پست وبلاگ

شناسایی ۲۵۰ روستای دارای بافت تاریخی در کشور

علیرضا تابش روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: از این مجموعه عملیات اجرایی ۶۳ طرح آغاز شده و تاکنون در ۴۵ روستا به بهره برداری رسیده است.
وی هدف ازاجرای این طرح ها را بهسازی بافت های باارزش روستا و حفظ هویت تاریخی آن با استفاده از نظرات کارشناسان خبره بیان کرد و افزود: در این طرح ها هویت فرهنگی و تاریخی روستا حفظ می شود.
تابش اضافه کرد: مهمتر از آن نیز بحث رونق گردشگری و ایجاد درآمد پایدار در روستا از این طریق می باشد.
وی ادامه داد که طرح بهسازی و احیای بافت های باارزش در راستای حفظ و احیای سنت ها و فرهنگ روستاها و تحکیم عمومی و اقتصادی این مناطق، حفظ و تکریم ویژگی های کالبدی، فضایی و تاریخی بافت و نیز تقویت و ایجاد جاذبه های گردشگری با ارتقای توان های محلی و منطقه ای انجام می شود.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در این روستاها علاوه بر انجام کارهای عمرانی عمومی به هریک از واحدهای مسکونی که اقدام به بهسازی واحد براساس بافت تاریخی با نظر کارشناسان فنی کنند، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد پایین (۵درصد) و نیز مبلغ ۲۰ تا ۵۰ میلیون ریال براساس متراژ واحد کمک بلاعوض پرداخت می شود.
تابش همچنین گفت: در راستای توسعه گردشگری در روستاهای دارای بافت با ارزش و تاریخی به مالکان واحدهایی که بخواهند واحدی جدید نیز به سبک و معماری قدیمی برای اقامت گردشگران ایجاد نمایند، تسهیلات ویژه (همانند تسهیلات بهسازی) پرداخت می شود.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که به منظور شرکت در آیین افتتاح طرح بهسازی و بازسازی بافت با ارزش روستای فارسیان شهرستان آزادشهر به این منطقه سفر کرده است همچنین با تحسین مدل اجرایی بازسازی در این روستا تصریح کرد: مدل این روستا در سایر روستاهای با ارزش اجرا می شود.
طرح بازسازی و بهسازی بافت با ارزش روستای ۱۳۰۰ساله فارسیان شهرستان آزادشهر روز دوشنبه با حضور رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استاندار گلستان به بهره برداری رسید.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از این طرح بهسازی و احیای بافت های باارزش، حفظ و احیای سنت ها و فرهنگ روستاها و تحکیم عمومی و اقتصادی روستا می باشد.
محمد تقی زمانی نژاد اضافه کرد: مطالعات بازسازی بافت با ارزش روستای فارسیان از سال ۸۶ آغاز و فاز اجرایی آن در سال ۸۹ شروع شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن گلستان گفت: ۱۶ میلیارد ریال از محل منابع استانی و ملی بنیاد مسکن برای اجرای این طرح هزینه شده است.
به گفته وی فارسیان دومین روستای استان گلستان پس از زیارت است که بافت باارزش آن بهسازی و احیا می شود.
زمانی نژاد اضافه کرد که طرح بهسازی و بازسازی بافت با ارزش دو روستای دیگر شامل شاهکوه سفلی از توابع گرگان و ساسنگ از توابع مینودشت نیز در حال اجرا می باشد.
مدیر بنیاد مسکن شهرستانهای آزادشهر و رامیان نیز گفت: روستای فارسیان از توابع شهرستان آزادشهر در مجموع ۳۶ هکتار وسعت دارد که بخشی از مساحت این روستا با تلفیق اصول فنی و مهندسی جدید و معماری قدیم مورد بازسازی قرار گرفت.
مرتضی احمدی هدف از اجرای این طرح را معرفی معماری قدیمی این روستا و جذب گردشگر داخلی و خارجی اعلام کرد.
روستای فارسیان درفاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان آزادشهر واقع بوده و دو هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد.
آزادشهر در شرق استان گلستان واقع است و با گرگان افزون بر ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *