ذکر کنیم.

شعبانی ادامه داد: در حوزه اول، رویکرد دولت به صورت دیپلماسی تعامل گرا در سطح کلان است و صنعت گردشگری پنجره ای به سوی تولید ثروت، تغییر رویکردها در جامعه و اقتصاد است. به طور کلی با وجود اینکه سرمایه گذاری در گردشگری نمود اقتصادی دارد اما بن مایه آن فرهنگی است.

وی با بیان اینکه به نظرم در دولت آقای روحانی دیدگاه گردشگری بیشتر فرهنگی و اقتصادی بوده در این برنامه رادیویی عنوان کرد: گردشگری یک مولفه فرهنگی است و زمانی که توسعه گردشگری را مبنا قرار می‌دهیم به این معناست که تعالی رفاه، رضایت مندی و مثبت نگری را مدنظر قرار می دهیم.

مشاور اجرایی معاونت گردشگری عنوان کرد: کارکرد فرهنگ این است که جامعه و هویت ملی ایرانی- اسلامی را احیا کند و به خودباوری برساند. هر قدمی در راستای رونق اقتصادی در گردشگری انجام دهیم، نمود آن در فرهنگ معلوم می‌شود. تلقی ام این است که دیدگاه دولت از حوزه گردشگری به شدت حمایت کننده است. از دیدگاهی، ارزش‌های اسلامی و پوشش با حضور گردشگران خدشه دار می‌شود که اشتباه است.

شعبانی درباره وضعیت هتل‌ها توضیح داد: هتل‌ها از نظر کمیت بیشتر ۵ ستاره و ۴ ستاره هستند و برای جذب ۲۰ میلیون گردشگر نیازمند ۴۰۰ هتل با استانداردهای روز هستیم و فعلاً حدود ۱۳۰ تا داریم. تا الان توافق‌هایی با آلمان و دیگر کشورها صورت گرفته و حدود ۹۰۰ پروژه اقامتی در حال اجراست.

وی با اشاره به عملکرد دولت در حوزه گردشگری توضیح داد: ۱۷ دفتر اطلاع رسانی در مجموعه گردشگری هدف راه اندازی کردیم و امسال ۸ دفتر دیگر اضافه می‌شود. همچنین ۵۰۰ روستای هدف گردشگری داریم و ۳۰۰ طرح داریم که بیش از ۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند.

وی افزود: به رغم تمام سیاه نمایی جهان، پس از اتفاقات”برجام” سازمان جهانی گردشگری و نشریات مهمی مانند “لوموند”، ایران را یکی از ۳ مقصد گردشگری دنیا معرفی می‌کنند. ورودی‌های گردشگری ما طی این ۳ سال به صورت میانگین ۱۰ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر دولت باید امور غیرحاکمیت را به مردم واگذار کند و خودشان عهده دار امور اجرایی، سرمایه گذاری و برنامه ریزی باشند.

شعبانی درباره زیرساخت‌های لازم برای گردشگری بیان کرد: زیرساخت واقعی قانون است که مرزهای ما را ۲۲ آیین نامه در بخش‌های مختلف گردشگری مشخص می‌کند. یکی از معضلات کشور بازدارندگی قوانین است. دولت برای اصلاح این آیین نامه تلاش کرده تا رویکردمان به سمت بخش خصوصی باشد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *